جلوه مقاومت در سینما
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۱۸۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۰
عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: سراسر سینمای فلسطین بر گرفته از زندگی روزمره فلسطینیان و رانده شدن آنها از سرزمین اجدادی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر "وحیداله موسوی" در گفتگو با شهر فرنگ امشب (پنج شنبه) با بیان اینکهدر بررسی سینمای مستند فلسطین باید با زندگی روزمره مردم فلسطین آشنا بود، گفت: در سینمای فلسطین بخاطر محدودیت‌های که وجود دارد تولید فیلم در آن فرا ملی است.

دکتر موسوی بابیان اینکه بیشتر محصولات سینمایی آن تولید مشترک است، افزود: می‌توان سینمای فلسطین را به ۴ دوره تقسیم کرد؛

۱- سینمای فلسطین پیش از سال ۱۹۴۸ و روز نکبت (اعلام دولت رژیم اشغالگر در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۲۷ / ۱۴ مه ۱۹۴۸ میلادی) و بیرون راندن صد‌ها هزار فلسطینی است. در این دوره می توان فیلم داستانی "غسان کنفانی" نویسنده فلسطینی به نام "بازگشت به حیفا" نام برد که موضوع آن به سال ۱۹۴۸ و تشکیل رژیم اسرائیل و حکومت آن بر شهر حیفا بازمی‌گردد.

۲- بعد از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۷ که دوره رکود سینمای فلسطین است که ادبیات عهده دار سینما در این کشوربرای زنده نگه داشتن خاطرات دوره‌های گذشته است. در این دوره که سازمان آزادیبخش فلسطین تشکیل می‌شود، ۶۰ فیلم ساخته می‌شود که بیشتر مستند هستند.

۳- دوره ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۲ به بعد که تنها فیلم داستانی ساخته می‌شود.

۴- بعد از سال ۱۹۸۲ که دوره جدید سینمای فلسطین است.

موسوی مترجم کتاب منظره، جراحت، خاطره و سینمای فلسطین افزود: سینمای داستانی فلسطین از سینمای مستند موفق‌تر عمل کرده است هرچند که سینمای مستند بیندگان خاصی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در رشته هنر‌های دیجیتال گفت: از سال 1982 به بعد سینماگران تلاش می کنند تصویر دو قطبی کلیشه سازی شده از زندگی فلسطینیان شکسته شود. غم غربت، آوارگی از جمله موضوعات محتوایی این دوره است.
 
وحیداله موسوی از ادبیات مقاومت با آثار درویش و کنسانی گفت و افزود: آثار دیگری از جمله میشل خلیفه در دو عرصه داستانی و مستند ادامه پیدا می کند و سنگینی کار با فیلم های مستند است که زندگی روزمره مردم فلسطین را به تصویر می کشند.
 
او از ساخته "سیف الله داد" یاد کرد و گفت: فیلم سینمایی تاریخی "بازمانده" محصول سال ۱۳۷۳ در مورد نزاع اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ به کارگردانی سیف‌الله داد است و بازیگری سلما المصری، جیانا عید، بسام کوسا، جمال سلیمان و غسان مسعود به ایفای نقش پرداختند و زبان اصلی آن عربی است که به فارسی دوبله شده است.
 
سیف‌الله داد فیلمنامه این فیلم را بر اساس داستانی از غسان کنفانی نویسنده فلسطینی به نام "بازگشت به حیفا" ‏نوشته‌است که موضوع آن به سال ۱۹۴۸ و تشکیل رژیم اسرائیل و حکومت آن بر شهر حیفا بازمی‌گردد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °