آغاز بکار ابر رایانه سیمرغ
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 04 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۶۹۳۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۷
رئیس دانشگاه امیر کبیر و مجری طرح ابر رایانه سیمرغ: این ابر رایانه قادر است بیش از یک پتا فلاپس دستور العمل پیچیده، معادل یک میلیون میلیارد دستور العمل را در ثانیه حساب کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر احمد معتمدی - رئیس دانشگاه امیر کبیر و مجری طرح ابر رایانه سیمرغ که مهمان برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر بود گفت: ابر رایانه‌ها یا همان سوپر کامپیوتر ها، کامپیوتر‌هایی با سرعت بالا و پردازشگر‌های بزرگ هستند که برای انجام کار‌های بزرگ با سرعت بالا از این کامپیوتر‌ها استفاده می‌شود.
وی در توصیف ابر رایانه سیمرغ که امروز رونمایی شد افزود: این ابر رایانه بالای یک پتا فلاپس دستور العمل پیچیده، معادل یک میلیون میلیارد دستور العمل را در ثانیه حساب میکند، و در حال حاضر این دستگاه با قابلیت پردازش یک پتا فلاپس دستورالعمل، در اشل بین المللی قرار دارد.
وی با بیان تاریخچه فعالیت‌های دانشگاه صنعتی امیر کبیر در زمینه ساخت ابر کامپیوتر‌ها افزود: ما این کار را بیش از ۳۰ سال پیش شروع کردیم، و آزمایشگاهی تحت عنوان پزدازشگر‌های سریع ایجاد شد و از سال ۱۳۷۵ این امکان بوجود آمد که کامپیوتر‌های معمولی با هم موازی شوند و کامپیوتر‌های بزرگ را درست کنند و طراحی این کامپیوتر‌های به دلیل وجود پیچیدگی‌های زیاد با مشکلاتی مواجه بود.
وی در ادامه گفت: ما از ۲۵ سال پیش اولین کلاستر را که شصت و هفتمین کلاستر دنیا بود طراحی کردیم و با این تکنولوژی جلو آمدیم و سال ۸۵ برای سازمان هواشناسی این سیستم را طراحی و تحویل دادیم.
مجری طرح ابر رایانه سیمرغ در ادامه افزود: در سال ۱۳۹۰ ما ابر رایانه امیر کبیر را با سرمایه گذاری معاونت ریاست جمهوری با قدرت ۸۰ ترا فلاپس رونمایی کردیم و در همان سال مصوب شد تا بودجه‌ای برای این فعالیت اخصاص داده شود.
وی در ادامه با اشاره به این که در چند سال گذشته حرف اول در حوزه ساخت ابر رایانه‌ها را آمریکایی‌ها و چینی‌ها میزدند گفت: چینی‌ها در سال‌های اخیر سرمایه گذاری‌های عظیمی در این حوزه انجام داده اند چرا که نسل چهار صنعت، اقتصاد دیجیتال و صنعت دیجیتال است و به همین دلیل نیاز به ابررایانه یک امر ضروری است.
وی افزود: بسیاری از فعالیت‌ها در بستر اینترنت که شامل میلیارد‌ها اطلاعات است نیاز به ابر رایانه‌ها دارد و ضرورت وجود آن‌ها را دوچندان می‌کند، و در حال حاضر هیچ حوزه‌ای را نمی‌توان یافت که به صنعت دیجیتال نیاز نداشته باشد و لازم است که برای این کار زیر ساخت‌های لازم در کشور فراهم شود.
 وی همچنین گفت: افتتاح امروز ابر رایانه سیمرغ نخستین گام ما در این زمینه هست و البته ما جزو کشور‌هایی هستیم که دارای این تکنولوژی هستیم و در این زمینه عقب نیستیم و جزو کشور‌های صاحب این تکنولوژی هستیم، اما باید سرمایه گذاری‌ها را دراین حوزه افزایش دهیم.
دکتر احمد معتمدی در ادامه گفت: بطور مثال یکی از کاربرد‌های این ابر رایانه‌ها را می‌توان در حوزه ساخت انیمیشن و پردازش دیتای آن‌ها نام برد که تا قبل از ساخت این ابر رایانه ها، شرکت‌های تولید کننده انیمیشن در داخل کشور برای ساخت آن به خارج از کشور مراجعه می‌کردند و این کار موجب خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور می‌شد که در حال حاضر با ورود ما در این حوزه می‌توان از خروج چند میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرد.
رئیس دانشگاه امیر کبیر و مجری طرح ابر رایانه سیمرغ همچنین گفت: با توجه به اینکه حملات سایبری در دنیا همواره وجود داشته و دارد و برخی قدرت‌ها با استخدام هکر‌ها قصد حمله سایبری به کشور‌های هدف را دارند، ما نیز در دانشگاه، پژوهشگاهی مجزا با تیمی مجرب برای تامین امنیت داده و اطلاعات ابر رایانه سیمرغ در نظر گرفتیم تا مانع حملات سایبری به این ابر رایانه شوند.
 
 
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °