فعال کردن طرح‌های راکد و قدیمی پایتخت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 29 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۴۰۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از فعال کردن طرح‌های راکد و قدیمی که سی سال معلق مانده بود، خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "عبدالرضا گلپایگانی" گفت: خیابان فدائیان اسلام که به عنوان یک محور پرقلمداد یاد می‌شد، قرار بود به عنوان موتور محرک شهر تهران استفاده شود، اما سی سال این طرح در جا می‌زد که با تصویب کمیسیون ماده ۵ حدود ۵۰۰ هکتار مساحت این خیابان که مناطقی همچون ۱۵، ۱۶، ۱۲ و ۲۰ را در برمی‌گیرد برای توسعه شهری و استفاده شهروندان برنامه‌ریزی می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: در شهر تهران ۷ هزار هکتار زمین به عنوان ذخیره قرار دارد که در قانون شهرسازی برای آن تکلیف و چارچوب مشخص شد و تقریبا ۳ هزار هکتار از این اراضی برای فضا‌ها و ساختمان‌های شهری اختصاص می‌یابد و ۳۰ میلیون متر مربع فضا ساخته و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

او افزود: در مسیر چهارباغ که بزرگترین مسیر پیاده روی بر روی راه آهن تهران تبریز است طرح بین المللی به مسابقه گذاشته شد که این طرح در اجراست و امیدواریم این طرح به خوبی اجرایی شود و در اختیار شهروندان قرار گیرد.

صدور سیستمی پروانه‌های ساخت و ساز زمین

گلپایگانی گفت: صدور پروانه‌های سیستمی یکی از بزرگترین محور‌های توسعه در معماری و شهرسازی تهران بود و هم‌اکنون هیچ پروانه‌ای خلاف قانون در شهرداری صادر نمی‌شود و ما تمامی پروانه‌ها و نقشه‌ها را به صورت سیستمی انجام می‌دهیم و به صورت دستی هیچ پروانه‌ای صادر نمی‌شود و جلوی تخلف‌ها گرفته شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اضافه کرد: سازمان نوسازی در سی ماه گذشته با طرح‌های کوچک مقیاس، پلازار، راه اندازی دفاتر توسعه محله و بازآفرینی در محله‌های قدیمی و فرسوده اقدامات مهمی کرده و به مرحله اجرایی و به بهره برداری رسانده است.

او بیان کرد: طرح محله اسلام آباد و اوین درکه که می‌تواند یکی از مسیر‌های پیاده راه و مورد استفاده شهروندان قرار گیرد به کمیسیون معماری و شهرسازی تحویل خواهد شد و در مناطق شمالی تهران تحول اساسی صورت خواهد گرفت.

گلپایگانی با اشاره به تسهیلات شهرداری تهران برای بافت‌های فرسوده گفت: ۳ هزار و ۴۰۰ هکتار بافت فرسوده تا انتهای سال ۹۹ به ثبت رسیده که شهرداری از ۸۰۰ هکتار از اراضی فرسوده شهر در رابطه با نوسازی بافت‌های فرسوده برای دریافت عوارض صرف نظر کرده است.

بازسازی محله نفرآباد براساس الگو‌های اسلامی

او با اشاره به طرح‌های شهرسازی و معماری براساس الگو‌های اسلامی در تهران گفت: نخستین بار در شهر تهران محله نفرآباد براساس الگو‌های برآمده و ساختار الگو‌های اسلامی ساخته و بازسازی می‌شود که به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسیده و به کمک معاونت فنی و عمران به زودی به تصویب خواهد رسید.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به خیابان ولیعصر به عنوان طولانی‌ترین خیابان پایتخت بیان کرد: خیابان ولیعصر به عنوان طولانی‌ترین خیابان تهران و جزو فضای شهر تهران است و به عنوان محوری است که به ثبت ملی رسیده و ما مقدمات ثبت جهانی آن را آماده کرده‌ایم چرا که خیابان ولیعصر به همراه درختانش جزو هویت شهر تهران است و طرح تفصیلی خیابان ولیعصر تهیه و اقدامات خوبی در این خیابان قدیمی شده است.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °