سخنرانی رهبر انقلاب؛ تنها برنامه مراسم بزرگداشت سالروز ارتحال امام (ره)
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 02 تير 1400
کد خبر : ۸۱۷۱۲۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت سالروز ارتحال امام خمینی (ره) گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا، امسال هیچ برنامه‌ای به جز سخنرانی حکیمانه رهبر معظم انقلاب برای بزرگداشت ارتحال امام (ره) برگزار نمی‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری در نخستین جلسه ستاد مرکزی سی و دومین سالگرد بزرگداشت امام خمینی (ره) در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: دو سال است که متأسفانه به واسطه شیوع ویروس عالم گیر کرونا عاشقان امام (ره) و ما از حضور در جلسات رسمی و حضور در حرم مطهر حضرت امام محروم هستیم ولی بیان‌های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار مستقیم با مردم در سال گذشته و ان شاء الله امسال تأمین کننده بخش مهمی از اهداف برگزاری مراسم بزرگداشت حضرت امام است.
 
 دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (ره) افزود: حضور واقعی مردم در صحنه‌ها و مناسبت‌های مرتبط با حضرت امام به معنای تفسیر درست و شناخت درست از راه، اندیشه و مکتب امام است که این هدف الحمدلله در طول این چند دهه برگزاری مراسم بزرگداشت حضرت امام به وسیله رهبر بزرگوارمان محقق شده است و هیچ چیزی برای ستاد بزرگداشت امام مهم‌تر از بسترسازی برای این امر نیست. همه برنامه ریزی‌ها باید معطوف به شناخت بیشتر امام در ابعاد مختلف باشد.
 
وی با اشاره به اینکه امسال در آستانه سالگرد ارتحال امام با دو موضوع مهم روبرو هستیم، تصریح کرد: یکی مسأله فلسطین که به تعبیر حضرت امام مسأله فلسطین مسأله جهان اسلام است و دوم مسأله انتخابات ریاست جمهوری ایران است. هر دو این‌ها از آرزو‌های بزرگ امام بوده است که روزی مردم فلسطین علی رغم سازش کاری‌های برخی رهبران جهان اسلام، سستی و فتوری که در نهاد‌های بین المللی راجع به دفاع از مردم فلسطین مشاهده می‌شود و حمایت بی دریغ قدرت‌های بزرگ از این مولود نامشروع خودشان؛ ملت فلسطین به نقطه‌ای از آگاهی و رشد برسد که در میدان عرصه‌های مختلف ابتکار عمل به دست ملت فلسطین باشد.
 
 انصاری ادامه داد: روزگاری بود که هر حادثه‌ای در فلسطین رخ می‌داد مجامع و همایش‌ها برگزار می‌کردند ولی نتیجه همه آن‌ها افزایش مظلومیت مردم فلسطین بود و به تعبیری رهاورد آن تصمیم‌های جسور شدن صهیونیست و محدود شدن ملت فلسطین بود، اما به نظر من راه و مکتب سیاسی امام و روشنگری و آگاهی دادن امام به ملت ها، کشور عزیزمان توانسته است راه مبارزه عملی و عینی را به این مردم مظلوم نشان دهد و به دنیا بفهماند اسرائیل گنبد آهنین و شکست ناپذیر نیست.
 
 وی تصریح کرد: اسرائیل به همان اندازه که دست به جنایات بی شمار زده، روح ملت فلسطین را برای مبارزه و فداکاری آماده‌تر کرده است. صحنه‌هایی که امروز شاهد هستیم هم خوشحال کننده و هم نگران کننده است. خوشحال کننده است که نه تنها مردان و زنان روبروی دشمنان خود هستند بلکه کودکان خردسالشان که در مکتب شهادت درس گرفته اند پا به پای پدران و مادرانشان در مبارزه هستند و به اسرائیل نشان می‌دهند که اگر شما موشک می‌زنید دست ما خالی نیست و این هما موضوعی است که امام (ره) دنبال آن بود.
 
 وی تاکید کرد: امروز ما می‌بینیم که گروه‌ها و ملت‌هایی بغض و کینه خودشان را در قساوت‌های رژیم صهیونیستی با سلاح‌هایی که خودشان سازنده آن هستند یا دوستانشان به آن‌ها می‌رسانند توازن میدان را حتی در جا‌هایی به نفع خودشان تغییر می‌دهند. جنگ ۳۳ روزه و قضایای جدید فلسطین بیانگر این واقعیت است که هر قدر همبستگی ملت فلسطین و امت اسلام بیشتر باشد، قدرت‌ها در برابر آن‌ها ناتوان هستند. افتخار ما این است که دست مردان، زنان و کودکان فلسطین را با سلاح پر می‌کنیم. چرا که دنیای کفر و اسرائیل افتخارش این است که سالیانه میلیارد‌ها دلار از سرمایه‌ها و تسلیحات دولت‌های غربی و ثروت کشور‌های اسلامی خود باخته هزینه جنگ و مقابله با ملت فلسطین هزینه جنگ با ملت فلسطین می‌شود.
 
دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی افزود: چرا ما در عرصه‌ها سرمان را بالا نگیریم که به عنوان یک مکتب انقلابی دست مظلومان را بر احقاق حق خودشان پر می‌کنیم؟ ممکن است در دنیای سیاست به عنوان عرف غیر متعارف تلقی شود ولی از نگاه امام تا محو تفکر صهیونیستی و استیلای یک جامعه نژادپرست علیه یک ملت فلسطین باید مبارزه کرد تا آن‌ها تسلیم اراده مردم شوند.
 
 انصاری گفت:، اما تا رسیدن به این هدف راه طولانی داریم و البته آثار شکست و سرخوردگی اسرائیل و حتی نیرو‌های مسلح اسرائیل در میدان‌های نبرد خیلی واضح است. فیلم‌هایی که پخش می‌شود نشانگر این است که قدرت پوشالی که ایجاد کرده بودند رو به نابودی است.
 
 وی ادامه داد: این از افتخارات مکتب امام است و باید به این مسأله افتخار کنیم؛ تا زمانی که ملت فلسطین بتواند به حقوق مشروع و قانونی خود دست پیدا کند و چه افتخاری بالاتر از این که سربازان و سرداران ملت ایران که حماسه‌ها آفریدند امروز جبهه اسلام و ملت‌های اسلامی را تقویت کنند.
 
 انصاری یادآور شد: موضوع دوم بحث انتخابات ریاست جمهوری است و خداوند متعال را شاکر هستیم که حداقل چهار سال یک بار یکی از مهمترین انتخابات‌های کشور در حوالی حماسه ۱۵ خرداد اتفاق می‌افتد. این هم یکی از اهداف کلیدی و مهم امام بود. اگر ما بگوییم چکیده و عصاره تلاش امام در دوران مبارزه و بعد از پیروزی چه بوده است؟ همه خواهند گفت به دنبال حکومتی اسلامی و حضور مردم در صحنه مردم بوده اند.
 
وی تأکید کرد: جمهوریت یک ثمره، هدف و برنامه است و نمود عملی و نقطه اوج آن انتخابات ریاست جمهوری است که به نظر من انتخابات ریاست جمهوری از همه اجتماعات سیاسی و راهپیمایی‌ها مهمتر و تعیین کننده‌تر است و به یک تعبیر دیگر انتخابات ریاست جمهوری یعنی فراهم کردن یک دیوار سفید طولانی که در آن بتوانند ده‌ها میلیون از واجدان شرایط این مملکت روی آن صحنه اثر خلق کنند و زیبایی بیافرینند و ثمره این کار هنرمندانه این باشد که جهان بعد از ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب ببیند که میلیون‌ها انسان عاشقانه و عالمانه به سمت صندوق‌های رأی رفته اند.
 
 دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی اظهار داشت: یک چنین کار بزرگ مسلما مستلزم آن است که همه لوازم آماده شود. انسجام، قانونی، اخلاقی، اجرای درست عدالت تبلیغاتی، بهره برداری همه کاندیدا‌ها از امکانات عمومی و پشتیبانی حاکمیتی از جمله این لوازم است. علاوه بر آن میدان دادن به سلایق مختلف است. کشور ما به تعبیری هزار ایده و دارای نژاد‌ها و گروه‌های متخلف است. اگر بنا است در این تابلو همه آحاد ملت نقش داشته باشند باید بستر ابراز سلیقه‌ها و تفکر‌های مختلف در چارچوب نظام فراهم باشد و هیچ کس ترس از حضور ملت پای صندوق‌های رأی نداشته باشد.
 وی گفت: به همین دلیل رهبر معظم انقلاب بر حضور حداکثری تأکید دارند.
 
 انصاری افزود: یکی دیگر از برنامه‌های بسیار مهمی که به نظر من جزو اخلاق سیاسی و حکومتی امام است جلوگیری از هنجارشکنی‌ها و سیاه نمایی‌ها و جلوگیری از مخدوش کردن سابقه ۴۰ ساله عملیات اجرایی و خدمت رسانی به مردم و جامعه است. اگر بنا باشد هر گروهی خدشه و خنجری بر بخشی از دستاورد‌های نظام جمهوری اسلامی وارد کند، بعضی صحنه‌های مناظره‌ها هیچ وقت از صحنه‌های تاریخی محو نمی‌شود؛ ولو اینکه مردم با بزرگواری رأی بدهند، اما در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند.
 
 انصاری با تأکید بر اینکه دل مردم را آزار ندهیم، گفت: آیا از نظر اسلامی انسان می‌تواند افتخار کند به اینکه رقیب مسلمان خودم را با هر شکلی از میدان به در کردم؟! من باید با جرأت عرض کنم که دشمنان این ملت در طول ۲۰ روز تبلیغات لذت می‌برند از بعضی کار‌ها که ما در دفاع از نظام مان انجام می‌دهیم. رو کردن بعضی اسناد با اهداف امام و انقلاب فاصله دارد و من به عنوان یک رأی دهنده آرزو می‌کنم که یک روزی فضای انتخابات فضای طرح‌ها و برنامه‌ها برای برون رفت از مشکلات کشور باشد؛ نه اینکه انسان مشکلات را ببیند و بگوید همه مشکلات به خاطر دیگری است. این عاقبتی، چون سرد کردن و دلخوری مردم ندارد.
 
 وی ادامه داد:خدا نیاورد روزی که یک انتخابات با رأی حداقلی مواجه شود. رأی حداقلی خلاف نظر امام و رهبری و خلاف مصلحت جامعه اسلامی است و موجب تشدید دشمنی‌ها علیه این نظام اسلامی می‌شود. پس همه ما باید در عرصه‌ها حاضر باشیم به ویژه در شرایطی که به لحاظ شرایط کرونایی جامعه نمی‌تواند در برنامه‌های گسترده شرکت کند و مردم باید از فضای مجازی و فضا‌های دسترسی خودشان کاندیدا‌ها را بشناسند. امیدواریم بعد از انتخابات همه طیف‌ها در مسیر اعتلای این کشور گام بردارند.
 
 دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی گفت: امیدواریم خداوند لسان دیپلماسی را تقویت کند که تلاش‌ها به ثمر برسد. قدرت‌های غربی ما را از حق خودمان محروم کردند و جلوی پول و دارو ما را گرفتند.
 
 وی تأکید کرد: من یک چیزی از مکتب و سیره عملی امام یاد گرفتم که برای هیچ کس از خدمتگزاران نظام در دفاع و حمایت کم نمی‌گذاشت. در حوادث جنگ دیده ایم که یک موقع فرمانده مجروح می‌شد؛ امام با قدرت دفاع می‌کرد و حتی جایی که احساس می‌کرد دفاع از یک نفر کارساز نیست خود امام مسئولیت می‌پذیرفت و خود امام مسئولیت قطعنامه را پذیرفت؛ این صد‌ها جا تکرار شد.
 
 انصاری ادامه داد: نقد و بررسی و حتی اصلاح بعضی قوانین کار درستی است و در هر دوره‌ای ممکن است مجلس شورای اسلامی قانونی را نقض کند، اما زدن زیر همه چیز، سیاه نمایی که این کشور هیچ چیزی ندارد و تصمیماتش غلط است، کانون جمهوریت را متلاشی می‌کند؛ کما اینکه کانون اسلامیت را هم ممکن است حرکت دیگری متلاشی کند.
 
 وی اظهار کرد: همه ما و جامعه باید دست در دست هم بدهیم و پست سر رهبری انقلاب در مسیر درست حمایت از همه ارکان نظام حرکت کنیم و ان شاء الله انتخابات پرشور برگزار شود و ثمره آن را در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی کشور ببینیم.
 
 دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی (س) گفت: مراسمی در روز ۱۴ خرداد و شب ۱۴ خرداد به معنای اجتماعات بزرگداشت امام نخواهیم داشت. اما در حرم امام برای برگزاری نشست‌های مربوط به انتخابات باز است و سعی خواهیم کرد در ایام رحلت امام همه مردم را تشویق کنیم که در انتخابات پر شور حاضر شوند.
 
 وی تأکید کرد: حسینیه جماران و حرم امام را خیلی فراتر از دعوا‌های سیاسی و جناح بندی‌ها می‌بینیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °