لزوم تعجیل در تعیین تکلیف کالا‌های دپو شده در گمرکات
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۰۸۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
معاون فنی گمرک ایران گفت: برای جلوگیری از فساد ۳ میلیون تن کالا‌ی اساسی دپو شده در گمرکات کشور، هر چه زودتر باید تعیین تکلیف شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
مهرداد جمال ارونقی، با بیان اینکه هم اکنون بیش از سه میلیون تن کالای اساسی در ۶ نوع گروه کالایی که همه آن‌ها مشمول ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی هستند، در بندر امام خمینی موجود است، گفت: این کالا‌ها شامل گندم، ذرت، جو، دانه‌های روغنی، کنجاله سویا و روغن خام است.
وی تاکید کرد: طبیعتا هر کالایی که در بنادر و گمرکات مدتی بماند دچار فساد می‌شود پس باید هر چه زودتر وضعیت این کالا‌ها تعیین تکلیف و وارد کشور شوند.
معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه ۵۰ شرکت این کالا‌ها را وارد کرده اند، گفت: امروز به این شرکت‌ها اعلام کردیم که اگر مایل هستند کالای خود را به رویه اعتباری وارد کشور کنند حتما باید به بانک مرکزی مراجعه کنند.
وی گفت: بانک مرکزی هم می‌بایست متعهد بشود ظرف سه ماه از تاریخ ترخیص کالا نسبت به تامین ارز ترجیحی این کالا‌ها اقدام کند تا واردکنندگان بتوانند به قید فوریت کالای خود را بصورت صددرصدی از گمرکات کشور ترخیص کنند.
وی افزود: صاحبان حدود یک میلیون تن از این سه میلیون تن کالا هنوز اسناد مالکیت ندارند و در نتیجه نمی‌توانند کالا‌های خود را در بنادر و گمرکات کشور تخلیه کنند.
ارونقی با بیان اینکه مابقی کالا‌ها، کالا‌هایی هستند که با اعتبار خریدار، خریداری شده اند و به بنادر و گمرکات کشور رسیده اند، گفت: صاحبان این کالا‌ها می‌توانند کالا‌های خود را به گمرکات ارسال کنند و تشریفات گمرکی را انجام دهند و کالای خود را ترخیص کنند.
وی افزود: ولی برای ترخیص کالا‌ها از گمرک، باید تائید منشا ارز صورت گیرد و صاحبان کالا کد رهگیری بانک را ارائه دهند.
معاون فنی گمرک ایران با بیان اینکه پارسال می‌توانستیم نسبت به ترخیص ۹۰ درصد از کالا‌های اساسی که هنوز کد رهگیری بانک را نگرفته بودند که به گمرک ارائه کنند اقدام کنیم، گفت: ولی امسال این ظرفیت از گمرک گرفته شده است.
وی درعین حال تصریح کرد:، اما مجددا با دستور اخیر رئیس جمهور، قرار است که ستاد تنظیم بازار مجددا آن ۹۰ درصد ترخیص درصدی را برقرار کند.
ارونقی افزود: فکر می‌کنم با اجرای قانون ترخیص درصدی کالا‌های اساسی روند ترخیص این نوع کالا‌ها را از گمرکات کشور تسریع کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °