ره پیک: امیدواریم نتایج را در وقت مقرر اعلام کنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۸۱۶۹۶۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: با آغاز بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از دوشنبه (۲۷ اردیبهشت)، امیدواریم نتایج را در وقت مقرر اعلام کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ سیامک ره پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان درباره فرآیند بررسی پرونده داوطلبان ریاست جمهوری افزود: پس از نام نویسی داوطلبان، بررسی صلاحیت داوطلبانی را که از نظر قانونی ثبت نام آن‌ها صحیح بوده است و مراحل قانونی را طی کردند آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون، برای هر داوطلب، پرونده‌ای تشکیل می‌شود، ادامه داد: گزارش‌های متنوعی از دستگاه‌های گوناگون و مراجع مختلف، نسبت به هر یک از داوطلبان تحصیل می‌شود و اعضای شورای نگهبان، این پرونده‌ها را بررسی می‌کنند و با شرایط قانونی، تطبیق می‌دهند و اگر داوطلبی، شرایط قانونی را داشته باشد شورای نگهبان صلاحیت او را احراز خواهد کرد در غیر این صورت، صلاحیت داوطلب، احراز نمی‌شود.

ره پیک اضافه کرد: اینکه مدت رسیدگی به پرونده‌ها برای بررسی صلاحیت‌ها چقدر طول می‌کشد به وضعیت بررسی‌ها و چگونگی اطلاعات موجود درباره داوطلبان بستگی دارد.

وی افزود: اگر در ۵ روز نخست، بررسی‌ها به پایان برسد، شورای نگهبان اعلام نظر می‌کند در غیر این صورت تا ۵ روز دیگر هم فرصت بررسی و اعلام نظر وجود دارد.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه ۵۹۲ نفر برای داوطلبی ریاست جمهوری نام نویسی کردند، گفت: این آمار مراجعه کنندگان به وزارت کشور است؛ بر اساس مصوبه اخیر شورای نگهبان کسانی که شرایط اعلامی را داشتند و توانستند مدارک را تکمیل کنند، ثبت نام آن ها، معتبر تلقی می‌شود.
 
 ره پیک با تاکید بر اینکه بر اساس مصوبه اعلامی شورای نگهبان، ثبت نام‌هایی را می‌پذیریم که شرایط و مدارک مقرر را دارا باشند، افزود: برخی از افرادی که مراجعه کردند، شرایط اعلامی را نداشتند.

وی اضافه کرد: شورای نگهبان بر اساس اطلاعاتی که از مراجع گوناگون درباره داوطلبان در اختیارش می‌گیرد و بر اساس قانون، صلاحیت آن‌ها را بررسی می‌کند.

ره پیک با بیان اینکه در هیچ جای قانون، گرایش سیاسی و یا مقید بودن به تعداد و مانند آن را نداریم، گفت: بررسی می‌کنیم کسانی که شرایط قانونی را دارند به عنوان افراد صلاحیت دار، مشخص می‌کنیم بنابراین از پیش، محدودیت تعداد و یا تقسیم بندی بر اساس گرایش سیاسی، مطرح نخواهد بود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °