کودتای نظامی در مالی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۵۱۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۹
منابع خبری از کودتای نظامی در کشور آفریقایی مالی خبر دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
افسران ارتش مالی، رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر دفاع را بازداشت کردند و برای بازجویی به پایگاهی نزدیک "باماکو" پایتخت منتقل شده اند.

رویترز گزارش داد دفتر سازمان ملل در مالی آزادی فوری رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر دفاع و همچنین بازخواست عاملان بازداشت را خواستار شده است.

یک منبع آگاه گفت که گارد ریاست جمهوری از انجام وظیفه خود در حفاظت از شخص رئیس جمهور سرباز زده و اجازه داده که ارتش این مقام را بازداشت کند.

نخست وزیر مالی پیش‌تر به خبرگزاری فرانسه گفته بود که «مردانی از سوی آسیمی گویتا (معاون رئیس جمهور موقت) آمدند تا مرا نزد رئیس جمهور که در فاصله نه چندان دوری از محل سکونت من زندگی می‌کند، ببرند».

گفتنی است، اوایل ماه میلادی جاری دولت موقت مالی که پس از کودتای نظامی (آگوست ۲۰۲۰) به قدرت رسیده بود، اعلام کرد که یک کابینه «گسترده» و جدید به زودی معرفی خواهد شد و اینکه فرایند انتقال (قدرت) به دور از سلطه و دستور ارتش آغاز شده و در دور جدید انتخابات در فوریه ۲۰۲۲ به اوج خود خواهد رسید.

اما هنگامی که روز دوشنبه مناصب جدید در کابینه دولت اعلام شد، چهره‌های نظامی همچنان عهده دار مناصب مهم و کلیدی بودند، اما «سادیو کامارا» وزیر دفاع سابق مالی به همراه «سرهنگ مودیبو کانه» وزیر امنیت سابق این کشور که دو چهره اصلی در کودتای ماه آگوست بشمار می‌رفتند، مناصب خود را از دست داده بودند.

لازم به ذکر است که دولت انتقالی در سپتامبر ۲۰۲۰ تعیین شد و یک ماه پس از آن، ارتش مالی در میانه ماه‌ها اعتراضات گسترده مردمی علیه وضعیت بد اقتصادی، سو مدیریت دولت در مقابله با همه گیری کرونا و نبرد ظاهراً بی پایان آن علیه شبه نظامیان اسلام گرای افراطی، «ابراهیم بوباکار کیتا» رئیس جمهور منتخب این کشور را از قدرت برکنار کرد.

نداو (رئیس جمهور موقت مالی) که یک سرهنگ بازنشسته ارتش است، در دوران ریاست جمهوری ابراهیم کیتا وزیر دفاع این کشور بود و آسیمی گویتا که طراح اصلی این کودتا بود، هم اکنون معاون رئیس جمهور است.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °