قالیباف: در مدیریت شهری، نباید نگاه سیاسی داشت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۱۸۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه مدیریت شهری به هیچ عنوان نباید هیچ عملکرد و رویکرد سیاسی داشته باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای قالیباف در آیین بهره برداری از چند پروژه مدیریت شهری شهرداری مشهد و آغاز عملیات حفاری خط ۴ مترو مشهد در محل این پروژه اظهار کرد: هر رفتار سیاسی همچون سم مهلکی برای مدیران و مردم است.
 
 

وی با بیان اینکه در ارائه خدمات رفاهی باید مانند خورشید بر همه بندگان خدا بتابیم، افزود: عمل در غیر این صورت، ظلم است چرا که مردم همه شهروند این جامعه هستند و ما باید به همه خدمت کنیم.

دکتر قالیباف تصریح کرد: مکتب اهل بیت (ع) ما را مکلف کرده عدالت، مبنای کار و آسیب دیدگان در اولویت باشند.
او توجه به مناطق محروم را تبعیض ندانست و عین عدالت خواند و افزود: مردم شرایط این مناطق را می‌شناسند و از خودگذشتگی دارند و به این مسئله اعتراض نمی‌کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی، خدمت در مشهد مقدس را توفیقی برای مسئولان این شهر و استان دانست و افزود: امروز به برکات زحمات مدیریت شهری مشهد، اقدامات خوبی در حوزه زیرساختی از ریلی تا جاده‌ای و رمپ و لوپ و... برای زائرین و مجاورین صورت گرفته است.

دکتر قالیباف گفت: همه ما خدمتگزاران مردم باید بدانیم ضرورت پیشرفت در شهر‌های ما اجتناب ناپذیر است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نوع مهاجرت‌های ما از شهر‌های کوچک مستقیم به شهر‌های قطبی و کلانشهری است و بر این اساس، ما برای افزایش سرانه خدمات شهری هرچقدر تلاش کنیم، این خدمات با این وضعیت مهاجرت کاهش می‌یابد.

این مسئول با بیان اینکه این عیب بزرگ سیستم کشور ماست و کاری از دست شهرداری‌ها بر نمی‌آید، افزود: سیاست‌های غلط و اجرای نادرست برنامه‌های ۵ ساله باعث می‌شود مهاجرت اتفاق بیفتد، ضمن اینکه رشد جمعیت در شهر‌ها هم مزید بر علت است.

وی با اشاره به وظیفه سنگین شهرداری‌ها برای ارائه رفاه به مردم، گفت: هر اتفاقی در شهر باید با محوریت شهرداری اتفاق بیفتد، اما امروزه اینگونه نیست.

دکتر قالیباف ادامه داد: وقتی حرف از زندگی خوب می‌زنیم یعنی منزلت در شهر، کاهش آسیب ها، رویکرد فرهنگی غالب بر مسایل کالبدی در شهر، هوشمندسازی و کارآمد سازی شهر و ...؛ این زندگی خوب با مدیریت شهرداری‌ها انجام می‌شود.

او با بیان اینکه نباید بپذیریم کلانشهر‌ها ۳۰ تا ۳۵ درصد حاشیه نشین داشته باشند، متذکر شد: حاشیه نشینی فقر و آسیب اجتماعی و بی توجهی به صاحبان انقلاب است.

دکتر قالیباف با اشاره به تصویب برخی قوانین در مجلس این دوره در حوزه مدیریت شهری، ادامه داد: لازم است از اصل ۷ و اصول ۱۰۰ تا ۱۰۶ قانون اساسی که اساس مدیریت شهری را تعریف کرده، تفسیر صحیحی صورت گیرد؛ باید در این خصوص با مسئولان و شورای نگهبان مذاکرده شود چرا که یکی از اشکلات کشور ما تصمیم گیری‌های متمرکز است.
او ادامه داد: به نظر می‌رسد باید در قانون گذاری به سمت تفکیک فعالیت‌های ملی و محلی و همچنین جداسازی امورات تصدی گری از موضوعات حاکمیتی حرکت کرد؛ اینجاست که شهرداری‌ها باید اقتصاد شهری، فرهنگ آن و آسیب‌های اجتماعی مرتبط با شهر و امنیت مربوط به آن را تصدی گری کنند؛ این تجربه دنیاست و نباید به آن بی توجه بود.
 
 
با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی چند پروژه بزرگ مدیریت شهری در مشهد به صورت ویدئوکنفرانسی به بهره برداری رسید.

صبح امروز عملیات حفاری خط ۴ مترو از دو جبهه واقع در مهر مادر و حر واقع در شهرک شهید رجایی همزمان با حفاری خط ۳ مترو از مسیر غرب و همچنین عملیات بهسازی امتداد ۷۵ رضوی، آغاز و از طرح‌های نوآورانه و سامانه جامع شهروندسپاری رونمایی شد.

در این مراسم که استاندار خراسان رضوی، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء، فرمانده سپاه امام رضا (ع) و اعضای شورای شهر و مدیران شهری و استانی حضور داشتند، شهردار مشهد گفت: وجود همدلی بین مقامات اجرایی تا مسئولان نظامی و تولیت آستان قدس رضوی باعث شده است، حال مشهد خوب باشد.

محمدرضا کلائی افزود: ۲۷ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در حال انجام در سطح شهر داریم که نسبت به گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته است.

معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد هم درباره خط ۴ قطار شهری مشهد گفت: عملیات حفاری تونل خط ۴ قطار شهری امروز (پنج شنبه) از دو جبهه مهر مادر واقع در خواجه ربیع و حر واقع در شهرک شهید رجایی آغاز می‌شود.
خلیل الله کاظمی افزود: به رغم وضعیت موجود اقتصادی کشور، خوشبختانه اکنون کارگاه‌های عمرانی ۳ خط ۲، ۳ و ۴ قطار شهری مشهد فعال هستند.

وی اضافه کرد: مهمترین موضوع برای آغاز حفاری تونل خط ۴، برق رسانی به دستگاه حفار بود که این کار انجام و در کنار آن سگمنت‌های مورد نیاز نیز برای مرحله اول سگمنت گذاری تونل تولید شده است.

به گفته او، فعالیت‌ها برای بهره برداری از ۵.۵ کیلومتر از خط ۳ قطار شهری حد فاصل میدان شهدا تا پایانه امام رضا (ع) در ۶ جبهه در حال انجام است.

کاظمی افزود: مشهد امروز پیشرو احداث مترو در کشور است؛ تا امروز ۱۱ کیلومتر از حفاری تونل خط ۳ درجبهه شرقی حد فاصل میدان فردوسی تا میدان صبا انجام شده و تنها ۲ کیلومتر از تونل این خط در این جبهه باقی مانده است که حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۰ با رسیدن دستگاه حفار به شهرک ابوذر، حفر تونل در این جبهه به اتمام خواهد رسید.

کاظمی ادامه داد: خط چهار قطار شهری به طول ۱۷.۵ کیلومتر با ۱۵ ایستگاه از انتهای مهر مادر تا شهرک شهید رجایی احداث خواهد شد و در میدان شهدا به خطوط ۲ و ۳ متصل می‌شود.

معاون عمران، حمل ونقل وترافیک شهرداری مشهد با بیان اینکه اعتبار خط چهار ۱۱۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، افزود: سال ۹۲ همه هزینه‌ها از طریق دولت بود، اما بعد از آن، از طریق اوراق مشارکت تأمین اعتبار انجام شد و امیدوارم با کمک آقای قالیباف سهم مشهد از این اوراق بیشتر شود.

عملیات بهسازی امتداد خیابان ۷۵ متری رضوی مشهد در حاشیه شهر نیز با دستور دکتر قالیباف آغاز شد.
با حضور رییس مجلس شورای اسلامی، سامانه شهروند سپاری نیز رونمایی شد.

شهرداری هوشمند یک مگا پروژه است که فاز اول آن تحت عنوان سامانه شهروندسپاری در حوزه شهرسازی آماده بهره‌برداری است.

در حوزه شهرسازی و برخی حوزه‌های دیگر، موضوع «بهبود فرآیند» مطرح است.

در این خصوص تعداد تأیید‌ها (امضاها) در مراحل مختلف کاهش یافته یا ادغام شده که این کوتاه‌سازی، به‌طور میانگین تا حدود ۳۰ درصد از گام‌های فرایند را کاهش داده است.
یکی از نخستین مباحث در پروژه شهرداری هوشمند، ایجاد ساختار پشتیبانی متمرکز بوده است که شامل یک مرکز تماس تخصصی است؛ علاوه بر این از طرق دیگری همچون پیامک، چت آنلاین با اپراتور، گذاشتن یادداشت و ...، شهرداری آماده راهنمایی شهروندان خواهد بود.

محمد باقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی برای افتتاح چند طرح عمرانی صبح پنجشنبه با استقبال محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی وارد مشهد شد.

قالیباف در این سفر علاوه بر زیارت بارگاه منور رضوی در مراسم آغاز عملیات حفاری خط چهارم و اجرای خط سوم قطارشهری مشهد از مسیر غرب، رونمایی از طرح‌های نوآورانه و "سامانه جامع شهروندسپاری" و آغاز عملیات بهسازی امتداد خیابان ۷۵ متری رضوی این شهر شرکت خواهد کرد.

احداث و توسعه خطوط قطار شهری در مشهد از طرح‌های بزرگ ملی در این کلانشهر است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °