نباید از جهش ویروس کرونا در داخل کشور غافل بود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:33 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۸۱۶۰۶۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۳
معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: به قله خیز چهارم بیماری رسیده ایم، اما وقتی که زنجیره انتقال ویروس گسترش می یابد نباید از جهش ویروس غافل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 دکتر نادر توکلی - معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب گفت: کماکان در اوج بیماری هستیم، بیشترین معیار تعیین کننده برای ما، ابتلای سرپایی بیماران و مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است که هنوز متاسفانه بسیار بالاست.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران با بیان این که ایام بسیار سختی است برای مدیریت بیماری و بیمارستان‌ها گفت: همه تلاش این است که بیماری بدون تخت نماند.

توکلی با اشاره به جهش‌های ویروس کرونا و سویه‌های مختلف آن گفت: وقتی زنجیره انتقال ویروس گسترش می‌یابد ویروس جهش پیدا می‌کند به همین علت نباید احتمال جهش ویروس را نادیده گرفت و اگر این اتفاق بیفتد شرایط از آنچه وجود دارد سخت‌تر خواهد شد.

او با بیان این که میزان سرایت ویروس انگلیسی به شدت بالا، اما میزان فوتی آن کمتر بود گفت: قبلا میزان مرگ و میر با ویروس ووهان بالای ۱۰ درصد بود الان زیر ۵ درصد است که تلاش کارکنان درمان و تمهیدات درمانی مناسب‌تر هم بر آن موثر بوده است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران با اشاره به اهمیت واکسیناسیون گروه‌های پرخطر تاکید کرد: باید منتظر جهش داخلی ویروس هم بود و اگر در این شرایط ویروس جهش پیدا کند دچار پیک جدیدی خواهیم شد.

توکلی گفت: طبق شواهد تا یک ماه آینده این شرایط ادامه خواهد داشت، واکسیناسیون امیدبخش است و باید همه پروتکل‌ها را جدی‌تر گرفت و بیشتر و بیشتر رعایت کرد.

او درخصوص بازگشایی اصناف هم گفت: در خصوص فعالیت گروه‌های اصناف نیاز به همفکری بیشتر و کارشناسی بیشتر با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف وجود دارد.

توکلی گفت: می‌توان مشاغل خدماتی را هم در واکسیناسیون اولویت داد زیرا تا حدودی امنیت خاطر ایجاد می‌کند منتهی دراین خصوص ستاد ملی کرونا باید تصمیم بگیرد.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای تهران با اشاره به راه اندازی سامانه ۶۰۷۰ مخصوص تهران برای آن‌هایی که نیاز به تخت دارند گفت: وقتی بحران مزمن می‌شود پروتکل‌ها نیاز به بازنگری پیدا می‌کند.

محمدباقر مجتبایی - دبیرکل اتاق اصناف نیز در ادامه با اشاره به افزایش مسئولیت پذیری اصناف در رعایت پروتکل‌ها گفت: با ابن که اصناف در انتقال ویروس فقط ۱۵ درصد نقش دارند، نجیب بودن و شریف بودن آن‌ها باعث شده بیشترین فشار‌ها روی آن‌ها باشد.

مجتبایی با اشاره به این که آذرماه سال گذشته ۸۹۳ هزار فقره چک اصناف به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان برگشت خورد گفت: وقتی اصناف آسیب ببیند، کل زنجیره اقتصاد کشور آسیب می‌بیند.

او با بیان این که همین الان اصناف ۵ هزار میلیارد تومان کاهش فروش دارند افزود: شاغلان در بخش مشال کوچک و متوسط با خانواده هایشان حدود ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شوند که باید در این شرایط اوضاع آن‌ها را درک کرد.

مجتبایی خواهان انعطاف بیشتر در بحث تعطیلی مشاغل شد و گفت: پیشنهاد ما این است که با تلفیقی از واکسن زدن و حمایت و رعایت حداکثری پروتکل‌ها و مسئولیت پذیری و نظارت بیشتر، بخش عمده اصناف را از حکم کلی تعطیلی خارج کرد.

دکتر شاه‌عباسی - رئیس بیمارستان فیاض‌بخش با اشاره به افزایش بیماران در این موج گفت: گرفتاری خانوادگی را خیلی می‌بینیم و متاسفانه ما کاهش مرگ و میر هم نسبت به موج قبل مشاهد نمی‌کنیم.

دکتر ریاحی - مدیرعامل بیمارستان حضرت رسول اکرم نیز در ارتباط با برنامه گفت: در این موج علی رغم مراجعه زیاد و بستری بیشتر و قدرت همه گیری بالا میزان فوتی‌های ما نسبت به قبل کاهش یافته است.

دکتر خوشنود - رئیس بیمارستان شهدای تجریش نیز گفت: چالش اصلی ما اکسیژن و اکسیژن ساز است و نیاز به اکسیژن و دارو‌های مخصوص بیماران کرونایی داریم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°