صدور سند برای ۴۷ میلیون هکتار از منابع طبیعی کشور
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 07 آذر 1400
کد خبر : ۸۱۷۰۱۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۲
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگلها و مراتع کشور گفت: با صدور سند ۴۷ میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی و جنگلی، برای حدود ۵۰ درصد از اراضی ملی کشور سندمالکیت تک برگ یا کاداستر تهیه شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 "رضا افلاطونی" در گفتگو با ۱۸:۳۰ از حدود ۱۳۲ میلیون هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی کشور خبر داد و افزود: در صورت تکمیل سند جامع حدنگار (کاداستر) بطور دقیق مقدار اراضی ملی و جنگلی کشور مشخص می‌شود و دخل و تصرف در آن غیر ممکن می شود.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان اینکه ۷۰ درصد اراضی کشور را منابع طبیعی تشکیل می‌دهند، افزود: تا پایان سال گذشته برای حدود ۵۰ درصد از  اراضی ملی سند مالکیت کاداستری به نام دولت گرفته ایم.

افلاطونی گفت: پیش از این ۱۲۹ میلیون هکتار سند دفترچه‌ای هم به نام دولت گرفته شده بود.

او افزود: اسناد بیش از ۱۶۶ میلیون هکتار تاکنون تثبیت شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور استان‌های ساحلی و جنگلی را در اولویت گرفتن سند کاداستر به نام دولت اعلام کرد و افزود: در تعریف کاداستر یا حدنگار حد و حدود و موقعیت جغرافیایی (یو تی ام) به کمک "جی پی اس" مشخص می‌شود که این حد و حدود تغییر ناپذیر است و از هر گونه دخل و تصرفی بدور است.

میهمان برنامه افزود: تخصیص مکان و مشخص بودن سند ملکیت در فعالیت‌های تولیدی جزء ارکان و توسعه کشور محسوب می‌شود.

او با بیان اینکه مشخص بودن سند مالکیت زمین، امنیت سرمایه گذاری را تضمین می‌کند، افزود: تولید کننده و سرمایه گذار در وضعیت تثبیت ملکیت و سرمایه زمین؛ مطمئن‌تر است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: یکی از طرح‌های ملی که زیرساخت توسعه در بحث زمین و مسکن بوده و زمینه مدیریت این بخش را فراهم می‌کند، اجرای طرح ملی «کاداستر» در کشور است.


"ذبیح‌الله خدائیان" رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یادآور شد: در سال ۹۹، با کمک سازمان جنگل‌ها و مراتع، ۴۷ میلیون هکتار از منابع طبیعی و مراتع سنددار شده و در واقع طرح کاداستر در طول یک سال، چهار و نیم برابر چهل سال گذشته اجرا گردیده است.
 
او افزود: در سال ۹۳ قانون جامع حدنگار در کشور ما تصویب گردید و دستگاه‌های اجرایی مکلف شدند ظرف ۲ سال نقشه املاک خود را در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دهند و این سازمان ظرف ۵ سال نسبت به اجرای طرح کاداستر اقدام کند، ولی بنابر عللی، این کار تمام نشد.
 
وی گفت: برای این منظور کلیه دارندگان اسناد مالکیت دفترچه‌ای اعم از دستگاه‌ها و اشخاص خصوصی مکلفند در زمان‌بندی مشخصی که در هر منطقه به وسیله سازمان اعلام می‌شود؛ سند خود را به سازمان ارائه کنند.

خدائیان افزود: طرح سند کاداستری از دو سال گذشته بخصوص در اراضی ملی و طبیعی در اولویت است. در سال ۹۷ مقدار ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار و در سال ۹۸ بیش از ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار و در سال گذشته ۴۷ میلیون هکتار برای اراضی ملی و منابع طبیعی سند کاداستری صادر شده است.

خدائیان گفت: تا پایان امسال (۱۴۰۰) تمام اراضی ملی و طبیعی دارای سند کاداستری خواهند شد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اجرای این طرح از تجاوز به منابع طبیعی و ملی (زمین خواری ...) پیشگیری می‌کند.

خدائیان گفت: زمین خواری، رفتار‌های غیرقانونی در اراضی ملی و منابع طبیعی و اراضی دولتی است که منجر به تصرف غیرقانونی یا تغییر کاربری غیرمجاز آن‌ها شده است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۸.۵۹°    ۱۰.۹۹°