مذاکرات درباره متن توافق به پایان نرسیده
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 01 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۷۱۶۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۳
معاون سیاسی وزارت خارجه ایران گفت: بسیاری از بند‌های توافق برجام در حال مذاکره است، بعضی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه و رئیس هیاتی اعزامی به نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پس از پایان دور چهار این گفتگو‌ها در وین گفت: امروز تصمیم گرفتیم که یک جمع بندی از کارمان داشته باشیم و در رابطه با موضوعاتی که باقی مانده، هیئت‌ها به پایتخت‌ها مراجعه بکنند برای آخرین مشورت ها، ما موفق شدیم در طول این دو هفته به مقدار زیادی کار را پیشرفت بدهیم و ما الان می‌توانیم بگوئیم که به چارچوب یک توافق رسیدیم.
وی افزود: البته مذاکرات درباره متن توافق به پایان نرسیده، بسیاری از بند‌های این توافق هنوز در حال مذاکره است بعضی از موضوعات کلیدی کماکان مورد اختلاف است و در مورد آن‌ها توافق به دست نیامده است.

گفتنی است؛ دور چهار گفتگو‌های نشست کمیسیون مشترک برجام پایان یافت. در این نشست که با حضور هیئت‌های ایران و کشور‌های عضو برجام در محل گراندهتل وین برگزار شد، روسای هیئت‌ها مروری بر پیشرفت‌های حاصله در دور چهارم و آخرین وضع متن‌ها کرده و به تبادل نظر درباره مسیر پیش رو پرداختند.
گفتگوی اختصاصی با هیئت‌ها با اشاره به متن‌های تهیه شده که در نتیجه نشست‌های متعدد دوجانبه و چندجانبه در سطوح مختلف حاصل شده اند، از وضعیت کلی مذاکرات و مسیر طی شده اظهار رضایت کردند و بر ضرورت حفظ شتاب کنونی در ادامه گفتگو‌ها تاکید کردند.
در دو هفته اخیر، مذاکرات و رایزنی‌های مختلف میان هیات‌ها چه در سطوح معاونین و چه در سطوح کارشناسی به صورت فشرده در جریان بود؛ از جمله ساعاتی پیش از برگزاری کمیسیون، گروه کارشناسی لغو تحریم‌ها و گروه کارشناسی تمهیدات اجرایی با حضور هیئت‌های همه کشور‌های عضو برجام در‌یک نشست مشترک تلاش کردند تا حد ممکن متون پیش نویس را برای ملاحظه روسای هیات‌ها و سپس گزارش به پایتخت‌ها آماده کنند.
در نتیجه این رایزنی‌ها و نیز تلاش‌های هیات‌های کارشناسی طرف‌های درگیر در گفتگوها، پیش نویس متون تا حد زیادی تدوین و تنقیح شده و به مرحله‌ای رسیده است که جز برخی موارد اختلافی پیچیده که نیازمند تصمیم‌های سیاسی در پایتخت‌های کشور‌ها است، بقیه بخش‌های متن تقریبا آماده است.
هیئت‌ها در پایان این دور از گفتگو‌ها عازم پایتخت‌های خود شدند، قرار است دور دیگر گفتگو‌ها هفته آینده مجددا از سر گرفته شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹.۷۹°    ۳۰.۵۹°