ربیعی: همگان باید به مشارکت حداکثری متعهد باشیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 02 تير 1400
کد خبر : ۸۱۷۰۵۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
سخنگوی دولت گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ بیش از هر دوره دیگری برای حیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران ضروری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علی ربیعی در نشست خبری هفتگی اظهار داشت: همگان باید به مشارکت حداکثری متعهد بوده و تمام تلاش خود را برای تحقق آن بکار گیریم، به نحوی که تمام آحاد جامعه در یک سبد انتخاباتی بتوانند خواست و مطالبه خود را در سیمای نامزد‌ها تجلی یافته ببینند.

 وی افزود: دولت همانگونه که در ثبت نام‌ها مطابق مر قانون اساسی عمل کرد، از این پس نیز در امتداد همین حرکت دولت برای فراهم آوردن زمینه حضور مردم در پای صندوق‌ها و نیز حراست از آرا با شفافیت تمام تلاش خواهد کرد.

آفقای ربیعی گفت: قطعا رسانه ملی و همه رسانه‌هایی که به نحوی مستقیم و غیرمستقیم از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، رفتاری منصفانه و با فرصت‌های برابر برای همه نامزد‌ها خواهند داشت؛ هم فرصت‌های برابر به همه آنان باید داده شود و هم از اقدامات سلبی و تخریبی مستقیم و غیرمستقیم، اجتناب صورت گیرد.

عضو هیات دولت تصریح کرد: به رغم اینکه همواره تبلیغات بدخواهان و برخی مواضع در داخل بی اثر نشان دادن آرای مردم را القا کرده اند، اما شاهد بودیم که در این سال‌ها با رای قاطع مردم ایران در سال‌های ۹۲ و ۹۶ و تکیه بر دیدگاه مورد نظر اکثریت جامعه، چطور دولت توانست از تداوم روندی که در نتیجه فهم غلط از جهان، ایران را به سمت دام تعارض‌های صهیونیست ساخته، سوق می‌داد، جلوگیری کند، تله‌هایی که منجر به ضایع شدن حق و منافع مردم از اقتصاد جهان می‌شد و نیز ایران را در معرض تهدیدات بین المللی قرار داده بود.

ربیعی درباره حضور گسترده اعضای دولت یازدهم در صحنه ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما سال ۹۲ را فراموش نکرده ایم که چه تعداد از اعضای دولت وقت در انتخابات شرکت کرده برخی از اعضای دولت اعم از وزیر - معاون اول - رییس دفتر و شماری دیگر وارد عرصه انتخابات شدند و حتی رئیس جمهور وقت برخی افراد را تا وزارت کشور برای ثبت نام همراهی کرد. در حافظه ما مانده است که چطور آنروز خیلی‌ها این امر را مزموم نمی‌دانستند و حتی خوشحال هم بودند؛ و یقین بدانید در عصر ارتباطات دل خوش کردن به گزاره فراموش‌کاری جامعه یک خطای فاحش است.

وی ادامه داد درخصوص هماهنگی افراد برای ثبت نام در انتخابات و اینکه ایا افراد با چراغ سبز رئیس جمهور در انتخابات شرکت کرده اند با اطمیان و یقین کامل می‌گویم هیچگونه تصمیم تشکیلاتی و برنامه ریزی شده در این خصوص وجود نداشته و هر کدام از همکاران من بر اساس یک تصمیم شخصی و حق شهروندی خود و بطور طبیعی مانند افراد وابسته به سایر نهاد‌ها وارد انتخابات شده اند. احتمالا این امر از نظر مخالفان دولت فقط برای این ۳ نفر مشکل زا هست.
عضو هیات دولت افزود: تاکید می‌کنم نه این افراد خود را نماینده دولت می‌دانند و نه دولت به کسی، نمایندگی برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی داده است.

ربیعی اظهار داشت: من کاری به سوال شما در مورد بغض آقای جهانگیری ندارم، اما باور دارم، وقتی شاهد تحمیل این همه فشار بر جامعه بودم و در عین حال ضمن آنکه نمی‌شد علت‌ها را بیان کرد و انواع تهمت‌ها و قضاوت‌های ناروا‌ها نیز شنیده می‌شد ناخودآگاه بغض به سراغ هر کس می‌آید.

سخنگوی دولت تصریح کرد: تا امروز نیز به سنت این ۸ سال گذشته، مخالفان دولت، همواره به بیان القائاتی بغض‌آور پرداخته‌اند و طوری صحبت کرده و منفی‌انگاری می‌کنند که انگار دولت در بهترین شرایط قرار داشته است. آن‌ها تمایل دارند تا به مردم نگویند که دولت در بدترین شرایط تحمیل شده نه تنها در طول تاریخ بلکه در جهان قرار گرفته بود، اما دولت به همراه ملت شریف، ایستادگی کرد و اجازه نداد تا رویای بدخواهان درباره فروپاشی ایران و به استیصال‌رسیدن مردم تا حد انفجار، تعبیر شود.

وی ادامه داد: همه ما در دولت متعهد بودیم تا مردم کمتر در معرض این ناروایی‌ها قرار بگیرند. این سه سال گذشته به قدری سخت بود که آرزو نمی‌کنم چنین شرایطی برای هیچ دولتی تکرار شود. اما تنها در صورت تکرار آن شرایط میتوان ادعای آنانی را به محک گذاشت و اعتبار سنجی کرد؛ که در این ۸ سال، حتی یک کلمه درباره تحریم صحبت نکردند؛ آن‌ها تحریم‌ها را نادیده گرفتند و ضمن تبرئه ترامپ از اقدامات جنایتکارانه‌اش، حتی بطور عجیبی برخی نگران رای‌نیاوردن مجدد ترامپ هم بودند.

عضو هیات دولت اظهار داشت: بیشترین فشار به دولت و متعاقب آن معیشت و زندگی مردم در نقطه‌ای آغاز شد که رسانه‌های برانداز نظام در خارج و مخالفان دولت در داخل به هم رسیدند و مخالفان داخلی، می‌خواستند دولت برآمده از صندوق رای را هدف قرار دهند و تخریب نمایند، اما نمی‌دانستند امید مردم و جامعه را هدف قرار داده‌اند.

سخنگوی دولت همچنین درباره اینکه آیا کاندیداتوری برخی اعضای دولت در انتخابات ریاست جمهوری با هماهنگی رئیس‌جمهور بوده است؟ گفت: مجددا تاکید می‌کنم ثبت نام اعضای دولت در انتخابات تصمیم تشکیلاتی نبوده و هر کدام از این افراد با عنوان یک خواست شخصی وارد عرصه انتخابات شدند؛ و یقین دارم برای ثبت نام نه با هم هماهنگ بوده اند و نه از اقدام هم مطلع بوده اند.

وی افزود: اولویت دولت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و تلاش برای حضور همه سلایق و اجرای مر قانون اساسی و برگزاری انتخاباتی همراه با سلامت مردم در شرایط کرونا است.

ربیعی اظهار کرد: در مورد منع حمایت و فعالیت اعضای دولت به نفع کاندیدا‌ها قانون انتخابات و آیین نامه مربوط به آن حاکم است و دولت خود را متعهد به اجرای کامل قانون می‌داندو صرفا در راستای تحقق هدف مشارکت حداکثری و با توجه به شرایط کرونایی تلاش می‌کند، در همین راستا تاکید کرده ایم تمام مراکز روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی نیز از هرگونه فعالیتی که شائبه حمایت و سوگیری انتخاباتی داشته باشد پرهیز نمایند.

سخنگوی دولت هچنین گفت: امیدواریم تمام ارکان و رسانه‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم از پول بیت المال استفاده می‌کنند و تریبون‌های عمومی و نهاد‌ها اصل بی طرفی را رعایت کنند. متاسفانه سابقه خوبی در این خصوص در اذهان جامعه وجود ندارد.

سخنگوی دولت همچنین گفت: دیروز روز جهانی ارتباطات بود. این روز را به همه کنش گران عرصه رسانه، ارتباطات و روابط عمومی‌ها تبریک می‌گویم. بدون شک، امروزه ارتباطات، نه نتیجه توسعه، بلکه عامل توسعه وپیشرفت یک جامعه است. خوشبختانه با سیاست‌های دولت، تدبیری اتخاذ شد تا همه ایرانیان از حق دسترسی آزاد به اطلاعات بهره‌مند شوند.
وی در ادامه افزود: متاسفانه در روز‌های گذشته کشور مدیری فهیم، با پشتکار، صادق، صریح و سالم را از دست داد.
زنده‌یاد اکبر ترکان از پیشگامان حرکت و نهضت انقلاب اسلامی بود که تا واپسین روز‌های زندگی بدون توجه به جایگاه و سمت، هیچ فرصتی را برای خدمت به مردم از دست نداد.

