تجارت ایران در سال ۹۹ با ۱+۴ و آمریکا چگونه بود؟
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 01 تير 1400
کد خبر : ۸۱۶۹۹۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۳
در سال ۹۹ بیش از ۳۸.۶میلیون تن کالا به‌ارزش ۲۴میلیارد دلار بین ایران و کشورهای ۱+۴ و آمریکا ردوبدل شد که سهم صادرات کشورمان ۲۸میلیون تن و به‌ارزش ۹میلیارد دلار بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
در سال گذشته با صادرات ۲۶ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۱۲۳ تن کالا به‌ارزش ۹ میلیارد و ۷۷ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۲۳۴ دلار به کشور چین ۹۶ درصد وزن و ۹۲ درصد ارزش صادرات کالا‌های ایرانی به ۱+۴ و آمریکا را به خود اختصاص داده است.

سخنگوی گمرک درخصوص صادرات کالا‌های ایرانی به ۱+۴ و آمریکا اظهار داشت: در سال ماقبل خروج آمریکا از برجام نیز چین با خرید ۳۵ میلیون و ۱۳۱ هزار و ۳۴۰ تن کالا از ایران به‌ارزش ۹ میلیارد و ۱۲ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۴۲۸ دلار اولین شریک کشورمان بوده است که بیش از ۹۸ درصد وزن و ۹۱ درصد ارزش صادرات کشورمان به ۱+۵ را به خود اختصاص داده بود و این تصور که خروج آمریکا از برجام موجب شده است سهم کشور‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و آلمان از تجارت کشورمان به‌نفع چین و روسیه تغییر کند بر اساس آمار‌ها چندان درست نیست بلکه صادرات کشورمان به چین در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ حدود هشت میلیون تن کاهش پیدا کرده، ولی از لحاظ ارزش ۵۰ میلیون دلار افزایش داشته است.

لطیفی در خصوص صادرات کشورمان به سایر کشور‌های برجام توضیح داد: روسیه با یک‌میلیون و ۵۱ هزار و ۷۱ تن به‌ارزش ۵۰۴ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۶۲۴ دلار مقصد بعدی کالا‌های ایرانی با سهم ۳.۷ درصدی وزن و ۵.۱ درصدی ارزش صادرات کالا‌های ایرانی به ۱+۴ و آمریکا بوده است که نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۰۰ درصدی در وزن و ۷۲.۵ درصدی در ارزش را تجربه کرده است.

گفتنی است، صادرات به فرانسه در سال گذشته نیز دوهزار و ۹۱۱ تن به‌ارزش هشت‌میلیون و ۷۶۱ هزار و ۴۰۸ دلار، به انگلیس هفت‌هزار و ۲۹۳ تن به‌ارزش ۱۳ میلیون و ۲۸ هزار و ۲۷۷ دلار، به آلمان ۳۹ هزار و ۱۹۷ تن به‌ارزش ۲۳۳ میلیون و ۶۳ هزار و ۴۰۴ دلار بوده است که صادراتمان به این کشور‌ها نسبت به سال ۹۶ به‌ترتیب با کاهش ۳۰ میلیون دلاری به فرانسه، ۳۶ میلیون دلاری به انگلیس، ۱۲۷ میلیون دلاری به آلمان همراه بوده است.

آمریکا در سال ۹۶ و در سال پیش از خروج از برجام سه‌هزار و ۵۵۴ تن کالا به‌ارزش ۱۳۲ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۴۱۵ دلار از ایران خریداری کرده بود که در سال ۹۹ این میزان به ۶۶ تن به‌ارزش ۱۳۶ هزار و ۵۳۹ دلار رسید.

در سال ۹۹ بیش از ۱۰ میلیون و ۵۴۵ هزار تن کالا به‌ارزش ۱۴ میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۸۶۱ دلار از این ۶ کشور واردات داشتیم که به‌دلیل هدفمند شدن واردات و سوق آن به کالا‌های اساسی و نهاده‌های تولید و ممنوعیت واردات کالا‌های لوکس با وجود افزایش ۱.۱ میلیون تنی (رشد ۱۲ درصدی) واردات از کشور‌های ۱+۵ نسبت به سال ۹۶، شاهد کاهش ۲۹ درصدی ارزش واردات از این کشور‌ها هستیم.

چین با سه‌میلیون و ۵۶۱ هزار تن به‌ارزش ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون دلار با سهم ۳۳.۷ درصد، آلمان با یک‌میلیون و ۲۵۷ هزار تن به‌ارزش یک‌میلیارد و ۸۵۱ میلیون دلار و سهم ۱۳ درصد، روسیه با دومیلیون و ۹۳۳ هزار تن به‌ارزش یک‌میلیارد و ۷۰ میلیون دلار و سهم ۷.۵ درصد و انگلیس با دومیلیون و ۷۶۴ هزار تن به‌ارزش یک‌میلیارد و ۳۳ میلیون دلار و سهم ۷.۳ درصد و فرانسه با ۱۲ هزار و ۳۹۰ تن به‌ارزش ۲۸۴ میلیون و ۲۸۲ هزار دلار و سهم دو درصد، به‌ترتیب شرکای طرف معامله کشورمان برای واردات از ۱+۴ بودند و نهایتاً آمریکا با ۱۵ هزار و ۹۴۵ تن به‌ارزش ۷۹ میلیون و ۹۱۸ هزار دلار و سهم نیم‌درصدی کمترین میزان صادرات به ایران را داشته است.

سخنگوی گمرک در خصوص تغییرات واردات ایران از کشور‌های ۱+۵ در سال ۹۶ و ۹۹ توضیح داد: در سال ۹۹ نسبت به ۹۶ یک‌میلیون و ۲۴۷ هزار و ۳۴۱ تن به‌ارزش سه‌میلیارد و ۳۹۳ میلیون دلار کالای کمتر از چین خریداری شده است و کاهشی ۲۶ درصدی در وزن و ارزش واردات داشته است. روسیه با فروش یک‌میلیون و ۵۶۹ هزار و ۲۵۴ تن کالای بیشتر نسبت به سال ۹۶، ۳۴۲ میلیون و ۴۲۷ هزار دلار رشد در معامله داشته است که جمعاً رشد ۱۱۵ درصدی در وزن و ۴۷ درصدی در ارزش صادرات به ایران داشته است. فرانسه کاهش ۹۱ درصدی در وزن و ۸۴ درصدی در ارزش فروش کالای خود به ایران در سال ۹۹ نسبت به ۹۶ داشته است و انگلیس نیز کاهش ۱۰ درصدی در وزن و کاهش هفت‌درصدی در ارزش فروش کالا‌های خود به ایران داشته است. آلمان با وجود افزایش وزنی ۱۹ درصدی صادرات به ایران، کاهش ۴۰ درصدی در ارزش فروش کالاهایش به ایران را نسبت به سال ۹۶ داشته است (عدم فروش کالا‌های لوکس، لوازم خانگی و خودرو به‌دلیل ممنوعیت در ایران) و نهایتاً آمریکا که از برجام خارج شده است، ۲۱.۵ هزار تن کالا و ۹۰ میلیون دلار کمتر به ایران کالا فروخته است که ۵۷ درصد در وزن و ۵۳ درصد در ارزش کاهش معامله با ایران در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۶ داشته است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °