مرکز آمار تورم ۱۰، ۱۲ قلم کالای پرمصرف را هم اعلام کند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 26 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۵۰۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۱
کارشناس مسائل اقتصادی:
یک کارشناس اقتصادی از مرکز آمار خواست که به جای محاسبه تورم بر اساس ۴۷۵ قلم کالا که بسیاری از خانوار‌ها بیشترِ آن‌ها را مصرف نمی‌کنند، تورم همان ۱۰، ۱۲ قلم کالای اساسی را که همه خانورا‌ها مصرف می‌کنند محاسبه و اعلام کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 صمد عزیزنژاد در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ دقیقه شبکه خبر با توضیح تفاوت گرانی با تورم گفت: همین که مردم نرخ تورمی را که اعلام می‌شود باور نمی‌کنند یعنی یک مشکلی وجود دارد، هرچند ما می‌دانیم که اعداد و ارقامی که اعلام می‌شود، میانگین رشد قیمت اقلام متعددی است و تعدیل شده، ضمن این که تورم اعلامی یک متغیر سیاسی هم هست، اما آنچه مردم سر سفره احساس می‌کنند، باورپذیری این ارقام را به هر حال دشوار می‌کند.

ایوب فرامرزی معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار در پاسخ به کارشناس اقتصادی گفت: استفاده از ۴۷۵ قلم کالایی پرمصرف و منتخب از میان بیش از ۱۳۰۰ کالا، بر اساس استاندارد‌های جهانی محاسبه تورم است و مردم و پژوهشگران چنانچه می‌خواهند می‌توانند به سایت مرکز آمار مراجعه کنند، ما آنجا اعداد جانبی را هم منتشر می‌کنیم و می‌توانند رشد ماهانه قیمت‌های کالا‌های مختلف را ببینند.

معاون اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار با اشاره به رشد ۱۴۰ درصدی قیمت برنج خارجی طی یکسال اخیر، و رشد ۱۵۱ درصدی قیمت روغن نباتی افزود: مرکز آمار نرخ‌های تورم متفاوتی را اعلام می‌کند و روی سایت مرکز آمار هر ماه شاخص قیمت‌های کالا‌های خوراکی و وارداتی، صادراتی قرار می‌گیرد.

فرامرزی به تفاوت گرانی با تورم هم اشاره کرد و استقلال مرکز آمار را یادآور شد و افزود: محاسبات مرکز امار کاملا شفاف است و از همه پژوهشگران تقاضا می‌کنیم به مرکز آمار مراجعه و از داده‌ها و نحوه محاسبات آگاه شوند.

او همچنین تاکید کرد: این یک امر مسلم اقتصادی است که وقتی نوسانات اقتصادی بالا باشد باور پذیری اعداد و اعتماد مردم به آمار و ارقام اعلام شده کاهش می‌یابد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °