عمویی: طبق گزارش عراقچی، بخش مهمی از تحریم‌ها باقی مانده است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 02 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۴۴۷
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: براساس گزارش عراقچی در جلسه این کمیسیون، همچنان بخش مهمی از تحریم‌ها باقی مانده است و این مسئله در مذاکرات پیگیری خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "ابوالفضل عمویی" با اشاره به جلسه عصر امروز (یکشنبه، دوم خرداد) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی در راستای اجرای وظایف نظارتی خود، در دوره‌ای که مذاکرات انجام می‌شود، از هیئت مذاکره‌کننده دعوت می‌کند تا توضیحاتی را از روند مذاکرات به نمایندگان ارائه دهند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: اخیراً چهارمین دور مذاکرات ایران با گروه ۱+۴ انجام شد و با اتمام آن، از عراقچی رئیس هیئت مذاکره کننده ایران دعوت کردیم که گزارشی از روند مذاکرات به نمایندگان ارائه کند.

وی افزود: عراقچی از نحوه پیگیری چارچوب‌های اصلی و سیاست‌های قطعی نظام جمهوری اسلامی در روند مذاکرات گزارشی را به نمایندگان ارائه کرد.

عمویی ادامه داد: لغو تمام تحریم‌ها و انجام راستی‌آزمایی برای لغو تحریم‌ها جزو سیاست‌های اصلی و قطعی جمهوری اسلامی در روند مذاکرات است و بعد از آن جمهوری اسلامی ایران آماده خواهد بود که به تعهدات سابق خویش در اجرای برجام بازگردد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: مطالبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه این بود که تمام اجزا و سیاست‌های قطعی نظام جمهوری اسلامی باید با دقت در مذاکرات پیگیری شود.

وی افزود: عراقچی در این جلسه درباره روند گفتگو‌ها توضیحاتی را به نمایندگان ارائه داد. هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران با توجه به منطق و سیاست‌های قطعی نظام برای رفع تحریم‌ها توانسته است بخش زیادی از تحریم‌ها را به مرحله‌ای برساند که طرف آمریکایی و غربی تایید کند که لغو شود، اما همچنان بخش مهمی از تحریم‌ها باقی مانده است و این مسئله در مذاکرات پیگیری خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مطالبه نمایندگان هم این بود که باید تمام تحریم‌ها لغو شود، گفت: مطابق با گزارشی که ارائه شد، در موضوع تحریم‌های بخشی منطق جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده است و طرف آمریکایی اعلام کرده است که می‌تواند این تحریم‌ها را بردارد.

عمویی بیان کرد: درباره برخی از اجزای تحریم‌های موضوعی مباحثی باقی مانده است و طرف آمریکایی معتقد است که این تحریم‌ها مربوط به موضوعات منطقه‌ای و حقوق بشری است.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: راستی آزمایی لغو تحریم‌ها یکی از موضوعات در حال گفتگو است و خواسته جمهوری اسلامی ایران هم این است که تحریم‌ها به صورت اساسی و موثر لغو شود و صرفاً روی کاغذ نباشد و تاکید کردند که راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها دقیق باشد و عراقچی هم گفت که گفتگو‌ها در این باره همچنان در جریان است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از این جهت، در روند گفتگو‌ها هنوز موضوعات جدی باقی مانده است و باید خواسته‌های اصلی جمهوری اسلامی را هیئت مذاکره کننده ما حتماً مد نظر داشته باشند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °