جنگ فلسطین باید متوقف شود
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 07 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۶۹۳۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۵
دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار توقف فوری جنگ در فلسطین شد و گفت: تنها یک راه حل سیاسی پایدار، به این چرخه‌های ویرانگر خشونت خاتمه می‌دهد و به آینده صلح‌آمیز منجر خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "آنتونیو گوترش" در نشست اضطراری روز یکشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع تنش در فلسطین و سرزمین‌های اشغالی به ریاست وانگ یی وزیر خارجه چین برگزار شد، گفت: ما امروز در میان جدی‌ترین شدت در غزه و اسرائیل طی سال‌های گذشته دیدار کرده‌ایم.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: خصومت‌های کنونی کاملاً وحشتناک است. این دور از خشونت تنها چرخه‌های مرگ، ویرانی و ناامیدی را تداوم می‌بخشد و امید‌های همزیستی و صلح را به افقِ دورتر می‌کشاند.

او با تاکید بر اینکه "جنگ باید متوقف شود"، اضافه کرد: جنگ باید فوری متوقف شود. موشک‌ها و خمپاره‌ها در یک طرف و بمباران‌های هوایی و توپخانه‌ای در طرف دیگر باید متوقف شوند. من از همه طرف‌ها درخواست می‌کنم که به این خواسته توجه کنند.

گوترش خواستار آتش‌بس فوری همه طرف‌های درگیر شد و اظهار کرد: این درگیری‌ها قبلاً باعث مرگ بی وجدان، رنج زیاد و آسیب رساندن به زیرساخت‌های حیاتی شده است. من از تعداد فزاینده کشته شدگان غیرنظامیان فلسطینی از جمله بسیاری از زنان و کودکان از حملات هوایی اسرائیل به غزه دلهره دارم. من همچنین از تلفات اسرائیل در موشک‌های پرتاب شده از غزه ابراز تأسف می‌کنم.

او افزود: من همچنین به شدت نگران درگیری‌های شدید بین نیرو‌های امنیتی اسرائیل و فلسطینیان در سراسر کرانه باختری اشغالی از جمله شرق بیت المقدس جایی که برخی از خانواده‌های فلسطینی در معرض تهدید اخراج هستند، هستم.

دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به خشونت گروه‌های اوباش اسرائیلی هشدار داد و گفت: سران همه طرف‌ها وظیفه دارند شعار‌های التهابی را مهار و تنش‌های فزاینده را آرام کنند.

گوترش بیان کرد: این درگیری‌ها باعث می‌شود اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به مارپیچی از خشونت کشیده شوند، عواقب ویرانگری برای جامعه و کل منطقه داشته باشد و به طور بالقوه یک مکان جدید بی‌ثباتی خطرناک ایجاد کند.

او تأکید کرد: این امکان دارد که نه تنها در سرزمین فلسطین اشغالی و اسرائیل، بلکه در کل منطقه، یک بحران امنیتی و انسانی کنترل ناپذیر و دامن زدن به یک بحران انسانی کنترل‌ناشدنی و تقویت بیشتر افراط گرایی ایجاد کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: این درگیری‌ها هزاران فلسطینی را مجبور به ترک خانه‌های خود در غزه و پناه گرفتن در مدارس، مساجد و مکان‌های دیگر با دسترسی محدود به آب، غذا، بهداشت و خدمات بهداشتی کرده است.

گوترش افزود: به دلیل بیماری همه گیر کووید-۱۹، بیمارستان‌ها در حال حاضر بیش از حد در تنگنا قرار گرفته‌اند. در همین حال، غیرنظامیان اسرائیلی در ترس موشک‌های پرتاب شده از غزه زندگی می‌کنند.

وی بیان کرد: من از حمله به یک اردوگاه پناهجویان در غزه که در آن ۱۰ نفر از یک خانواده کشته شدند، وحشت کردم. از تأسیسات بشردوستانه باید محافظت شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به انهدام برج الجلا که دفاتر برخی رسانه‌ها هم در آن بود، گفت: روزنامه نگاران باید اجازه داشته باشند بدون ترس و آزار کار کنند. تخریب دفاتر رسانه‌ای در غزه بسیار نگران کننده است.

گوترش افزود: کشتار امروز نیز ادامه داشته است. این چرخه بی معنی خونریزی، وحشت و ویرانی باید فوری متوقف شود. همه طرفین باید به قوانین بین المللی بشردوستانه و حقوق بین الملل حقوق بشر احترام بگذارند. جایگاه اماکن متبرکه باید حفظ و احترام گذاشته شود.

او گفت: بگذارید تکرار کنم که سازمان ملل متحد به همکاری با اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و با شرکای بین المللی و منطقه‌ای ما، از جمله چهار جانبه خاورمیانه، برای تحقق یک صلح پایدار و عادلانه، بسیار متعهد است.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: من با بسیاری از رابط‌های مربوطه در ارتباط هستم و مجدداً از طرفین می‌خواهم که اجازه دهند تلاش‌های میانجیگری تشدید و موفق شوند.

گوترش ادامه داد: تنها راه پیشرفت، بازگشت به مذاکرات با هدف دو کشور، زندگی در کنار هم در صلح، امنیت و به رسمیت شناختن متقابل، با قدس به عنوان پایتخت هر دو کشور، بر اساس قطعنامه‌های مرتبط سازمان ملل، قوانین بین‌المللی و توافق‌های قبلی است.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: هرچه این چرخه خشونت ادامه یابد، رسیدن به آن هدف نهایی چالش برانگیزتر خواهد بود. فقط یک راه حل سیاسی پایدار مورد مذاکره، یک بار برای همیشه، به این چرخه‌های ویرانگر خشونت خاتمه می‌دهد و به آینده صلح آمیز فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها منجر خواهد شد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵.۵۹°    ۲۷.۹۹°