استیفای حقوق فلسطین، مسئولیت جهانی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 03 آبان 1400
کد خبر : ۸۱۶۹۷۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳
سخنگوی وزارت خارجه گفت: استیفای حقوق فلسطین صرفا یک موضوع عربی ـ اسلامی نیست بلکه یک مسئولیت جهانی بوده و ایران همراه دیگر ملل اسلامی در کنار مردم فلسطین ایستاده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "سعید خطیب‌زاده" امروز (دوشنبه،۲۷ اردیبهشت) در نشست خبری با اشاره به جنایت‌های شرم آور اخیر رژیم اشغالگر قدس گفت: این نشست خبری را با چند کلمه به زبان عربی و برای جهان عرب و با توجه به موضوع فلسطین آغاز می‌کنم.

ترجمه متن بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تحولات فلسطین به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

جمهوری اسلامی ایران، دور جدید تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی به مردم بی‌دفاع فلسطین و نواز غزه را که منجر به شهادت ده‌ها غیرنظامی از جمله زنان و کودکان و ویرانی تعداد زیادی از ساختمان‌های مسکونی و منازل مردم شده و نشانه بارز نقض حقوق بشر، حقوق بشردوستانه و حقوق بین الملل است، به شدت محکوم می‌نماید.

متاسفانه در سایه حمایت‌های بی شرمانه برخی دول غربی، شاهد این هستیم که تجاوزات رژیم صهیونیستی افزایش یافته است و از همین رو، مردم فلسطین که برای بازیابی همه حقوق خود در حال مبارزه هستند، از حق ذاتی و طبیعی برای دفاع از خود برخوردار می‌باشند و تا زمانی که ملت استوار فلسطین به همه حقوق خود دست یابد و حاکمیت خود را بر تمام سرزمین فلسطین اجرا کند، مقاومت مشروع تنها راه مقابله با تجاوزات و اشغالگری این رژیم است.

استیفای حقوق فلسطین صرفا یک موضوع عربی ـ اسلامی نیست بلکه یک مسئولیت جهانی است و جمهوری اسلامی ایران همراه با ملل اسلامی و کلیه ملل آزاده جهان که متعهد به دفاع از مظلوم می‌باشند در کنار مردم قهرمان فلسطین ایستاده است و از دولت‌ها و سازمان‌های مسئول بین المللی می‌خواهد که به بی طرفی غیرقابل قبول خود در قبال متجاوز پایان دهند.

همچنین از ملتها، سازمان‌ها و دولت‌های مسلمان و بویژه سازمان همکاری‌های اسلامی دعوت می‌کنیم تا در یک جبهه واحد، در مقابل تجاوز آشکار و اقدامات تروریستی ارتش رژیم صهیونیستی، در کنار مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین قرار گیرند. جمهوری اسلامی ایران معتقد است که اقدمات مجرمانه رژیم اشغالگر قدس، جنایت علیه بشریت است و باید به عنوان نسل کشی و جنایت علیه بشریت مورد شناسایی قرار گیرد.

بعلاوه به جامعه بین المللی هشدار می‌دهیم که رژیم صهیونیستی با تلاش در ایجاد ناامنی و بی ثباتی در تمام منطقه به دنبال رسیدن به اهداف شوم و خطرناکی است که سرانجام، صلح و امنیت جهانی را مورد تهدید قرار می‌دهد. در همین راستا، از شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهیم به ماموریت و وظیفه ذاتی خود عمل نماید و با فشار بر رژیم جعلی اسرائیلی جهت پایان دادن فوری به عملیات تجاوزکارانه و تروریستی خود، اجازه ندهد که حقوق مردم فلسطین توسط رژیم اشغالگر قدس و حامیان این رژیم تجاوزکار پایمال شود.

در پایان تاکید می‌کنم که تنها راه حل عادلانه مساله فلسطین، اجرای همه پرسی مردمی با مشارکت همه ساکنین واقعی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در راستای حق تعیین سرنوشت می‌باشد.

امیدوارم به زودی شاهد لحظه‌ای باشیم که با دیدن فلسطین آزاد شده، امن و بدون اشغال، دیدگانمان روشن شود؛ و ماالنصر الا من عندالله العزیز الحکیم»

توافق اولیه در وین وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به ادامه مذاکرات وین گفت: گفتگو‌ها در وین ادامه دارد و هر سه کارگروه در حال انجام کار خود هستند و منتظر هستیم که اگر لازم باشد نشست کمیسیون مشترک برجام این هفته برگزار شود.

خطیب‌زاده همچنین در مورد برخی از اخبار مبنی بر ایجاد یک توافق اولیه در مذاکرات وین گفت: موضوعی به نام توافق اولیه وجود ندارد و توافقی صورت نمی‌گیرد مگر این‌که در مورد همه موارد توافق صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با توجه به روند مذاکرات وین، صحبت‌هایی شده که به توافق صورت گرفته بین ایران و آژانس فرجه داده شود و اگر مذاکرات در مسیر درستی قرار گیرد ممکن است این تصمیم گرفته شود.

آژانس هیچ دسترسی فراپادمانی ندارد

او بیان کرد: در حال حاضر آژانس هیچ دسترسی فراپادمانی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد.

خطیب‌زاده درباره آخرین پیگیری‌های وزارت خارجه در ارتباط با وارد شدن واکسن کرونا گفت: میزان دقیق واکسن وارد شده به کشور را از وزارت بهداشت یا گمرک بپرسید چرا که آنها آمار تجمیعی دقیق‌تری دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: وزارت خارجه در کنار این موضوع که دانشمندان پرافتخار ایرانی در حوزه تولید واکسن تلاش‌های گسترده‌ای داشته و به دستاورد‌های خوبی رسیده اند از ماه‌ها قبل با کشور‌هایی که صاحب این تکنولوژی بوده اند رایزنی‌ها و گفتگو‌هایی را داشته که در چارچوب کواکس و چه در چارچوب روابط دو جانبه در این زمینه مذاکرات و اقدامات اولیه را آغاز کرده است.

او گفت: فراموش نکنیم که موضوع همکاری ایران و کواکس برای تولید واکسن کرونا در سفر آقای ظریف به هاوانا صورت گرفت و توافقات اولیه در آنجا استارت خورد و آنچه امروز به عنوان واکسن ایرانی و کوبایی در فاز سوم قرار دارد در همین راستا است. همچنین در جریان سفر وزیر خارجه چین به تهران و دیدار ایشان با آقای ظریف گفتگو‌های خوبی برای واردات واکسن کرونا از چین صورت گرفت و در این زمینه شاهد انجام اقداماتی هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: با روسیه برای واردات ۶۰ میلیون دُز واکسن و تولید مشترک واکسن توافقاتی صورت گرفته و این توافق غیر از توافقی است که در مورد چندین دُز قبلی انجام شده است و اگر اشتباه نکنم فرآیند واردات این ۶۰ میلیون دُز از نیمه خرداد امسال آغاز می‌شودشد.

خطیب زاده ادامه داد: سرعت گرفتن تزریق واکسن به گروه‌های حساس و گروه‌های سنی بالا، در چارچوب همین تحرکات و دیپلماسی جدی است که وزارت خارجه با همکاری و همراهی وزارت بهداشت و دستگاه‌های مرتبط دیگر در مورد واکسن کرونا انجام داده و می‌دهد.

درخواست از عربستان برای فروش نفت ایران صحت ندارد

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه به تازگی میدل ایست گزارشی درباره روند مذاکرات ایران و عربستان منتشر کرده و در این گزارش اعلام کرده که ایران از ریاض خواسته که به تهران در راستای دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت کمک کند، بیان کرد: این یک خبرسازی است و چنین مطالبی صحت ندارد.

خطیب‌زاده گفت: گفتگو‌های ما با عربستان در ارتباط با موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی است و این مذاکرات در ارتباط با این مسائل پیگیری می‌شود و این خبرسازی‌ها صحت ندارد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوال دیگری درباره برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور افزود: در روز‌های اخیر در خصوص ستاد برگزاری انتخابات در خارج از کشور جلساتی را داشته‌ایم. این ستاد مثل دوره‌های انتخابات ریاست جمهوری گذشته در معاونت کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه تشکیل شده است و همه بخش‌ها و دستگاه‌هایی که باید عضو آن باشند در آن حضور دارند، احکام صادر شده است و به صورت منظم این جلسات در حال برگزاری است.

خطیب‌زاده گفت: طبیعتا در تمامی پایتخت‌ها و شهر‌هایی که وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران دفتر فعالی دارد با هماهنگی دولت میزبان صندوق آرا در نظر گرفته خواهد شد.

او ادامه داد: مثل دوره‌های قبلی تلاش می‌شود در شهر‌ها و حوزه‌هایی که ایرانی‌ها حضور دارند، اما دفتر یا نمایندگی فعال از سوی ایران وجود ندارد با کمک دولت‌های محلی و ایرانیان مقیم آنجا حوزه‌های اخذ آرا داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: نتیجه فعالیت‌ها هر چه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم دقیق‌تر اعلام خواهد شد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۴°    ۲۲.۷۹°