فرد بدون شناسنامه نمی تواند رای بدهد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 29 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۳۱۲
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: طبق قانون فرد بدون شناسنامه نمی تواند رای بدهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سیف الله ابوترابی با حضور در برنامه زنده چاپ اول شبکه خبر با بیان اینکه برای رای دادن در روز انتخابات، شناسنامه به عنوان مدرکی که در قانون پیش بینی شده است، باید حتما همراه فرد باشد، گفت: در قانون پیش بینی نشده است که فرد بدون شناسنامه رای دهد.
وی با اشاره به علت ممهور شدن شناسنامه در روز انتخابات، خاطرنشان کرد: از طریق سامانه مربوطه استعلام از فرد صورت می‌گیرد و مشخص می‌شود که اگر فرد در جایی رای داده، امکان رای دادن در مکان دیگری نخواهد داشت مگر جا‌هایی که آفلاین است که البته آن هم قابل رصد است و به همین دلیل شناسنامه را ممهور به مهر هیئت نظارت و هیئت اجرایی می‌کنند.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره تاخیر در تحویل کارت‌های ملی هوشمند گفت: هیچ نقطه قابل دفاع برای تحویل ندادن کارت‌های ملی هوشمند وجود ندارد.
وی گفت: از ۶۴ میلیون نفر جمعیت واجد شرایط بالای ۱۵ سال، بیش از ۶۰ میلیون و ۷۷۰ هزار نفر تاکنون ثبت نامشان را تکمیل کرده اند.
ابوترابی افزود: برای بیش از ۵۰ میلیون و ۷۵۰ هزار نفر کارت ملی هوشمند صادر شده است.
وی ادامه داد: این اقدام باید سال ۹۷ به اتمام می‌رسید، اما با تحریم‌ها مواجه شدیم و به علت اینکه بدنه کارت وارداتی بود نتوانستیم این کار را به اتمام برسانیم.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه همه مواد اولیه کارت‌های ملی هوشمند وارداتی است، حتی تراشه هم در داخل کشور تولید نمی‌شود، گفت: برخی شرکت‌ها اعلام کرده اند که می‌توانند بدنه کارت ملی هوشمند تولید کنند، اما در قانون، تامین بدنه کارت بر عهده چاپخانه دولتی است یعنی چاپخانه دولتی متولی تامین اوراق بهادار است از جمله کارت ملی هوشمند و ثبت احوال تنها مرجع صدور کارت ملی هوشمند است.
وی با بیان اینکه این ظرفیت صدور ماهانه ۲.۵ میلیون کارت ملی هوشمند را داریم، گفت: تا کنون ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار کارت ملی هوشمند تولید داخل را چاپخانه به ما تحویل داده است و ما هم صادر کرده ایم.
 
بیشتر بخوانیم:

ابوترابی افزود: سال گذشته قول داده بودند ماهانه یک میلیون کارت ملی هوشمند به ما تحویل دهند که بنا به دلائلی از جمله تامین نشدن اعتبار این کار انجام نشده است، ولی ما همچنان پیگیر هستیم.
وی با بیان اینکه برای صدور هر کارت ملی هوشمند مبلغ ۲۵ هزار تومان به خزانه دولت واریز می‌شود، گفت: این درحالیست که قیمت تمام شده هر یک از این کارت‌ها بیش از ۴۰ هزار تومان است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °