کمر کرونا و تحریم را می‌شکنیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۷۱۹۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰
رئیس جمهور تاکید کرد: تا پایان این دولت، کمر کرونا و تحریم را خواهیم شکست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای روحانی در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت افزود: طی دو سه ماه اخیر از مهمترین دغدغه هایم رفع دو مسئله کرونا و تحریم بود که به فضل خداوند کمر هر دو را خواهیم شکست به ویژه اینکه آن‌ها در وین قبول کرده اند که تحریم‌های اصلی از نفت و پتروشیمی گرفته تا بیمه و بانک مرکزی و کشتیرانی برداشته شود.

وی اضافه کرد: با ورود واکسن‌های خارجی و همچنین واکسن‌های داخلی کرونا نیز انشاء الله تا پایان این دولت کمر کرونا نیز شکسته خواهد شد اگرچه رعایت شیوه نامه‌ها باید تا پایان سال و حتی بعد از آن ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور گفت: البته الان درباره جزئیات در وین بحث می‌شود مواردی است که باید آن‌ها را نیز به سرانجام برسانیم، ولی توافق اصلی صورت گرفته است.

آقای روحانی تاکید کرد: همه این موفقیت‌ها و هر چه به دست آورده ایم مرهون حمایت ملت و هدایت مقام معظم رهبری بوده است.
 
 رشد ۵۹ درصدی صادرات غیر نفتی

رئیس جمهور گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۱۳۰ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی کشور اضافه شد که در مقایسه با ۸ سال قبل آن تقریبا ۵۹ درصد افزایش یافت.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت با ابراز خرسندی از اتفاق نظر در خصوص ضرورت توسعه در کشور افزود: همگان درباره لزوم رونق تولید و به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد کشور دیدگاه مشترک دارند.

رئیس جمهور گفت: من با استناد به تجربه ۴۲ ساله در مدیریت کشور می‌دانم که قبلا درباره اینکه راهبرد کشور چه باید باشد خیلی دعوا و اختلاف نظر بود.

آقای روحانی افزود: اینکه در سال‌های اخیر رهبر معظم انقلاب به طور مستمر موضوع تولید، رونق و جهش آن و مانع زدایی از تولید را مطرح می‌کنند به معنی این است که گفتمان اصلی در کشورمان رشد و توسعه است که بسیار اهمیت دارد.

رئیس جمهور گفت: وقتی همه در این هدف متفق شویم به آن می‌رسیم البته ممکن است اقلیت خیلی کوچکی این هدف را نپذیرفته باشند، اما ملت رسیده است.

آقای روحانی تصریح کرد: ملت ایران در ۴۲ سال گذشته از تمام سیاسیون، احزاب و جناح‌ها جلوتر بوده اند و آنچه ملت می‌فهمد بهتر درک می‌کند و بهتر تشخیص می‌دهد حتی در گفتمان، نحوه تعامل با دنیا، چگونگی رابطه با کشور‌های منطقه و اینکه حتی چگونه جذب سرمایه داشته باشیم.

رئیس جمهور افزود: اگر در پی پیشرفت کشور هستیم پیشرفت بدون جذب سرمایه، اقتصاد دانش بنیان و مشارکت دولت و همه ارکان نظام برای تعامل سازنده با دنیا ممکن نیست.

آقای روحانی تاکید کرد: همه بخش‌ها باید در کنار هم قرار گیرند تا کشور در مسیر رشد قرار گیرد.

رئیس جمهور، وزارت نفت را یکی از نهاد‌های پیشتاز در پیشرفت کشور دانست و با قدردانی از همه بخش‌های این وزارتخانه، گفت: اینکه امروزه در بنزین، گازوئیل و گاز خودکفا و صادرکننده هستیم بسیار ارزشمند است قبل از دولت یازدهم وارد کننده گاز بودیم البته در سه چهار ماهه فصل سرد سال نمی‌توانستیم نیازمان را تامین کنیم و می‌باید وارد می‌کردیم.

آقای روحانی گفت: ما در بنزین و گازوئیل وارد کننده بودیم، اما اکنون در همه این کالا‌ها صادر کننده هستیم که این افتخار بزرگی است.

رئیس جمهور ۳۴ درصد درآمد‌های ناشی از صادرات غیرنفتی کشور را مربوط به صدور محصولات پتروشیمی دانست و افزود: درآمد‌های ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی، فولاد و برخی کالا‌های دیگر جایگزین درآمد‌های نفتی شد.

آقای روحانی اضافه کرد: این که ترامپ، بولتون و پمپئو شکست خوردند و دنیا را به حیرت واداشتیم به دلیل این بود که ملت ایران با تمام توان به صحنه آمدند از جنگ نترسیدند و مقابله کردند.

رئیس جمهور گفت: جلوی صادرات نفت ما، موانع فراوانی ایجاد کردند، اما ما به جای درآمد‌های نفتی، صادرات کالا‌های غیرنفتی را جایگزین کردیم.

آقای روحانی افزود: با همین صادرات غیرنفتی و تلاش و حرکت بخش‌های مختلف به این نقطه رسیدیم که در پنج شنبه‌ها طرح‌های مختلف با سرمایه گذاری قابل توجه به بهره برداری رسید به نحوی که فقط امروز طرح‌هایی به ارزش ۲۹ هزار میلیارد تومان افتتاح کردیم.

وی اضافه کرد: فقط در یک روز از این پنج شنبه‌ها طرح‌هایی به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار به بهره برداری رسید که این نشان می‌دهد مسیر را به درستی انتخاب کردیم و همین سبب شد که برای مذاکره به وین آمدند و قبول کردند که همه تحریم‌های اصلی را بر خواهند داشت.
 

افتتاح بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پروژه در صنعت پتروشیمی

رئیس جمهور در این مراسم گفت: امروز بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پروژه در صنعت پتروشیمی با وجود شرایط تحریم وکرونا افتتاح شد.


آقای روحانی تصریح کرد: این پروژه‌ها بسیار حائز اهمیت است.

رئیس جمهور با اشاره به سالگرد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ در ۲۹ اردیبهشت افزود: دراین روز مردم پای صندوق آرا رفتند و دولت دوازدهم را انتخاب کردند درحالی که نه انتخاب کنندگان و نه نامزد‌ها و دیگران هیچ کدام نمی‌دانستند که دولت دوازدهم چه بار سنگینی را بر دوش خواهد داشت.

آقای روحانی ادامه داد: هیچ کس فکر نمی‌کرد که ما در این چهار سال وارد بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ ایران و همچنین وارد پاندمی شویم که در طول قرن بی سابقه بود؛ دولت در سخت‌ترین شرایط یکسال گذشته البته با هدایت رهبرمعظم انقلاب و همچنین حمایت و حضور صبور مردم به اینجا رسید.

وی اضافه کرد: این پنجشنبه‌های افتتاح یک تودهنی به آمریکا بود و به دنیا نشان داد که ملت ایران مقاوم است و همچون سروی بلند قامت مسیر خود را ادامه می‌دهد و تحریم‌ها نمی‌تواند مانع این ملت برای رشد، توسعه و پیشرفت باشد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما طی یکسال گذشته ۱۷ طرح پتروشیمی افتتاح کردیم، برای کسی که تا کنون اخبار را نشنیده باشد شوخی تلقی می‌شود که در این یکسال و شرایط کرونا و تحریم این پروژه‌ها به نتیجه رسیده باشد.

آقای روحانی یکسال اخیر را سالی طلایی در صنعت پتروشیمی خواند و گفت: این یکسال به معنای واقعی جهش تولید در پتروشیمی بود و حرکت عظیم و بزرگی رخ داد.

رئیس جمهور ادامه داد: از ابتدای کار دولت یازدهم یعنی از سال ۹۲ تا امروز ظرفیت صنعت پتروشیمی در حال رسیدن به دو برابر است و از ۵۰ و اندی میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن تا پایان امسال می‌رسیم.

آقای روحانی افزود: این مهم است که دولتی قادر باشد ظرفیت پتروشیمی را در مدت یک سال به دو برابر برساند و سرمایه گذاری در این حوزه با این شرایط سخت به سالی سه میلیارد دلار رسیده است.

وی گفت: این نشان دهنده آن است که وزارت نفت، بخش خصوصی و شرکت نفت همچنین مهندسین و کارگران ما کار عظیم و بزرگی انجام داده اند.

زنگنه: در شرایط تحریم سالانه بیش از سه میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شده است

وزیر نفت هم گفت: سالانه بیش از سه میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی توسط بخش غیر دولتی سرمایه گذاری شده است که اگر تحریم ها نبود قطعا این سرمایه گذاری دو برابر می شد.

آقای بیژن زنگنه در مراسم افتتاح طرح های ملی پتروشیمی که با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد افزود: در سال 99 به رئیس جمهور و ملت ایران قول دادیم که 17 طرح پتروشیمی را افتتاح می کنیم که امروز با افتتاح سه طرح دیگر این 17 طرح به پایان می رسد و ما به قول مان عمل کرده ایم.

وی اضافه کرد: از ابتدای دولت یازده و دوازده تاکنون, 32 طرح پتروشیمی با ظرفیت 34 میلیون تن به بهره برداری رسیده و امروز ظرفیت اسمی ما از 55 میلیون تن بیش از 90 میلیون تن شده است و ما توانستیم در طول یک سال اخیر, 38 درصد رشد ظرفیت تولید داشته باشیم که این بی سابقه ترین رشد در تاریخ صنعت پتروشیمی در طول یک سال است.

زنگنه ادامه داد: 17 میلیارد دلار ارزش سرمایه گذاری طرح هایی است که تا امروز افتتاح شده و مجموع سرمایه گذاری هایی که در صنعت پتروشیمی در 8 سال اخیر انجام شده, بیش از 25 میلیارد دلار می باشد که این نشان از سرمایه گذاری سالانه سه میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی است که توسط بخش غیر دولتی سرمایه گذاری شده که در مواردی بیش از کل بودجه عمرانی کشور بوده البته این در شرایطی بوده که ما زیر فشار تحریم ها بوده ایم چرا که اگر تحریم ها نبود قطعا این سرمایه گذاری ها بیش از دو برابر می شد.

وزیر نفت گفت: حرکتی که در صنعت نفت شروع شده و ادامه دارد این است که عمده سرمایه گذاری هایی که در این صنعت می شود متکی بر سرمایه گذاری های داخلی است که نتیجه اش ,ایجاد یک زنجیره اشتغال در صنایع ساخت تجهیزات, خدمات نصب و راه اندازی در کشور است.

زنگنه تاکید کرد: یکی از طراحی که امروز افتتاح شد طرحی در مسجد سلیمان با ظرفیت یک میلیون و 760 هزار تن اوره و آمونیاک با سرمایه گذاری 850 میلیون دلار است که می تواند صنایع پایین دستی را هم تحت شعاع قرار دهد و ارزش محصولات آن سالانه 290 میلیون دلار است.

وی گفت: ضمن این که ما اجازه و موافقت ایجاد یک پتروشیمی و پالایش را هم در مسجد سلیمان داده ایم که متکی بر گازهای همراه نفت است که امیدواریم آن هم اجرا شود تا این منطقه که محل تولد صنعت نفت کشور است سرمایه گذاری های بیشتری دریافت کند.

زنگنه افزود: طرح متانول پتروشیمی سبلان دومین طرحی است که با سرمایه گذاری گروه انرژی سپهر و پتروشیمی فرهنگ با ظرفیت یک ممیز 65 صدم میلیون تن در سال و با سرمایه گذاری 406 میلیون دلار در منطقه عسلویه ایجاد شده است، ضمن این که محصولات این شرکت کلا صادراتی است و سالی 410 میلیون تن صادرات کالا خواهد داشت.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این طرح, ظرفیت تولید متانول کشور به 14 میلیون تن در سال خواهد رسید که با توجه به طراحی ما 5 میلیون تن از این متانول وارد زنجیره تولید پروپیلن و طرح های دیگر می شود تا هم برای داخل افزایش تولید داشته باشیم و هم بازار خارجی متانول متعادل شود.

وزیر نفت گفت: طرح سوم هم طرح پنتان و هگزان اکسیر حلال است که با سرمایه گذاری 48 میلیون دلار و باظرفیت 50 هزار تن انجام شده است که با افتتاح این طرح ها, از طرح های جهش دوم ما تنها 10 طرح باقی می ماند که تا پایان سال 1400 و اوایل سال 1401 به نتیجه خواهد رسید و تولید پتروشیمی ما را به 100 میلیون تن که هدف برنامه ماست خواهند رساند.

وی افزود: از طرف دیگر 40 طرح جهش سوم هم در حوزه پتروشیمی فعال هستند که ظرفیت تولید ایران را ظرف 4 سال به 133 میلیون تن به ارزش 37 میلیارد دلار بر پای قیمت های سال 95 خواهد رساند.

زنگنه گفت: علاوه بر طرح های افتتاح شده,‌ در هفته های آینده, سه مگا پروژه خوراک ترکیبی را هم شروع می کنیم که یکی از آن ها مگا پروژه هرمز در خلیج فارس با ظرفیت 5/8 میلیون تن و دیگری نفت و گاز آریا با ظرفیت 4/8 میلیون تن است که هر دو محصولات جدیدی را تولید می کنند و تا سال 1406 قرار است به بهره برداری برسند.

وزیر نفت ادامه داد: همچنین در خرداد سال جاری قرار است در غرب کشور مجموعه ای از طرح های جمع آوری گازهای همراه نفت، توسعه میدان های گازی، پالایشگاه گاز، پتروشیمی و صنایع پایین دستی آغاز شود که در مجموع سرمایه گذاری آن ها حدود 2/5 میلیارد دلار است و انجام شان تحول بزرگی در غرب کشور ایجاد خواهد کرد.

بهره برداری از ۳طرح ملی پتروشیمی 
 
در شصت و هشتمین برنامه از افتتاح طرح‌های ملی، ابتدا وزیر نفت گزارشی از طرح‌ها و برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه پتروشیمی ارائه کرد و پس از پاسخ به سئوالات آقای روحانی، بهره برداری از این طرح‌ها آغاز شد.
 
طرح متانول سبلان با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن، طرح اوره و آمونیاک مسجد سلیمان با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن و طرح اکسیر حلال عسلویه با ظرفیت سالانه ۵۰ هزار تن تولید پنتان و هگزان که برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی اجرا شده است، طرح‌هایی است که با دستور رئیس جمهور بهره برداری از آن‌ها آغاز می‌شود.

این طرح‌های پتروشیمی با سرمایه گذاری هزار و ۳۰۴ میلیون دلار برای دو هزار و ۴۵۴ نفر هم اشتغال ایجاد کرده است.

با افتتاح طرح‌های امروز در یک سال گذشته ۱۷ طرح با ظرفیت ۲۵ میلیون تن به بهره برداری رسیده است که رکوردی بی‌نظیر در کارنامه ۵۸ ساله صنعت پتروشیمی است.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲.۷۹°    ۲۶.۹۹°