ربیعی گفت: مرحوم ترکان از حضور در حرکت انقلاب اسلامی، مقابله با دشمن بعثی و دفاع از ایران، ارتقای توان دفاعی کشور تا ایجاد زیرساخت‌هایی برای رشد و توسعه را در تجربه موفق خود داشت. مفتخرم که چهار دهه با ایشان آشنایی داشتم. وی فردی مملو از دانش و معرفت بود و از فرهنگ جوانمردی، مرام، فداکاری و مردم یاری ایرانیان به طور وافری بهره‌مند بود. درگذشت این خدوم را به مردم، دوستان و خانواده وی تسلیت می‌گویم.

در خصوص انتخابات پیش رو گفت: در مورد انتخابات ابتدا سپاس خود را از بیانات روشنگرانه رهبری معظم انقلاب ابزار می‌کنم. این رویکرد باید سرمشق همه دستگاه‌ها و نهاد‌هایی قرار گیرد که به نحوی در فرآیند اتتخابات تاثیر دارند. معظم له مشارکت حداکثری را اولویت اول همه دست اندرکاران و ملت اعلام کردند.

سخنگوی دولت افزود: همچنین در بیانات دیگری که فرمودند: "بنده در مورد انتخاب اشخاص هیچ دخالتی نمی‌کنم. در دوره‌های گذشته افرادی که قصد کاندیداتوری داشتند نظر من را می‌پرسیدند که می‌گفتم نه موافقم نه مخالفم یعنی نظری ندارم، اما در این دوره گفتم همین مطلب را نیز نمی‌گویم" موضع قاطع و غیرقابل خدشه‌ای که اعلام کردند راه را برای هر گونه القائات شیطنت آمیز رسانه‌های خارجی علیه مشارکت حداکثری مردم و سوء استفاده‌های احتمالی در داخل را بستند.

وی تصریح کرد: مشارکت حداکثری در ۱۴۰۰ بیش از هر دوره دیگری برای حیات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ایران ضروری است. بی تردید دولتی بدون پشتوانه آرای قاطبه ملت، از آنچنان سرمایه اجتماعی برخوردار نخواهد بود که بتواند در دورانی که تحریم و کرونا، فشار‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی را بر جامعه تحمیل کرده و مردمی که نیازمند بهره برداری از مقاومت خود و تحولات پساتحریمی و پساکرونایی در زندگی خود هستند را پاسخگو باشد.

عضو کابینه دولت ادامه داد: از سویی دیگر در دنیای پرتلاطم و در حال شکل گیری تحولات منطقه‌ای و نظم جهانی جدید، نخواهد توانست در جایگاهی مناسب برای منافع ملی ایران قرار گیرد.

علی ربیعی خاطر نشان کرد: کسب جایگاه شایسته ایران در منطقه و جهان امروز حد بالایی از سرمایه اجتماعی را طلب می‌کند که نیازمند مشارکت حداکثری مردم در انتخاب رییس جمهور و دولت آینده است. غلبه بر مسائل داخلی و حضور پرقدرت در عرصه‌های بین المللی مستلزم یک دولت قوی است و دولت قوی با مشارکتی بالا حاصل خواهد شد.

آمریکای قدرتمند بالاخره وادار به اعتراف به شکست در جنگ اقتصادی شد

سخنگوی دولت ادامه داد: با وجود به قدرت رسیدن ترامپ و حامیان صهیونیستی اش، آمریکای قدرتمند بالاخره وادار به اعتراف به شکست در جنگ اقتصادی شد و بالاخره در همین روز‌ها به سمت حضوری قدرتمند و عزتمند در معاهدات بین المللی حرکت می‌کند.

وی اظهار کرد: هر چند ترامپ دستاورد‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم را دچار چالش کرد و خسارت بزرگی به ملت ایران وارد آمد، اما می‌خواهم بگویم که باز هم دولت برخاسته از آرای مردم بود که ترامپ با آن همه قدرت شیطانی، به انزوای اخلاقی در جهان کشیده شد، و حتی در ایالات متحده آمریکا دولتی با وعده بازگشت به برجام به روی کار آمد.

ربیعی خاطر نشان کرد: اگر در این سال‌ها که ترامپ بود، دولتی ناشی از اکثریت جامعه ایران، در مسند قرار نگرفته بود؛ در این صورت فشار‌ها به مراتب به مردم و کشور بیشتر می‌شد و اگر دولت، همراهی مردم را با خود نداشت، مقاومت سه ساله و پیروزمندانه را به دست نمی‌آورد، هرچند مردم در این دوره فشار‌هایی را نیز متحمل شدند و دولت، نقد‌ها و نگرانی‌های آنان را نیز به جان خریداری کرد و برای حفظ مصالح و آرامش جامعه پاسخ‌های آنانی که سهم زیادی در نگرانی‌ها را داشتند نیز ندارد.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه دولت حداقلی نمی‌تواند و نخواهد توانست مطالبات حداکثری جامعه را پیگیری کند افزود: امیدواریم که همه نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌های دخیل در انتخابات به الزامات مشارکت حداکثری مردم پای صندوق‌های رای متعهد باشند و شاهد باشیم که مردم هم در پاسخ و با اعتماد به اثرگذاری رایشان برای آینده کشور، سپردن سکان کشور را به دست دولتی بدون رای اکثریت بر خود روا بدارند.

وی با بیان اینکه راه سعادت جامعه پاسداشت رای است گفت: عدم حضور در صندوق‌ها علامتی به تجاوزگری و مشکلات در گرفتن حق ایران از فضای بین الملل و حل نشدن مشکلات است. امیدوارم با تعقل صندوق‌ها را با مشارکت حداکثری پاس بداریم.

۵ میلیون نفر بزودی واکسینه می‌شوند

ربیعی افزود: دولت موضوع خرید واکسن و واردات آن از تمامی کشور‌ها و شرکت‌هایی که امکان پذیر است و نیز حمایت از تولید داخلی را در چند جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت با حضور وزیر بهداشت مورد بحث و بررسی قرار داده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با پیگیری‌های دغدغه‌مند همه اعضای دولت و تلاش‌های بی وقفه در وزارت امور خارجه به علاوه همکاری تنگاتنگ بانک مرکزی و با پیگیری‌های وزارت بهداشت امروز به نتایج امیدوار کننده و قابل اطمینان رسیده ایم.

سخنگوی دولت گفت: امروز اعلام می‌کنم دولت با شفافیت و عدالت، واکسیناسیون گروه‌های سنی را با اولویت مشخص شده دنبال کرده و امکانات اجرای آن را به سامان رسانده است و در راستای اجرای عدالت سلامت نیز، از همان روز‌های اول با برخی سوءاستفاده‌ها جزیی برخورد جدی صورت داد و امروز نیز برنامه واکسیناسیون به صورت شفاف و عادلانه در حال پیگیری هست و این روند تا پایان ادامه خواهد یافت.

وی افزود: امروز خرسندم اعلام کنم با تمهیداتی که اندیشیده شد حدود ۱۵ میلیون نفر از سالمندان و افرادی که در معرض خطر هستند به زودی واکسینه خواهند شد.

ربیعی گفت: تلاش‌های جمعی دولت، ترتیبی را ایجاد کرده است که روند واردات و تولید داخلی در چند مرکز در ماه‌های آینده، به گونه‌ای خواهد بود که دیگر، همه ایرانیان دغدغه واکسیناسیون را نداشته باشند. این تعهد دولت به مردم بوده و قطعا دولت آینده با بهره مندی از این دستاورد‌ها ادامه این روند را با زیرساخت‌های ایجاد شده ادامه خواهد داد.

وی تصریح کرد: همه این‌ها در شرایطی رخ داد که با شدیدترین تحریم و جنگ اقتصادی روبرو بودیم. آمار پنج کشور با بیشترین میزان واکسیناسیون در جهان نشان می‌دهد این کشور‌ها خود سازنده واکسن هستند. این واقعیت نشان می‌دهد که سرمایه گذاری ایران برای تولید واکسن در داخل، بسیار درست و راهبردی بوده است. با تولید انبوه واکسن ایرانی که به زودی در برنامه واکسیناسیون عمومی قرار خواهد گرفت، ایران به یکی از کشور‌های دنیا با بیشترین میزان تزریق واکسن تبدیل خواهد شد.

سخنگوی دولت در ادامه افزود: در هفته گذشته افزایش کمک هزینه مسکن کارگران به تصویب دولت رسید و از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ با حدود ۵۰ درصد افزایش، به ۴ میلیون و ۵۰۰هزار ریال رسید. قابل ذکر است حداقل دستمزد کارگری طی سه سال اخیر، ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: در مصوبه‌ای دیگر، تامین بار مالی افزایش مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه، برای زنان مشمول قانون تامین اجتماعی، به تصویب دولت رسید. این یک درخواست دیرین زنان شاغل در بخش کارگری تحت پوشش تامین اجتماعی بوده است.

ربیعی گفت: پیش از این اجرای این قانون، مشمول کارکنان بخش دولتی بود و این در حالی است که عمده زنان شاغل ما در بخش‌های تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی می‌باشند که تاکنون، از این حق محروم بودند. دولت با قبول بار مالی این طرح، زمینه را برای بهره‌مندی قریب به سه میلیون از زنان ایران را فراهم ساخت.

وی افزود: در روز یکشنبه، دولت برای حفظ امنیت حریم خانواده و حمایت از اخلاق‌گرایی در مواجهه با قتل عمدی پدر، مادر، همسر و فرزند، لایحه‌ای را به تصویب رساند که هدف آن، گسترس عدالت قضایی و نیز برقراری حمایت‌های خاص قانونی در مورد قتل افراد آسیب‌پذیر مانند کودکان، زنان باردار و بیماران روانی و همچنین افزایش میزان بازدارندگی مجازات این گونه قتل‌ها است.

سخنگوی دولت گفت: در مصوبه‌ای دیگر، با توجه به کاهش چشمگیر ریزش‌های جوی در سال جاری، دولت با اختصاص ۳۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با خشکسالی و تامین آب شرب شهری در سطح کشور موافقت کرد.

وی تصریح کرد: همچنین دولت با اختصاص تا مبلغ یک هزار و ۲۰۰میلیارد ریال برای تکمیل طرح‌های تامین آب اضطراری و برای اولین بار تا مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال و آبرسانی سیار عشایری و روستایی، موافقت کرد.

ربیعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: جمعه پیش‌رو، روز ملی اهدای عضو است. مرگ مغزی، یک درصد از مرگ‌ها را شامل می‌شود و این اهدا، فرصت استثنایی است برای افراد و خانواده‌ها که با تصمیمی سخت، ولی صحیح، بتوانند از مرگ عزیزانشان برای آنان جاودانگی، صدقه جاریه و نامی‌نیک‌تر بیافرینند.

وی افزود: اهدای عضو، سنت حسنه‌ای است که از پشتوانه فتاوی شرعی نیز برخوردار است و می‌تواند به تعالی و انسانی‌ترشدن جامعه و افزایش زیستی عاطفی و فداکارانه بین مردم کمک کند. با اهدای عضو، داستان همه ما اینگونه به پایان می‌رسد: «یکی بود و همیشه هست».

ملت‌های جهان مقابل آپارتاید شرم آور صهیونیست‌ها متحد شوند

ربیعی در ادامه نشست خبری هفتگی خود که به صورت تصویری برگزار شد، درباره حوادث اخیر در فلسطین و موضع ایران نسبت به اقدامات رژیم اسراییل گفت: این جنایت سازمان یافته علیه مردم فلسطین را که به مرحله وقیحانه‌ای رسیده و رژیم صهیونیستی حتی در پرده پوشی شناعت خود نیز تلاشی نمی‌کند، قویاً محکوم می‌کنیم و از ملت‌ها و مجامع ذی صلاح بین المللی می‌خواهیم که در برابر این آپارتاید شرم آور متحد شوند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: امروز رژیم صهیونیستی بزرگترین تهدید برای صلح و ثبات منطقه است و تعداد موارد قانون شکنی و یاغی گری آن از شمار بیرون رفته است.

وی ادامه داد این رژیم و حامیان آن سالهاست که با هرگونه کوششی برای ایجاد صلح و ثبات در این منطقه به مخالفت برخاسته اند و دیدیم که چگونه در برابر برجام که یکی از نماد‌ها و دستاورد‌های ثبات سازی و صلح آفرینی بود، صف آرایی کردند.

ربیعی اظهار داشت: امروز که با ناامیدی شاهد پیشرفت‌های چشمگیر در احیای برجام و بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات شان هستند، شمشیر شرارت آلود خود را به سوی فلسطین بی پناه گرفته اند و در همان حال حتی از این بهانه هم برای متوقف کردن مسیر شکوفایی دیپلماسی و مانع تراشی برای مذاکرات ایران و طرف‌های ۵+۱ خودداری نمی‌کنند.

سخنگوی دولت افزود: هیچ بهایی به این لفاظی‌های بی پایه و شکست خورده نمی‌دهیم و به خوبی می‌دانیم که تداوم تلاش‌های دیپلماتیک، گامی بلند برای به بن بست کشاندن این رژیم درمانده و حامیان سرخورده آن است.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °