واکنش به رای دادگاه داخلی کانادا درباره هواپیمای اوکراینی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۸۱۷۲۹۳
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۹
سخنگوی شورای نگهبان صلاحیت دادگاه داخلی کانادا درباره هواپیمای اوکراینی را فاقد اعتبار حقوقی دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "عباسعلی کدخدایی" درپاسخ به رای دادگاه داخلی کانادا درباره هواپیمای اوکراینی در توییتر نوشت: "ضمن تاکید بر صلاحیت دادگاه‌های ایران در رسیدگی به حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی، رای دادگاه داخلی کانادا به دلیل عدول از صلاحیت سرزمینی، فاقد اعتبار حقوقی است. در غیر این صورت، دادگاه‌های ملی ایران نیز صلاحیت رسیدگی‌به حوادث مختلف در کانادا و محاکمه مقامات این کشور را خواهند داشت؟! "

"سعید خطیب زاده" سخنگوی وزارت امور خارجه هم در واکنش به رای صادر شده از سوی دادگاهی در کانادا اعلام کرد:
وزارت خارجه ایران حکم صادر شده از سوی دادگاه کانادا در پروندۀ شلیک به هواپیمای اوکراینی در ۸ ژانویه ۲۰۲۰ را «فاقد مبنای قانونی» است.

خطیب زاده گفت: رای مورد اشاره فاقد مبنا بوده و از مستندات و دلایل عینی نیز برخوردار نیست. دادگاه کانادا از اساس صلاحیت ندارد که به این سانحه هوایی یا قصور احتمالی در واقعه‌ای که خارج از سرزمین و حوزه صلاحیت کشوری کانادا رخ داده است رسیدگی کند… حتی قانون داخلی مورد استناد دادگاه هم بر خلاف مبانی حقوقی بوده و در واقع نقض تعهدات بین‌المللی کانادا است.
 
او گفت: «دادگاه کانادایی با تبعیت از دادگاه‌های آمریکا ابتدا متهم را تعیین، سپس به هر اطلاعات مربوط یا نامربوط مندرج در منابع عمومی بویژه فضای مجازی متوسل شده است تا دلیلی برای ذهنیت جانبدارانه و از پیش تعیین شده خود دست یابد و این رفتار قاضی کانادایی در تبعیت از دستورات و کلیشه‌های سیاسی، برای کشوری با ادعای حاکمیت قانون، شرم آور است.»
 
پاسخ سخنگوی شورای نگهبان به رای دادگاه داخلی کانادا درباره هواپیمای اوکراینی
دیوان عالی استان انتاریو به مرکزیت شهر تورنتو در کانادا دیروز (پنج‌شنبه ۳۰ اردیبهشت) اعلام کرد که شلیک به هواپیمای اوکراینی PS ۷۵۲ توسط سپاه در سال ۲۰۲۰ میلادی، یک اقدام «تروریستی» بوده است.

در جریان شلیک به این هواپیما ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ۸۵ نفر که شهروند یا مقیم کانادا بودند، کشته شدند.

در حکم دیوان عالی آمده است که دادگاه «با ارزیابی احتمالات» به این نتیجه رسیده است که شلیک دو موشک به سمت این هواپیما «یک اقدام عمدی» بوده است.

قاضی ادوارد بلوبابا اعلام کرد که برای قضاوت در این پرونده به گزارش‌های کارشناسی ثبت شده اعتماد کرده است. او همچنین گفت که «شاکیان» این پرونده «ثابت کرده‌اند که سرنگونی پرواز ۷۵۲ توسط متهمان، یک عمل تروریستی است.»

شاکیان این پرونده که اعضای خانواده خود را در این حادثه از دست داده‌اند، از رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین سپاه پاسداران و نیرو‌های مسلح این کشور شکایت کرده و خواستار دریافت ۱.۵ میلیارد دلار کانادا به عنوان غرامت شده بودند.

شاکیان ادعا کردند که این حملات، یک «اقدام تلافی جویانه از سوی ایران» در واکنش به ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس بوده است.

قرار است دادگاه جلسه دیگری را برای تعیین میزان غرامت این حادثه تشکیل دهد. وکلای شاکیان در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کردند که قصد دارند با توقیف دارایی‌های ایران در کانادا و در سطح بین‌الملل، غرامت خانواده‌های قربانیان را دریافت کنند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °