رابطه ساعت خواب و آلزایمر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۶۵۳
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
پژوهشگران در مطالعه‌ای در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد آمریکا اعلام کردند هر شب باید بین شش تا هشت ساعت بخوابید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در این مطالعه، تعداد ۲ هزار و ۸۰۰ فرد ۶۵ ساله و بالاتر از نظر رابطه بین ویژگی‌های خواب در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ با ابتلا به زوال عقلی یا مرگ در ۵ سال بعدی مورد بررسی قرار گرفتند. دانشمندان دریافتند کسانی که کمتر از ۵ ساعت در شب می‌خوابند دو برابر کسانی که بین شش تا هشت ساعت می‌خوابند در خطر ابتلا به زوال عقلی و مرگ قرار دارند.
به گزارش پایگاه خبری دانشگاه هاروارد، همچنین در مطالعه دیگری دانشمندان در اروپا شامل فرانسه، انگلیس، هلند و فنلاند، با جمع آوری اطلاعات ۸ هزار نفر دریافتند خواب کمتر از شش ساعت در شب برای افراد ۵۰ یا ۶۰ یا ۷۰ ساله با افزایش ۳۰ درصدی خطر ابتلا به زوال عقلی در مقایسه با آنانی که هفت ساعت در هر شب می‌خوابند همراه است.
سن متوسط ابتلا به زوال عقلی، ۷۷ سالگی است.
بر اساس آمار‌ها برآورد می‌شود حدود پنج میلیون و چهارصد هزار نفر در آمریکا به بیماری آلزایمر مبتلا باشند که هیچ درمانی ندارد ولی برخی داروها، قادرند شرایط قوای شناختی بیماران را کنترل کنند.
با بالا رفتن سن و پیر شدن سلول ها، ترشح ماده شیمیایی سروتونین کاهش می‌یابد، بدین ترتیب ارتباط بین سلولی و انتقال اطلاعات دچار مشکل می‌شود.
این مشکل بیشتر از همه در بخش حافظه و خاطرات خود را نشان می‌دهد.
خاطره‌ها ترکیبی هستند از یادآوری دیده‌ها و شنیده‌ها و احساسات که برای یاداوری آن‌ها مغز نیاز به برقراری یک ارتباط پیچیده سلولی بین همه بخش‌ها دارد.
به همین علت با بالا رفتن سن و کم شدن ترشح سروتونین در مغز، خاطره‌ها کمرنگ یا فراموش می‌شوند.
در بیماری آلزایمر ترشح سروتونین به شدت کاهش می‌یابد، اما این مسئله همیشه به علت پیر شدن سلول‌ها نیست.
سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول‌های مغز می‌شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی می‌توانند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند.
آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس‌ها و اسم‌ها آغاز می‌شود و کم کم تا آنجا پیش می‌رود که فرد حتی راه بازگشت به خانه را فراموش می‌کند.
بیماری آلزایمر متاسفانه درمانی ندارد، اما می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.
برچسب ها: ساعت خواب ، آلزایمر
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °