تمدید توافق ایران و آژانس نشان از جدیت طرف ایرانی است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 05 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۷۵۵۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶
سخنگوی دولت گفت: تمدید یک ماهه توافق بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی با تصمیم شورای عالی امنیت ملی پس از اخذ مشورت در سطوح عالی نظام صورت گرفت و جدیت طرف ایرانی را نشان داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ آقای علی ربیعی در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، افزود: بعد از بررسی‌های انجام شده و ارزیابی از روند مذاکرات، شورای عالی امنیت ملی پس از اخذ مشورت در سطوح عالی نظام نتیجه گرفت که مذاکرات مسیر رو به پیشرفتی را طی می‌کند و به منظور نشان دادن حسن نیت و جدیت طرف ایرانی، با تمدید یک ماهه توافق میان ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای موافقت کرد.

فرسایشی شدن مذاکرات را تحمل نمی‌کنیم

سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد: این اقدام سازنده ما پیام روشنی مبنی بر مصمم بودن جمهوری اسلامی ایران در به نتیجه رساندن هرچه سریعتر مذاکرات به دیگر طرف‌های ۴+۱ و همین طور آمریکا و آژانس منتقل کند.

وی ادامه داد: از نظر ما تنها پاسخ مناسب و شایسته به این حسن نیت، تسریع مذاکرات و خاتمه دادن فوری به تحریم‌های یکجانبه و بازگشت همه طرف‌ها به برجام و عمل به تعهدات مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد است. ضمن آنکه باید تاکید کنم که این فرصت محدود است و ما طبق رهنمود‌های مقام معظم رهبری بنا نداریم که فرسایشی شدن مذاکرات را تحمل کنیم.

احتمال رسیدن به نتیجه نهایی و آغاز روند بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات وجود دارد

ربیعی تصریح کرد: به دلیل آنکه مذاکرات حول موضوعات باقیمانده همچنان در جریان است، نمی‌توانیم وارد جزییات شویم. تفاهم‌های کلی درباره اختلافات اصلی صورت گرفته در مورد رفع تحریم در اکثریت موارد به توافق رسیده ایم مواردی که باقی مانده بسیار جزیی است و با توجه به روند مذاکرات خوشبین به حل و فصل موارد باقیمانده جزیی و اجرایی هستیم. برآورد ما این است که بزودی امکان و احتمال رسیدن به نتیجه نهایی و آغاز روند بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات شان وجود دارد.

الزامی برای گفتگو‌های فراتر از برجام بین ایران و آمریکا وجود ندارد

سخنگوی دولت همچنین درباره احتمال برنامه دولت برای گفتگو‌های فراتر از برجام و احیای روابط دوجانبه با آمریکا گفت: در حال حاضر نه زمینه و الزامی برای گفتگو‌های فراتر از برجام بین ایران و آمریکا وجود دارد و نه ما برنامه‌ای برای این نوع مذاکرات مد نظر داریم. اما آمریکا در سال‌های گذشته در این آزمون شکست خورد و تحمیل تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی و امتناع از بازگشت به برجام تا به امروز نشان داده که نمی‌تواند طرف قابل اعتمادی برای تداوم گفتگو‌ها باشد.

وی ادامه داد: بنابراین هیچ گفتگویی بین ایران و آمریکا خارج از چارچوب برجام و خارج از هدف احیای کامل برجام و بازگشت همه کشور‌ها به تعهداتشان در این توافق موضوعیت ندارد.

تقریبا درباره رفع تحریم‌های ناقض برجام به تفاهم رسیده ایم

ربیعی خاطر نشان کرد: ما قویاً به دولت آمریکا توصیه می‌کنیم که روند احیای برجام را تسریع کند. هر یک روز تاخیر در این فرایند، با مرتفع کردن دیوار بی اعتمادی، حل اختلاف را بلحاظ سیاسی پیچیده‌تر می‌کند.

سخنگوی دولت همچنین گفت: بخش عمده مذاکرات درباره لغو تحریم‌ها و اقدامات طرفین برای بازگشت به تعهدات به اتمام رسیده و تفاهم‌های مقدماتی حاصل شده است.

ربیعی افزود: اختلافات جزئی باقی مانده که مذاکره درباره آن‌ها تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت. دولت با موفقیت تا کنون به وظیفه خود عمل کرده و می‌توانم خبر بدهم که با رعایت همه ملاحظات و مصالح ملی و تحت نظر مقام معظم رهبری، تقریبا درباره رفع تحریم‌های ناقض برجام با دیگر طرف‌ها به تفاهم رسیده ایم.

وی اظهار داشت: به این ترتیب بر اساس تفاهم صورت گرفته، دقیقاً به آنچه که در سال ۹۴ توافق کردیم و آمریکا با بدعهدی ترامپ از آن خارج شد باز خواهیم گشت. البته آمریکا با عناوین دیگر و به بهانه برجام تحریم‌های دیگری را انجام داده که موظف است آن‌ها را هم لغو کند.

دولت کارگروهی را برای راستی آزمایی تعهدات آمریکا تشکیل داده است

سخنگوی دولت افزود: همچنان مذاکرات را با دقت دنبال می‌کنیم؛ تجربه تلخ بدعهدی آمریکا به ما می‌گوید که ذره‌ای از منافع ملی خود کوتاه نیاییم. دولت کارگروهی را برای راستی آزمایی تعهدات آمریکا و لغو تحریم‌ها با مشارکت وزارت نفت، راه و شهرسازی و بانک مرکزی تشکیل داده و به محض آغاز روند اجرای تعهدات از سوی آمریکا، با دقت به وظیفه خود جهت اطمینان از انجام واقعی تعهدات عمل خواهد کرد.

عضو هیات دولت ادامه داد: امروز آغاز قدم‌های اصولی برای احیای برجام مستلزم تصمیم سیاسی به ویژه در واشنگتن است. ما همچنان منتظریم ببینیم که آیا دولت آمریکا آماده است که با کنار گذاشتن تردید بسوی تحقق موارد تفاهم شده حرکت کند یا نه. برای ادامه کار، همه نگاه‌ها به واشنگتن است.

تقویت مقاومت فلسطین تنها نظامی نیست

سخنگوی دولت درباره چگونگی کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به گروه‌های مقاومت گفت: از نگاه جمهوری اسلامی ایران، تقویت مقاومت فلسطین تنها نظامی نیست و از آن مهمتر حمایت معنوی و سیاسی همه ملت‌های آزادی خواه جهان از فلسطین تحت اشغال و آپارتاید است.

وی اظهار داشت: در این جنگ اخیر که محصول تداوم اشغالگری رژیم صهیونیستی بود شاهد بودیم که در پیامد بیداری سیاسی و به درد آمدن وجدان انسانی، مردمی نوع دوست و آزادی خواه از سراسر جهان و از بین امت اسلامی به حمایت از فلسطین در برابر تجاوز و رفتار‌های غیرانسانی رژیم اسرائیل برخاستند. حمایت سیاسی، حقوقی و اخلاقی از مردم فلسطین که در توازنی نابرابر نظامی با رژیم اسرائیل قرار دارند، کمترین حقی است که ابتدایی‌ترین قواعد بین المللی و هنجار‌های بشردوستانه به آن‌ها اعطا کرده است.

ربیعی خاطر نشان کرد: البته بنا به تجربه دهه‌های گذشته بعید می‌دانیم که حمایت سیاسی از فلسطینیان در برابر تنها رژیم آپارتاید برجا مانده در جهان کافی باشد و آن رژیم بی اعتنا به قوانین و مقررات بین المللی را به تغییر رفتار‌های اشغالگرانه و ضدانسانی خود وادار کند.

عضو هیات دولت تصریح کرد: به همین دلیل، ما حق فلسطین برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسیم و از همه کشور‌های آزادی خواه دعوت می‌کنیم که مسئولیت خود را برای تقویت بنیه دفاع نظامی مردم فلسطین در برابر اشغال و تجاوز انجام دهند.
 
به متضرران بورس بی توجه نیستیم
 
سخنگوی دولت گفت: متضرر شدن عده‌ای از هموطنان را که در شرایط خاص وارد بورس و در کوتاه مدت دچار ضرر شدند فراموش نکردیم و به آنان بی توجه نیستیم.
 
اقای ربیعی درباره وضعیت بازار سرمایه و برنامه‌های دولت در این باره گفت: اولا اتفاق رخ داده در بازار سرمایه و متضرر شدن عده‌ای از هموطنان را که در شرایط خاص وارد بورس و در کوتاه مدت دچار ضرر شدند نه تنها فراموش نکردیم و نه تنها بی توجه نبودیم بلکه همواره از موارد نگرانی‌های دولت بوده و از هر فرصتی هم برای حمایت بازار سرمایه دریغ نکردیم و نخواهیم کرد تا روز آخر دولت.

وی افزود:، اما نکته بعد آنچه که رییس جمهور گفتند مسئله روند تکاملی بازار سرمایه در این سال‌ها بود و افزایش نقش بازار سرمایه در اقتصاد ایران بود. در یک اقتصاد سالم بازار سرمایه نقش خود را یافته به رغم همه فراز و نشیب‌ها راه خود را پیدا کرده آیا این قابل انکار است؟

آقای ربیعی گفت: ابتدای سال ۹۲ شاخص بورس حدود ۴۰ هزار واحد بوده و امروز به حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد رسیده است. تعداد کد‌های بورسی ابتدای سال ۹۲حدود ۷ میلیون بودند و امروز بدون احتساب سهامداران عدالت به ۳۷ میلیون رسیده است. بازار سرمایه تبدیل شده به تامین کننده نیاز‌های سرمایه گذاری در کشور، این‌ها زیرساخت‌هایی هست که برای سالم سازی اقتصاد ایران به وجود آمد.

وی اضافه کرد:، اما متاسفانه عده‌ای از هموطنان صرفا در مقطع اوج گیری بورس وارد بورس شدند و امروز مسئله ما حمایت از این افراد است. افرادی که درازمدت در بورس بودند هیچگاه متضرر نشدند. به رغم اینکه نقش دولت‌ها در همه کشور‌ها در بازار سرمایه نقش ضامن نیست و نقش حامی گیری دارد.

آقای ربیعی گفت: الان باید از این افراد حمایت کنیم، در این خصوص تصمیماتی گرفتیم. به عنوان مثال افرادی که به دعوت دولت به بورس آمدند و سهام‌های صندوق‌های دولتی را خریداری کردند سیاست‌های جبرانی اتخاذ کردیم و سهام جبرانی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

وی افزود: ۷ تصمیم مهم در دولت و سران قوه گرفته شد و پس از امضای مقام معظم رهبری ابلاغ خواهند شد و دیروز در جلسه سران قوه چند تصمیم جدید اتخاذ کردیم و این مسیر تا پایان دولت ادامه خواهد داشت. برخی از تصمیمات اتخاذ شده دولت به زیان مالی دولت بود. دولت از محل درآمد‌های خود برای جبران زیان و تثبیت بازار اقدام خواهد کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شما هم می‌دانید و منتقدان هم می‌دانند اقتصاد دوران تحریم و فشار در دوران تحریم و افزایش قیمت ارز و بی ثباتی بازار باعث شد مردم برای حفظ دارای خود به هر طریق ممکن اقدام کنند و متاسفانه عده‌ای از هموطنان که به دنبال حفظ دارایی خود بودند متضرر شدند وگرنه بازار سرمایه رو به تکامل بوده است و هم‌چنان خواهد بود و دولت از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

وی درباره این سوال که آیا نامه نگاری رییس مجلس و دستور به رییس بانک مرکزی درباره رمزارز‌ها قانونی است گفت: رییس مجلس طی نامه مفصلی مسئله را مطرح و از رییس کل بانک مرکزی خواسته بودند نسبت به مسدود ساختن درگاه‌های پرداخت اقدام کند. البته در جلسه دیروز عصر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفتند منظورشان چنین چیزی نبوده است. ضمن اینکه این درخواست رییس قوه از یک مسئول اجرایی جنبه عملی ندارد و قانونی نیست.

آقای ربیعی تصریح کرد: در حالی که رییس کل بانک مرکزی هم طی مصوبه‌ای اعلام کرد موضوع رمز ارز‌ها ابعاد مختلفی دارد و بانک مرکزی اقدام شتاب زده‌ای در این زمینه انجام نخواهد داد، ولی کارگروهی با مسئولیت بانک مرکزی در دولت تشکیل شده که در حال بررسی نحوه اقدام در این زمینه هستند و نیاز به تصمیم دولت و مجلس دارد.

وی اضافه کرد: دیروز در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و امروز صبح در ستاد اقتصادی این موضوع بررسی شد. دادن نظم و انضباط به این فعالیت‌ها و جلوگیری شدید از سوء استفاده سیاست دولت در این زمینه می‌باشد.

سخنگوی دولت همچنین درباره برنامه‌های انتخاباتی صداوسیما هم گفت: موضع مشخص دولت حضور همه سلائق و جریان‌ها در دو سطح کاندیدا‌ها و سبد آراء است به گونه‌ای که تمام آحاد مردم بتوانند آرزو‌ها و خواسته‌های خود را پیگیری کنند.

وی افزود: دولت باور دارد که سطح مشارکت باید به قدری باشد که انسجام عمومی و سرمایه اجتماعی برای حل مشکلات در داخل کشور ایجاد شود و همانطور که رهبری انقلاب فرمودند برآیند آن بازدارندگی در برابر دشمنان هم داشته باشد. از همه انتظار می‌رود رویکرد مشارکت حداکثری مد نظر مقام معظم رهبری را به نحو احسن اجرایی کنند.

اقای ربیعی گفت: من از برنامه‌های صداوسیما درباره انتخابات اطلاعی ندارم، اما دولت با جدیت رویکرد مشارکت حداکثری را دنبال می‌کند و معتقد به رفتار منصفانه در تمامی دستگاه‌های داخل دولت و همه نهاد‌های بیرونی است.

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی و ضرورت اهتمام همه به حفظ سلامت شهروندان، نقش صداوسیما برای انعکاس وسیع بیان دیدگاه‌ها و نظرات کاندیدا‌ها بسیار مهم است و انتظار می‌رود رسانه ملی با اطلاع رسانی گسترده زمینه مشارکت حداکثری را فراهم کند.

اقای ربیعی تصریح کرد: دولت نیز با کمک همه دستگاه‌ها به خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت کشور تمام تلاش خود را در جهت افزایش مشارکت مردم به کار خواهد بست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۵۱°    ۲۷.۷۹°