بهره‌برداری از ۵۴۰۰ خانه هلال در سراسر کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۴۱۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
۵۴۰۰ خانه هلال در سراسر کشور و پروژه‌های امدادی به ارزش تقریبی ۱۳۴ میلیارد تومان امروز (دوشنبه) افتتاح و بهره‌برداری شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

در آیین افتتاح خانه‌های هلال و لجستیک سازمان امداد و نجات، ۲۷ دستگاه خودروی آمیکو به ارزش ۲۵ میلیارد تومان، ۱۱ پایگاه امداد و نجات و دو انبار امدادی به ارزش ۷۵ میلیارد تومان، ۲۰۰ ست تخصصی انفرادی به ارزش ۶ میلیارد تومان، اورهال دو بالگرد امدادی به ارزش هفت میلیارد تومان، ۱۶ دستگاه لیفتراک به ارزش ۱۵ میلیارد تومان، هشت سیستم ارتباطات رادیویی دیجیتال در استان‌ها به ارزش دو میلیارد تومان، پنج دستگاه آمبولانس اهدایی از سوی جمعیت هلال احمر کویت، سه مورد سامانه نرم افزاری امدادی به ارزش دو میلیارد تومان و ۱۵۰ دستگاه اکسیژن ساز به ارزش ۲.۳ میلیارد تومان با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور رونمایی و به بهره برداری رسید.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین معزی نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در آیین افتتاح خانه‌های هلال و لجستیک سازمان امداد و نجات، مردم‌محور بودن را مهم‌ترین عنصر در جمعیت هلال احمر دانست و بر حفظ این سرمایه بزرگ انسانی تأکید کرد.

او ضمن قدردانی از حضور معاون اول رئیس جمهوری در این مراسم، به تبیین اندیشه اسلامی در فعالیت‌های داوطلبانه و خدمت به دیگری پرداخت.

حجت‌الاسلام معزی در این بخش از سخنان خود به تفاوت خدمت در جامعه اسلامی و سایر جوامع پرداخت و افزود: نهضت بین‌المللی صلیب سرخ یک نهضت بشردوستانه است که در مسیر خدمت به دیگران گام بر می‌دارد، جمعیت هلال احمر نیز در ایران اسلامی با توجه به اصول هفتگانه و اهداف چهارگانه این نهضت در این مسیر حرکت می‌کند با این تفاوت که ما از پشتوانه غنی نگاه اسلامی نیز در این عرصه برخوردار هستیم.

نماینده رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه آیین مقدس اسلام نگاه و اعتقاد ویژه‌ای به مساله خدمت به دیگری دارد، گفت: این رویکرد و نگاه تا حدی است که ترقی و رشد مسلمان برآمده از نیت خالصانه او در یاری به دیگری تعریف شده است. در مبانی دینی اسلام نیز بار‌ها بر این موضوع تاکید شده است که مسلمانان خدمتگزار یکدیگر هستند و باید در این مسیر تلاش کنند.

نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر با اشاره به برخی از اهداف نهضت صلیب سرخ افزود: هلال احمر اهدافی دارد که آرامش می‌بخشد به دل‌ها و جان‌های دردمند و موجب تسکین آلام بشری در عین حفظ کرامت و شخصیت بخشی به نیازمند می‌شود. این جمعیت در جهت حفظ سلامت معنوی و جسمی دیگری تلاش می‌کند و این تلاش در نزد خداوند متعال به قدری ارزشمند است که هر کس چنین کوششی انجام دهد، بهشت از آن اوست.

حجت‌الاسلام معزی، مردم‌محور بودن را عنصر اساسی در جمعیت هلال احمر برشمرد و بر حفظ این عنصر تاکید کرد.

او اضافه کرد: این مفاهیم ارزشی که برآمده و مورد تأکید دین مبین اسلام هم است، در قالب یک نهاد مردمی پدید آمده و باید از آن حفظ و حراست کرد.

بنا به گفته نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر پس از انقلاب تحولاتی در جمعیت هلال احمر شکل گرفت که یکی از آن ارتقا نقش مردم در این جمعیت بوده است.

او گفت: تغییرات در جمعیت هلال احمر پس از انقلاب، تنها محدود به تغییر نام از شیر و خورشید به هلال احمر نبود، بلکه این نهادمردمی همچون بسیاری دیگر از نهاد‌ها و ساختار‌ها در کشور از سرشت مردمی‌بودن و مردم سالاری بهره‌مند شد.

توزیع نیم میلیون بسته معیشتی میان نیازمندان

"کریم همتی " رئیس جمعیت هلال احمر گفت: ایرانیان باید افتخار کنند که پنج قرن قبل از میلاد مسیح در زمان وقوع جنگ‌ها به همه پزشکان دستور می‌دادند که همه مجروحان جنگی را مداوا کنند و این سنت حسنه امروز هم در کشور عزیز ما جاری و ساری است و جمعیت هلال احمر با تمام وجود در خدمت بشریت است.

همتی با تأکید بر اینکه از زمانی که کووید ۱۹ شیوع پیدا کرد، جمعیت هلال احمر در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای خدمت به مردم در همه صحنه‌ها حضور داشت، افزود: خدمات هلال احمر از کنترل ورودی و خروجی شهر‌ها در نوروز ۹۹ آغاز شد. هلال احمری‌ها با اجرای طرح‌های متعدد شامل آمران سلامت، نذر آب، نذر سلامت و با خادمان حسینی اقدامات گسترده‌ای را برای کمک به مردم در زمینه جلوگیری از شیوع کرونا انجام دادند.

او ادامه داد: جمعیت هلال احمر بیش از نیم میلیون بسته غذایی را تهیه و در سراسر کشور میان افراد نیازمند توزیع کرد. جمعیت هلال احمر  در طرح شهید سلیمانی به عنوان یکی از سه ضلع آن وظایف محوله را انجام داد.

به گفته وی، همزمان با شیوع کرونا، سیل وآب گرفتگی‌های متعددی در کشور اتفاق افتاد، اما هیچ کدام باعث نشد که جمعیت هلال احمر کوتاهی کند و این جمعیت حوادث به وجود آمده را به خوبی مدیریت کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره کمک‌های این جمعیت در عرصه‌های بین المللی، گفت: حادثه‌ای در بیروت اتفاق افتاد که جمعیت هلال احمر به عنوان نخستین کشور برای کمک اقدام کرد و در کمتر از ۲۴ ساعت بیمارستان صحرایی را برپا کرد.

همتی با اشاره به کمک‌های بشرودستانه جمعیت هلال احمر ایران به ۶ کشور مختلف اشاره کرد و افزود: به ۶ کشور دنیا کمک‌های بشردوستانه ارسال کردیم. حتی به کشور‌های همسایه که درگیر جنگ بودند هم پیشنهاد ارسال محموله دادیم. این کمک‌ها براساس همکاری‌های دو جانبه میان جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر انجام می‌شود و این ویژگی جمعیت‌های ملی است که هیچ تناسبی بین اهدا و دریافت کمک‌ها ندارد.

وی درباره دریافت کمک‌های نقدی، تصریح کرد: بیش از ۲۴۳۰ میلیارد ریال کمک‌های نقدی بین المللی کشور‌های مختلف به هلال احمر بود. به علاوه مردم نوعدوست ما هم علی رقم همه تنگنا‌ها ۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد ریال کمک کردند که این کمک‌ها میان گروه‌های هدف توزیع شد.

کمک‌های دولت به هلال احمر برای شارژ انبار‌های امدادی

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: نیرو‌های آماده زیاد داریم و باید بنیه امدادی خود را قوی می‌کردیم و انبار‌های امدادی را به صورت جدی شارژ می‌کردیم. به همین دلیل کمک‌های خوبی دولت به هلال احمر داشت، مجوز واردات ۹۰۰ خودرو خارجی عملیاتی، صادر شد و اقدامات مربوط به آن در حال انجام است.

او افزود: ۵۰۰ میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه اختصاص پیدا کرد و به ما کمک شد. اما بیش از یک هزار میلیارد تومان برای شارژ انبار‌های امدادی نیاز است. در ابتدای سال ۹۹، موجودی انبار‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد بود، اما در حال حاضر این موجودی به حدود ۶۰ درصد رسیده است و امیدواریم شارژ انبار‌ها مجددا در سال ۱۴۰۰ اتفاق بیافتد؛ چرا که دغدغه ما به خاطر وقوع بحران‌ها است که نیاز داریم انبار‌ها به صورت جدی شارژ شوند.

همتی گفت: ایده ایجاد خانه‌های هلال در سال ۹۴ مطرح شده بود که جنبه عملیاتی پیدا نکرد. اما این ایده در سال گذشته دنبال شد و موفق به ایجاد ۵۴۰۰ خانه هلال در مناطق دور افتاده، محروم و صعب العبور شدیم که از این تعداد سه هزار مورد توسط رئیس جمهوری افتتاح شده و ۲۴۰۰ خانه هلال دیگر هم با حضور معاون اول رئیس جمهوری افتتاح خواهد شد. در واقع خانه‌های هلال یک جمعیت هلال احمر کوچک در مناطق محروم است.

وی با تاکید بر اینکه کار‌ها در خانه‌های هلال به صورت داوطلبی انجام می‌شوند و این خانه‌ها بار مالی ندارد، اضافه کرد: صلیب سرخ اعلام کرد که تجهیز خانه‌های هلال را در اولویت کار خود قرار خواهد داد.

غربالگری ۴۰۰ هزار نفر در مبادی مرزی رسمی کشور

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ هزار نفر در ۲۸ مرز رسمی کشور غربالگری شدند، بیان کرد: از این تعداد بیش از ۴۸هزار مورد پی سی آر و رپید تست انجام شده و تعدادی به نقاهتگاه‌ها منتقل شده‌اند.

به گفته همتی در این هفته و هفته‌های آینده جمعیت هلال احمر محموله واکسن کرونا را با همکاری بانک مرکزی، ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه وارد کشور می‌کند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °