هلال احمر؛ از امداد و نجات تا کمک‌های مومنانه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۶۴۴۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵
رئیس جمعیت هلال احمر کمک به واکسیناسیون هموطنان و امدادرسانی به مبتلایان کرونایی را بعنوان ماموریت امروز جمعیت هلال احمر اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر "کریم همتی" در گفتگو با ۱۸:۳۰ گفت: جمعیت هلال احمر از اسفند ۹۸ همزمان با شیوع کرونا در کشور تاکنون به اقداماتی ازجمله توزیع اقلام بهداشتی، حمایت از کادر درمان، کنترل مسافران نوروزی و ... پرداخته است.
 
همتی با تأکید بر اینکه از زمانی که کووید ۱۹ شیوع پیدا کرد، جمعیت هلال احمر در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای خدمت به مردم در همه صحنه‌ها حضور داشت، افزود: خدمات هلال احمر از کنترل ورودی و خروجی شهر‌ها در نوروز ۹۹ آغاز شد. هلال احمری‌ها با اجرای طرح‌های متعدد شامل آمران سلامت، نذر آب، نذر سلامت و با خادمان حسینی اقدامات گسترده‌ای را برای کمک به مردم در زمینه جلوگیری از شیوع کرونا انجام دادند.

دکتر همتی با اشاره به حضور شبانه روزی مجموعه هلال احمر در ورودی و خروجی شهر‌ها برای کنترل کلیه مسافران به ویژه در ایام تعطیلات نوروز گفت و افزود: هلال احمر با استفاده از تمام ظرفیت خود شامل امدادگران، نجات گران، مراکز امدادی، بین جاده‌ای، درمانگاه‌ها تلاش کرد در کنار سایر نهاد‌های متولی بر حسب نیاز اقدام به امداد رسانی کرده است.
 
او گفت: جمعیت هلال احمر بیش از نیم میلیون بسته غذایی را تهیه و در سراسر کشور میان افراد نیازمند توزیع کرد.

او با بیان اینکه ۱۰ هزار تخت بیمارستانی آماده استفاده در بخش بهداشت و مقابله با کرونا کرده است گفت: شناسایی افراد مبتلا، توزیع اقلام غذایی به بیماران سرطانی و کرونایی، ایجاد نقاهتگاه در دوران قرتطینه بیماران کرونایی، تهیه دستگاه‌های اکسیژن ساز، ساماندهی ۱۴۶ محموله کمک نقدی و غیر نقدی از کشور‌های مختلف همچنین کمک اقلام بهداشتی به کشور چین از جمله اقدامان جمعیت هلال احمر در طول یکسال و نیم گذشته اعلام کرد.
همزمان با شیوع کرونا، سیل وآب گرفتگی‌های متعددی در کشور اتفاق افتاد، اما هیچ کدام باعث نشد که جمعیت هلال احمر کوتاهی کند و این جمعیت حوادث به وجود آمده را به خوبی مدیریت کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر درباره کمک‌های این جمعیت در عرصه‌های بین المللی، گفت: حادثه‌ای در بیروت اتفاق افتاد که جمعیت هلال احمر به عنوان نخستین کشور برای کمک اقدام کرد و در کمتر از ۲۴ ساعت بیمارستان صحرایی را برپا کرد.

همتی با اشاره به کمک‌های بشرودستانه جمعیت هلال احمر ایران به ۶ کشور مختلف اشاره کرد و افزود: به ۶ کشور دنیا کمک‌های بشردوستانه ارسال کردیم. حتی به کشور‌های همسایه (ارمنستان و جمهوری آذربایجان)که درگیر جنگ بودند هم پیشنهاد ارسال محموله دادیم. این کمک‌ها براساس همکاری‌های دو جانبه میان جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر انجام می‌شود و این ویژگی جمعیت‌های ملی است که هیچ تناسبی بین اهدا و دریافت کمک‌ها ندارد.

او افزود: در ابتدای سال ۹۹، موجودی انبار‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد بود، اما در حال حاضر این موجودی به حدود ۶۰ درصد رسیده است و امیدواریم شارژ انبار‌ها مجددا در سال ۱۴۰۰ اتفاق بیافتد؛ چرا که دغدغه ما به خاطر وقوع بحران‌ها است که نیاز داریم انبار‌ها به صورت جدی شارژ شوند.

همتی از تاسیس خانه‌های هلال گفت و افزود: ۵۴۰۰ خانه هلال در مناطق دور افتاده، محروم و صعب العبور تاکنون ایجاد شده است. در واقع خانه‌های هلال یک جمعیت هلال احمر کوچک در مناطق محروم است.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ هزار نفر در ۲۸ مرز رسمی کشور غربالگری شدند، بیان کرد: از این تعداد بیش از ۴۸هزار مورد پی سی آر و رپید تست انجام شده و تعدادی به نقاهتگاه‌ها منتقل شده‌اند.

 
دکتر همتی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در طرح شهید سلیمانی به عنوان یکی از سه ضلع آن وظایف محوله رابر عهده گرفته است، گفت: این اقدام از مرز‌های ورودی کشور‌ها گرفته تا محدودیت‌های کرونایی استانی و به ویژه مشارکت در طرح شهید سلیمانی در کشور بوده است. کنترل یکصد مرز زمینی، هوایی و دریای در جلوگیری از ورود مبتلایان به ویروس کرونا به خصوص ویروس جهش یافته بر عهده جمعیت هلال احمر بوده است و همچنان ادامه دارد.

او گفت: از ۲۴۸ هزار نفر در مرز‌های کشور در کنار کادر درمان و پزشکی کشور تست کرونا گرفته شده است.

همتی افزود: یکی دیگر از اقدامات جمعیت هلال احمر توزیع بسته‌های معیشتی میان نیازمندان از بیش از یک سال گذشته است.
او از ۲۸۸ میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیر نقدی خیران برای کمک به آسیب دیدگان ناشی از سیل، زلزله و ویروس کرونا گفت.
کریم همتی گفت: نزدیک به ۱۶ میلیارد تومان کمک خیرین به خرید ونتیلاتور‌ها و پوشش مراکز بهداشتی خاص انجام شده است.
رئیس جمعیت هلال احمر درباره واردات واکسن کرونا بعنوان یک نیاز ملی گفت: از ۱۴ فروردین امسال این سازمان مجوز وارد کردن واکسن کرونا دریافت کرده است و تاکنون ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دُز واکسن وارد کشور کرده است.

او افزود: جمعیت هلال احمر از تمام ظرفیت‌ها برای واکسیناسیون حجاج استفاده خواهد کرد.
دکتر کریم همتی از امداد رسانی در حوادث غیر مترقبه بعنوان حوزه اصلی خدمت رسانی جمعیت هلال احمر گفت و افزود: در طول یکسال گذشته این جمعیت علاوه بر امداد رسانی به آسب دیدگان داخلی به حادثه دیدگان در لبنان و جنگ ارمنستان نیز اقدام به حمایت کرده است.
 
همتی گفت: آمادگی جمعیت هلال احمر در مواجهه با بحران های مختلف بیش از شصت درصد است.
در تقویم رسمی کشورمان، ۱۸ اردیبهشت به روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر نامگذاری شده است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶.۵۹°    ۲۱.۹۹°