شرایط نامزد‌های ریاست جمهوری طبق اختیارات قانونی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۱۷۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸
سخنگوی شورای نگهبان گفت: این شورا بر اساس اختیاراتی که بر طبق قانون اساسی داشته عمل و شرایط نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری را تعیین و اعلام کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "عباسعلی کدخدایی" در پاسخ به برخی انتقاد‌ها درباره مصوبه شورای نگهبان درخصوص شرایط نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: شورای نگهبان بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات که در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده و اختیاراتی که بر طبق قانون اساسی داشته عمل کرده و شرایط نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری را تعیین و اعلام کرده است.
 
"طحان نظیف" از اعضای حقوقدان شورای نگهبان، روز گذشته از ابلاغ مصوبه جدید این شورا به وزارت کشور درخصوص شرایط نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد.

این شرایط به شرح زیر است: داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری برای ثبت‌نام باید در بازه سنی ۴۰ تا ۷۵ سال باشند، حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن باشند و سابقه تصدی حداقل ۴ ساله در سمت‌های مدیریتی کشور را که به‌طور کامل مصادیق آن ذکر شده داشته باشند.

- وزرا، استانداران، شهرداران شهر‌های بالای دو میلیون نفر جمعیت، فرماندهان عالی نیرو‌های مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر می‌توانند کاندیدا شوند.

- تمام نامزد‌ها باید عدم سوء پیشینه ارائه دهند و سابقه محکومیت کیفری نداشته باشند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °