از چرمهین تا ناسا، بدون تعارف
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۸۱۷۳۵۴
تاریخ انتشار : شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷
"رحمت الله قدیمی چرمهینی" نابغه و دانشمند ایرانی است که به دنبال آرزوهای خود وارد ناسا و حل مشکل شاتل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"رحمت‌الله قدیمی چرمهینی" متولد ۲۸ مهر ۱۳۳۱ در روستای چرمهین اصفهان است که برای تحقق آرزو‌های خود از ناسای سر درآورد.

­پروفسور قدیمی چرمهینی دارای مدرک دکترای مهندسی مکانیک است. وی دانشمند ایرانی مکاترونیک، با مدرک دکترای رشته شکست و خستگی جامدات، کارشناس ارشد سازمان هواوفضای آمریکا است.

او به دنبال یک بی مهری و بی عدالتی در آمریکا پس از سقوط شاتل از آمریکا خارج شد.

وی در ۱۱ سال زندگی در آمریکا با رایانه‌های اولیه برنامه رشد ترک سه بعدی را نوشت. چندین سند از وی نیز هم‌اکنون در سایت ناسا موجود است. پس از حادثه انفجار شاتل چلنجر کمیسیونی از طرف رئیس‌جمهور وقت آمریکا برای بررسی حادثه تشکیل شد که چرمهینی در این گروه توانست قسمت مهمی از عیب‌یابی را انجام دهد. پس از یافتن عیب در بوستر شاتل، به اعضای تیم مبلغی ۲۰۰هزار دلار به عنوان پاداش از طرف رئیس‌جمهور داده شد، اما قسمت چرمهینی در جواب اعتراض او You are a foreigner (تو یک خارجی هستی) فقط یک پولیور شد. این حرف برای "رحی" خیلی گران تمام شد و از تمام امکانات و شرایطی که در آن کشور داشت گذشت و بدون خبر به سوئد رفت.

او فردی ورزش‌دوست است و دلیل موفقیت خود در زندگی را داشتن برنامه می‌داند.

پروفسور قدیمی چرمهینی ۲۰ سال پیش موتور خودرو پیکان را با هوای فشرده راه اندازی کرد، اما دریغ که در وطن خود نیز گمنام و یک "خارجی" است.

او در شرکت پارس خودرو جیپ صحرا را طراحی کرد و برای اولین بار در ایران به همراه دکتر کاکاوند موفق به ساخت کوره قوس الکتریکی شد.
این نابغه ۷۰ ساله ایرانی معتقد است که آمریکایی‌ها خیلی باهوش نیستند، اما سعی می‌کنند با تحقیر و محصور دیگران مانعِ استفاده از توانایی‌هایشان شوند.

پروفسور رحمت‌الله قدیمی با کوله باری از تجربه و شناخت جامعه آمریکایی در بهره کشی از نخبگان دیگر کشورها پس از ۲۸ سال به وطن بازگشت.

"بدون تعارف" گفتگوی صمیمانه ای با دکتر قدیمی چرمهینی انجام داده است تا شاید تقدیری از تلاش علمی و حس وطن پرستی او باشد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °