انباشت بیش از ۳ ونیم میلیون تن کالا در گمرک
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۰۹۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۷
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: بیشترین حجم انباشت ۳.۵ میلیون تن کالا در گمرک را کالا‌های اساسی تشکیل می‌دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "مهرداد ارونقی" در گفتگوی ۱۸ و ۳۰ شبکه خبر با بیان اینکه بیشترین حجم کالاهای اساسی رسوب شده در انبارهای گمرک، گندم، ذرت، جو، کنجاله سویا، روغن و دانه‌های روغنی را تشکیل می دهد افزود: در حال حاضر بیش از ۵.۹ میلیون تن کالای اساسی در بنادر موجود و منتظر ترخیص است.
 
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه ۶ قلم کالایی ارز ترجیحی دریافت می‌کنند، گفت: علاوه بر انباشت ۳ و نیم میلیون تن کالا در گمرک، بیش از ۱ میلیون تن کالای اساسی نیز بر روی شناور‌ها و کشتی‌های در حال تخلیه و یا در انتظار پهلو گیری برای تخلیه در بندر امام خمینی هستند.
 
او افزود: کالا‌هایی نیز در گمرکات داخل کشور مانند گمرک تهران و گمرک غرب تهران نیز وجود دارد که درحال گذر از تشریفات گمرکی هستند و با در نظر گرفتن مجموع آن‌ها می‌توان گفت در حدود ۶ و نیم میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور وجود دارد.

او افزود: در حال حاضر بر اساس تعریف بخشنامه های ترخیص صاحبان کالا ۲ ماه فرصت ترخیص دارند. این درحالی است  کالا‌هایی در بند امام خمینی وجود دارد که پس از گذشت ۳ ماه و نیم و بیشتر به دلایل مختلف همچون عدم اظهار از سوی صاحبان کالا و یا عدم انجام تشریفات قانونی، پس از اظهار و یا عدم دریافت پروانه، نتوانسته اند کالای خود را ترخیص کنند و این کالا‌ها همچنان بصورت دپو شده در بندر امام وجود دارد.

ارونقی گفت: کالا‌های غیر اساسی و کانتینری هم شامل ۳.۲ میلیون تن است که مشکل خاصی در خصوص ترخیص آنها وجود ندارند و وضعیت مطلوبی داریم و طبق مصوبه ستاد هماهنگی دولت ابلاغ شده و ترخیص این کالا‌ها در حال انجام است.

مهرداد ارونقی ثبت سفارش نشدن کالا را بخش از مشکلات اصلی ترخیص دانست و افزود: تامین نشدن به موقع ارز ترجیحی از طرف بانک مرکزی مشکل دیگر کالاهای رسوب شده در گمرک است به همین دلیل در حال حاضر حدور ۸۳۱ هزار تن کالا نیز در بندر و بر روی کشتی‌ها وجود دارد که بدلیل عدم تامین ارز همچنان تخلیه نشده اند.

ارونق درادامه گفت: ۶ قلم کالای اساسی که ارز ترجیحی دریافت کرده اند و ما از آن نام بردیم حدود ۳ و نیم میلیون تن کالاست که این کالا‌ها از طریق ۵۰ شرکت و یا شخص بصورت حقیقی یا حقوقی وارد، تخلیه و دپو شده و همچنان ترخیص نشده است این در حالی است که ظرفیت انبار‌های ما در بندر‌ امام خمینی ۳ و نیم میلیون تن است و با وجود این ۶ قلم کالای اساسی و دپو آنها، ظرفیت انبار‌های ما تکمیل است.

ارونقی گفت: در تماسی که ما با صاحبان این کالا‌ها برای ترخیص کالاهایشان داشتیم، صاحبان کالا عمده مشکلات را عدم تامین پروانه عنوان کرده اند که این مستلزم واریز ارز ترجیحی و تامین کد رهگیری از بانک مرکزی است.

وی هنچنین گفت: ستاد تنظیم بازار نیز می‌تواند با تصویب مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ابلاغ آن کمک کند تا ۹۰ درصد کالا را ترخیص کنیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °