افتتاح راه آهن یزد- اقلید تا دوماه آینده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۸۱۶۳۱۴
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۲
وزیر راه شهر سازی در بازدید از راه آهن یزد - اقلید از افتتاح این خط آهن تا دو ماه آینده خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
وزیر راه و شهرسازی در بازدید از روند احداث راه‌آهن اقلید- یزد گفت: نخستین قطار در این مسیر ریلی ۲۷۰ کیلومتری، خردادماه ۱۴۰۰ به حرکت خواهد افتاد و مردم از مواهب آن برخوردار خواهند شد.

محمد اسلامی در جمع خبرنگاران در اقلید فارس افزود: فرآیند تکمیل ایستگاه‌ها و خطوط تکمیلی این مسیر ریلی هم به موازات انجام و حداکثر تا شهریورماه ۱۴۰۰ همه بخش‌های طرح تکمیل می‌شود.

وی با بیان این که چهار هزار میلیارد تومان به ارزش روز، برای ساخت این مسیر ریلی هزینه شده است، گفت: با بهره‌برداری از این خط ریلی، مدت زمان سفر با قطار در مسیر شیراز – مشهد سه ساعت کاهش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: راه آهن اقلید – یزد با تسهیل ارتباط استان فارس به شمال شرق و جنوب شرق کشور، همچنین ظرفیت حمل سالانه هفت میلیون تن بار و چهار میلیون مسافر را ایجاد می‌کند.
 
وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای ادامه خط ریلی شیراز به سمت بوشهر گفت: در پی تاکیدات مقام معظم رهبری و نگاه راهبردی که به توسعه شبکه ریلی کشور وجود دارد، دولت اهتمام ویژه‌ای به توسعه خطوط ریلی داشته است و در این راستا، ایجاد حدود دو هزار کیلومتر خط آهن در سال ۱۴۰۰ در دستور کار است.

اسلامی اظهار داشت: از این رقم، ۴۰۰ کیلومتر خط آهن در قالب احداث خط دوم است که ظرفیت، سرعت و ایمنی را افزایش می‌دهد و یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط جدید است که راه‌آهن زاهدان – چابهار و یزد – اقلید از جمله طرح‌هایی است که در دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در توسعه شبکه ریلی کشور، پیش بینی ما این است که راندمان کار در سال جاری، ۶ برابر راندمانی است که در طول تاریخ توسعه راه آهن در کشور اتفاق افتاده است.

اسلامی همچنین با اشاره به روند ساخت آزادراه شیراز اصفهان که حدود دو ساعت فاصله این دو کلانشهر را کاهش می‌دهد، از اهتمام ویژه دولت دوازدهم برای بهره‌برداری سریعتر از آن سخن گفت.

اسلامی  درباره مطالبه مردم اقلید در زمینه بهبود زیرساخت جاده ۱۸ کیلومتری اقلید – سورمق و اتصال این منطقه به بزرگراه در حال بهره‌برداری شیراز – اصفهان با توجه به آمار تلفات جاده‌ای اظهار داشت: اختصاص اعتبار به این جاده نیازمند آن است که این طرح در بودجه کشور، ردیف مصوب داشته باشد که این موضوع نیازمند بررسی در دولت و مجلس شورای اسلامی است.
 
راه آهن یزد اقلید بزرگترین طرح ریلی در حال ساخت کشور به طول ۲۷۴ کیلومتر است. بیش از ۴ هزار میلیارد تومان هزینه این پروژه است که قرار است تا دوماه آینده به بهره برداری برسد.

با آغاز به کار این خط، در سال اول حدود یک میلیون مسافر و سه میلیون بار جابجا خواهد شد.
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °