خطیب زاده: تسلیم یادداشت اعتراضی ایران به عراق
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 25 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۴۰۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: در پی آتش زدن دیوار سرکنسولگری ایران در کربلا، دیشب یادداشت اعتراضی را به سفارت عراق در ایران تسلیم کردیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "سعید خطیب‌زاده" در نشست رسانه‌ای هفتگی خود با محکوم کردن اقدام شب گذشته در حمله عده‌ای به کنسولگری ایران در کربلا گفت: ما حمله به اماکن دیپلماتیک خود در عراق را شدیداً محکوم می‌کنیم و از دولت عراق می‌خواهیم به وظایف خود در صیانت از اماکن دیپلماتیک ایران با کمال دقت عمل کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: شب گذشته وزارت امور خارجه یادداشت اعتراضی به سفارت عراق در ایران تسلیم کرد. انتظار ما از دولت عراق این است که به وظایف خود در این حوزه عمل کند.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره گزارش منتشر شده در یکی از رسانه های خارجی بیان کرد: مسیر پیگیری‌های پرونده ترور شهید سلیمانی در قوه قضائیه، مجامع بین‌المللی و گفتگو‌های دوجانبه سیاسی، حقوقی و امنیتی با دولت عراق پیگیری می‌شود. بسیاری از گزارش‌ها از ما پوشیده نیست و راستی‌آزمایی‌ها درباره آنها انجام می‌شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: کسانی که مستقیم و غیرمستقیم در هر کشوری که باشند و در این ترور مشارکت داشته باشند، قطعا مسئولیت کیفری، قضایی و جزایی دارند و در مسیر خود با آنها برخورد‌های لازم را از طریق مجاری ذیربط دنبال می‌کنیم.

 

او با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی اخیر وزیران امور خارجه ایران و سوریه گفت: در این گفتگوی تلفنی، دعوتی از آقای ظریف صورت گرفت که این دعوت از سوی آقای ظریف پذیرفته شد.

خطب‌زاده در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با رایزنی‌های ایران و عربستان و تأیید انجام این مذاکرات از سوی مقامات سعودی گفت: هدف گفتگو‌ها هم مسائل دو جانبه و هم مسائل منطقه‌ای بوده است. ما همواره از این گفتگو‌ها در هر سطح و در هر شکلی استقبال می‌کنیم و این سیاست جدید ما نیست.

این دیپلمات ارشد درباره دلیل چرخش عربستان به گفت‌وگو با ایران و جدی بودن ریاض در گفت‌وگوها بیان کرد: در روابط بین‌المللی به جای اینکه به نیت‌خوانی بپردازیم، باید به عملکردها پرداخته شود. تنش‌زدایی و روابط میان دو کشور اسلامی در منطقه خلیج فارس به نفع دو ملت و منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اخبار منتشر شده درباره سفر ظریف به امارات گفت: سفر آقای ظریف به این کشور در دستور کار بوده است و هر وقت که موقعیت آن فراهم شود، انجام می‌شود.

خطیب‌زاده درباره ادعای نیروی دریایی آمریکا مبنی بر توقیف یک کشتی حامل تسلیحات نظامی متعلق به ایران در دریای عمان که به سوی یمن می‌رود، گفت: ایران تنها حضور دیپلماتیک در یمن دارد این گزارش‌ها به هیچ وجه تأیید نمی‌شود.

آمریکا آنچه ما الزام‌آور و ضروری می‌دانیم را قبول کرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین بیان کرد: گفتگوها در وین وارد فاز نگارش در حوزه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها شده است. با دقایق و جزئیات مختلفی روبه‌رو است، این جزئیات اجازه نمی‌دهد در فضای عمومی آن را اعلام کنیم.

او ادامه داد: گفتگوها در حال جریان است. ایالات متحده در چارچوب تعهدات خود بخش عمده آنچه باید انجام دهد و ما ضروری و الزام آور می‌دانیم را قبول کرده است. گزارش‌ها در تهران بررسی می‌شود و هر روز مواضع به اطلاع تیم مذاکره کننده می‌رسد و آنها کارها را پیگیری می‌کنند.

خطیب‌زاده گفت: انتظار داریم دستورالعمل‌هایی که در تهران صادر می‌شود، دوستان به عنوان چارچوب تیم مذاکراتی در وین توجه کنند.

حکم اسدالله اسدی فاقد مشروعیت است

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه بازداشت اسدی غیرقانونی و نقض کنوانسیون ۱۹۶۱ مبنی بر مصونیت‌های دیپلماتیک بود، گفت: کل فرآیند قضایی در این خصوص فاقد مشروعیت است و حکم صادره دادگاه مشروعیتی ندارد و همه کشور‌هایی که در این حوزه دخیل بودند را مسئول می‌دانیم. اسدی باید هرچه زودتر از حقوق دیپلماتیک برخوردار شود.

خطیب‌زاده افزود: اسدی و وکیل وی به خاطر اینکه این حکم فاقد مشروعیت بوده است، اعتراضی نسبت به آن نداشتند. فکر می‌کنیم دولت بلژیک مواضع دولت ایران در این خصوص را به صورت شفاف می‌داند.

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به حملات تروریستی در افغانستان

خطیب‌زاده گفت: در خصوص اتفاق ناگواری که در افغانستان اتفاق افتاد و دختران افغانستانی، معصومانه، مظلومانه و با زبان روزه در ماه مبارک رمضان قربانی این خشونت تکفیری‌ها شدند دل و جان آدم را به درد می آورد. ما داغدار افغانستان هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: متاسفانه وقایعی که طی یک سال گذشته اتفاق افتاده است و در چند هفته اخیر نیز تشدید شده است ما را ناراحت می‌کند. ما اتفاقات افغانستان را از نزدیک پیگیری می‌کنیم و نگران برخی از این اتفاقات هستیم.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه افزود: ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان حمله وحشیانه به این مدرسه و همدردی با مردمان و دولت افغانستان، فکر می‌کنیم زمان آن رسیده است که از فضای برادری استفاده شود و در مقابل این تفکر افراطی و در مقابل این گروه های تکفیری و داعشی، همه متحد شوند و به صورت یکجا و یکپارچه عمل کنند.

خطیب‌زاده گفت: برای افغانستان، آینده‌ای آباد، آزاد و باثبات آرزومندیم که این، تنها از مسیر گفتگوهای اصیل بین گروه‌های مختلف افغانستانی و دولت افغانستان اتفاق می‌افتد. دولت جمهوری اسلامی ایران همواره آماده بوده است که این گفتگوها را تسهیل کند و هر کمکی را که در روند اجرایی شدن این فرآیند اصیل بتواند کمک کند را فراهم کند. امیدواریم روزهای بهتری در افغانستان شاهد باشیم.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °