ارتقای تراز پهپادی کشور با رونمایی از پهپاد پهن پیکر «غزه»
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 05 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۲۶۳
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۹
فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: با رونمایی از پهپاد پهن پیکر غزه تراز پهپادی ایران اسلامی ارتقا یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده" در حاشیه آیین رونمایی از دستاورد‌های پهپادی و پدافندی سپاه گفت: امروز به توفیق الهی و همت دانشمندان و متخصصان کشور شاهد رونمایی از سه دستاورد راهبردی و مهم که در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن متولد و ایجاد شده‌اند، هستیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه با رونمایی از پهپاد استراتژیک غزه سطح و تراز حوزه پهپادی ایران اسلامی ارتقاء یافت، گفت: این پهپاد با ۳۵ ساعت مداومت پروازی قادر است تا ۳۵ هزار پا پرواز کند؛ در ماموریت‌های عملیاتی توانایی حمل ۱۳ بمب را داشته و در ماموریت‌های شناسایی و پایش اطلاعاتی تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد و تا پایان سال جاری آزمایش‌های عملیاتی و فنی آن به پایان رسیده و سال ۱۴۰۱ رسما وارد چرخه عملیاتی خواهد شد.

او با اشاره به قابلیت‌ها و ویژگی‌های سامانه راداری قدس بیان کرد: ما در این سامانه از تجربه ساخت رادار‌های قبلی استفاده کردیم؛ برجستگی رادار قدس این است که هواپیما‌های پنهان کار را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر کشف می‌کند و استقرار و جابجایی سریع از ویژگی‌های متمایز کننده این سامانه به شمار می‌رود.

سردار حاجی‌زاده در خصوص سامانه پدافندی ۹ دی  گفت: این سامانه با ارتقای سامانه سوم خرداد که در گذشته توانایی شلیک موشک‌های تا برد ۱۰۰ کیلومتر را داشت و با شکار پهپاد جاسوسی و متجاوز گلوبال هاوک امریکایی قابلیت‌های خود را به نمایش گذاشت؛ امروز قادر به شلیک موشک‌های پیشرفته کوتاه برد و مقابله با تهدیدات نزدیک از قبیل کروز، پهپادها، بالگرد‌ها و بمب‌های رها شده از هواپیما می‌باشد.

او با تأکید بر اینکه دستاورد‌های امروز در لبه تکنولوژی روز دنیا قرار دارد، گفت: ما امروز درحوزه سامانه‌های پدافندی در زمره ۱۰ کشور اول دنیا قرار داریم در تولید رادار‌های هشدار اولیه نیز جزو ۲۰ کشور اول جهان قرار داریم و تمامی این اتفاقات فرخنده در شرایط تحریم و با همت متخصصان توانمند داخلی حاصل شده است.

فرمانده نیروی هوافضا‌ی سپاه با اشاره به اذعان فرمانده سنتکام مبنی بر اینکه ایران با پهپاد‌ها برتری هوایی را از امریکا گرفت، گفت: این اعتراف دشمنان به توانمندی ما است و همان گونه که نشان دادیم در حوزه‌های دفاعی که پیچیدگی‌های صد‌ها برابری نسبت به بخش‌های غیر نظامی دارد می‌توانیم؛ در حوزه‌هایی مانند خودرو، پتروشیمی و ... بسیار بهتر خواهیم توانست.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °