پیش بینی پذیری اقتصاد، پیش‌نیاز ثبات بازار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 03 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۷۲۱۷
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
رئیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان بازار سرمایه گفت: پیش بینی پذیری اقتصاد پیش‌نیاز ثبات بازارهاست و بانک مرکزی از رونق بازار سرمایه استقبال می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی پیش بینی پذیری اقتصاد را پیش نیاز ثبات بازار‌ها خواند و افزود: در مقام مسئول بازار پولی کشور معتقدم که ثبات همه بازار‌ها در راستای یکدیگر اعم از بازار‌های پولی، سرمایه، تولید و کار از اهمیت بالایی برخوردار است و در این زمینه بانک مرکزی از رونق بازار سرمایه حمایت می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه رویکرد بانک مرکزی حمایت از بازار سرمایه است، تصریح کرد: یکی از محور‌های اعتقادی اقتصادی شخصی من این است که مشکل ما در اقتصاد عدم تکامل بازار‌های مالی و به طور ویژه بازارسرمایه است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ابتدای سال ۱۳۹۹، اقتصاد کشور با شرایط حادث شده ناشی از شیوع ویروس کرونا مواجه شد، گفت: در نتیجهٔ شیوع همه‌گیری کرونا فعالیت‌های اقتصادی کشور به شدت کاهش یافت؛ در این بین با تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا ۷۵ هزار میلیارد تومان در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، برای کمک به معیشت خانوار‌ها و نیز اعطای تسهیلات یک میلیون تومانی و بخش‌های مختلف اقتصادی مطرح شد. از طرفی برای تحقق این رقم، بانک مرکزی نیز نسبت به آزادسازی ۲۰ هزار میلیارد تومان سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی کرد.
وی ادامه داد: مجموع این اتفاقات موجب شد عرضه پول از تقاضای آن پیش بیفتد. بنابراین تحت این شرایط بانک‌ها با بیش از ۷۰هزار میلیارد تومان منابع مازاد بین بانکی مواجه شدند و نرخ بین بانکی به شدت کاهش یافت و بانک مرکزی به منظور حفظ ثبات بازار‌ها و جلوگیری از بحران پولی ناچار شد نرخ بازار بین بانکی را درمحدوده ۱۲-۱۴ درصد قرار دهد. در حالیکه درحالت عادی بانک‌ها همیشه ۱۰-۱۵ هزار میلیارد تومان پول نزد بانک مرکزی داشتند. این ادعا که بانک مرکزی نرخ بهره بین بانکی را کاهش داد، صحیح نیست.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از رونق بازار سرمایه حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: در مقام مسئول بازار پولی کشور، معتقدم که ثبات همه بازار‌ها در راستای یکدیگر اعم از بازار‌های پولی، سرمایه تولید و کار از اهمیت بالایی برخوردار است و در این زمینه بانک مرکزی از رونق بازار سرمایه حمایت می‌کند.
به گفته همتی انتظارات تورمی بر نرخ سود بانکی موثر است و از این رو امید است کاهش انتظارات تورمی، منجر به کاهش تورم و نیز کاهش نرخ شود.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازار‌ها نسبت به انتظارات از حساسیت بالایی برخوردارند، گفت: تمام بازار‌ها نسبت به تغییرات و انتظارات از حساسیت بالایی برخوردارند و این امر تنها منحصر به بازار سرمایه نیست.
همتی با تأکید بر این مهم که درخصوص رمزارز‌ها نباید شتابزه عمل کرد، یادآور شد: تراکنش‌های حوزه رمزارز‌ها از پیچیدگی‌های خاص خود برخوردار است و تنها با بستن شتابزده درگاه‌های بانکی مشکلات برطرف نمی‌شود. البته در این زمینه دولت کارگروهی را با مسئولیت بانک مرکزی تعیین کرده است و جلساتی نیز در این باره برگزار شده است. بانک مرکزی در هر حال هشدار‌های لازم را درباره مخاطرات رمزارز‌ها مطرح کرده است و البته در این مسیر تلاش می‌کنیم هرچه سریع‌تر با همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی تصمیماتی اتخاذ کنیم.
عالی‌ترین مقام بانک مرکزی ضمن تشکر از مباحث طرح شده در این جلسه گفت: از تمام کسانی که انتقادات و نکات خود را مطرح کردند، تشکر می‌کنم. البته ضروری است یادآور شوم اقتصاد باید از پیش‌بینی پذیری لازم و ثبات برخوردار باشد و از حالت دستوری و دخالت خارج شود.
نرخ تسعیر دارایی‌های بانکها، نرخ ارز، مباحث کلان اقتصادی، نرخ سود بانکی، رمزارز‌ها و ... از جمله مباحث طرح شده از سوی فعالان بازار سرمایه در این جلسه بود.
برچسب ها: همتی ، پیش بینی ، ثبات
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۰.۵۹°    ۳۲.۷۹°