نرخ باروری ایران در آستانه صفر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۸۱۶۲۸۲
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
رئیس انجمن علمی مامایی گفت: پیش بینی می‌شود که نرخ باروری ایران در سال ۲۰۳۰ به حدود صفر برسد، اما با وضعیت حاضر و شرایط فعلی ممکن است نرخ صفرِ باروری زودتر از موعدِ پیش بینی شده واقع شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
خانم ناهید خداکرمی رئیس انجمن علمی مامایی در گفتگوی رادیویی گفت: اگر خانواده‌ها به ماما‌ها دسترسی آسان داشته باشند و فرزندان خود را در حوزه مسائل زناشویی آموزش دهند، نرخ باروری کشور از وضعیت بحرانی خارج می‌شود.
خانم خداکرمی گفت: روز جهانی ماما ۱۵ اردیبهشت امسال با شعار «توجه به اطلاعات آماری و سرمایه‌گذاری در رشته مامایی» گرامی داشته شد.
وی افزود: اگر ماما در هر خانواده حضور داشته باشد، بسیاری از بیماری‌های رایج مورد پیشگیری قرار می‌گیرد.
رئیس انجمن علمی مامایی با اشاره به اهمیت سلامت باروری، توضیح داد: زن و مرد از دوران بلوغ موضوعات متعددی را در بخش جنسی تجربه می‌کنند و در طول رشد به مشاوره‌های یک ماما نیاز دارند.
وی با اشاره به اینکه فعالیت ماما‌ها در تنظیم جمعیت کشور تأثیر دارد، ادامه داد: در یک دهه گذشته تلاش‌های متنوع در راستای افزایش باروری در کشور نتیجه‌بخش نبوده‌اند و امروزه ما شاهد سیر نزولی نرخ باروری هستیم.
خانم خداکرمی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود که نرخ باروری ایران در سال ۲۰۳۰ به حدود صفر برسد، اما با وضعیت حاضر و شرایط فعلی ممکن است نرخ صفرِ باروری زودتر از موعدِ پیش بینی شده واقع شود.
وی با بیان اینکه ایران از ظرفیت‌های مامایی به طور شایسته استفاده نمی‌کند، عنوان کرد: باروری طبیعی انسان با بخشنامه و مقررات چرخه‌ی خود را ادامه نمی‌دهد.
رئیس انجمن علمی مامایی افزود: اگر خانواده‌ها به ماما‌ها دسترسی آسان داشته باشند و فرزندان خود را در حوزه مسائل زناشویی آموزش دهند، نرخ باروری کشور از وضعیت بحرانی خارج می‌شود.
وی در خصوص بارداری در شرایط کرونا توضیح داد: خوشبختانه بسیاری از ماما‌ها در شرایط قرنطینه و پاندمی کرونا بیش از پیش از سرویس‌های آنلاین استفاده کردند و به طور مستمر زنان باردار را مورد ارزیابی قرار دادند.
خانم خداکرمی افزود: هم اکنون اکثر کلاس‌های آمادگی برای زایمان به صورت برخط برگزار می‌شوند.
وی گفتگو اضافه کرد: عموم مردم با یک جستجوی ساده عبارت مراکز معتبر مامایی می‌توانند از شیوه و برنامه کاری مراکز مامایی برخط مطلع شوند.
رئیس انجمن علمی مامایی ادامه داد: تمام مراکز بهداشت در سطح شهر و روستا‌ها خدمات مرتبط با مامایی را ارائه می‌دهند.
برچسب ها: نرخ باروری ، ایران ، صفر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °