داوطلبان ریاست جمهوری امانت دار مردم باشند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۴۰۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲
دبیر شورای نگهبان از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری خواست امانت دار مردم باشند و چک بی محل صادر نکنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

  "آیت‌الله احمد جنتی" در همایش هیئت‌های نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ پست‌های ریاست جمهوری، شورای نگهبان و قوه قضائیه را امانت‌های الهی دانست که باید به درستی انجام و تحویل داده شود.

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت بیشتری نسبت به دوره‌های قبل برخوردار است، گفت: ریاست جمهوری پستی است که با همه امور مردم و مدیریت کشور سروکار دارد و اگر خوب اداره شود، کشور آباد خواهد شد.

آیت‌الله جنتی به شرایط ریاست جمهوری در قانون اساسی اشاره کرد و افزود: براساس قانون اساسی رئیس جمهور باید رجل سیاسی، مذهبی، مدیر و مدبر و باتقوا باشد.

دبیر شورای نگهبان گفت: رئیس جمهور آینده باید باتقوا باشد و بدون سیاسی کاری به وظایف دینی و اخلاقی خود عمل کند.

آیت‌الله جنتی با بیان اینکه ریاست جمهوری امانتی است که مردم به رئیس جمهور می‌دهند، افزود: اگر رئیس جمهور همه شرایط رجال سیاسی، مدیر و مدبر و تقوا را داشته باشد مشکلات حل خواهد شد و می‌تواند مملکت را آباد کند.

او مسئله احراز شرایط را از مسئولیت‌های سنگین شورای نگهبان دانست و گفت: با احراز شرایط ما شهادت می‌دهیم که فردی که داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده، فردی مذهبی و باتقواست و این وظیفه سنگینی برای شورای نگهبان است.

دبیر شورای نگهبان بیان کرد: بنابراین فردی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب می‌شود باید به درستی به وظایفش عمل کند و دنبال اهداف شخصی نباشد.

آیت‌الله جنتی گفت: شورای نگهبان هم باید شرح حال و سوابق داوطلبان را بداند و هم در جریان عملکرد آنها در گذشته باشد.

او تعیین شرط سنی برای انتخابات ریاست جمهوری از حداقل ۴۰ سال تا حداکثر ۷۵ سال را خدمتی از طرف شورای نگهبان دانست و افزود: به این ترتیب از ثبت‌نام‌های بی حد و حصر جلوگیری شد.

دبیر شورای نگهبان توجه به تأمین معاش مردم را از اولویت‌های اول رئیس جمهور دانست و گفت: اگر داوطلبی در خودش نمی‌بیند تا معاش مردم را تأمین کند، از ابتدا ثبت‌نام نکند.

آیت‌الله جنتی اهمیت قوه مجریه را از دو قوه دیگر بیشتر دانست و گفت: ریاست جمهوری مسئولیتی است که با معاش مردم سروکار دارد، بنابراین کسی که داوطلب انتخابات ریاست جمهوری می‌شود باید به وعده‌هایش عمل کند و چک بی محل صادر نکند.

او افزود: در شرایط فعلی اقتصادی و در شرایطی که بیماری کرونا گریبانگیر مردم شده است رئیس جمهور آینده مسئولیت سنگین‌تری برعهده دارد.

آیت‌الله جنتی از داوطلبان ریاست جمهوری هم خواست؛ خدا را در نظر بگیرند و به قانون احترام بگذارند.

دبیر شورای نگهبان در پایان سخنان خود از همه مسئولان و دست اندرکاران برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قدردانی کرد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °