بررسی راهکارهای تقویت بازار سرمایه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 27 شهريور 1400
کد خبر : ۸۱۷۵۷۵
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۶
کارشناسان معتقدند دخالت دولت ها در تعیین نرخ ارز باعث بروز اختلال و توقف رشد بازار سرمایه می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
"احمد اشتیاقی" کارشناس بازار سرمایه در گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: متغیر‌های کلان اقتصادی اثر مستقیم بر بازار سرمایه دارند. یکی از مهمترین متغیر‌های کلان اقتصادی نرخ ارز است. متغیر‌هایی همچون قیمت ارز اثر مستقیم بر روی این بازار دارد.

او با اشاره به اینکه دولت‌ها نباید در بازار ارز دخالت کنند، افزود: اگر بازار ارز صحیح مدیریت شود در دراز مدت شاهد رشد بازار سرمایه خواهیم بود.

اشتیاقی بامحکوم کردن سیاست سرکوب نرخ ارز و اینکه بازار ارز نیاز به مدیریت بیشتری دارد، گفت: طی سال‌های ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۰ و در زمان دولت‌های نهم و دهم قیمت ارز بطور مشخص (دلار) از ۸۸۰ تومان به ۱۰۲۰ تومان یعنی حدود ۱۴ درصد افزایش یافت، این درحالی است که طی مدت ذکر شده تورم کشور بالغ بر ۹۰ درصد و حجم نقدینگی در کشور حدود ۱۵۰ درصد بود و این سیاست در دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیز ادامه پیدا کرد و دوباره در این دولت نیز از سال ۹۲ تا سال ۹۶ قمیت ارز (دلار) با قیمت ۳۳۰۰ تومان تا ۴۰۰۰ تومان نگه داشته شد و به همین دلیل میزان تورم و نقدینگی درسال‌های گذشته و سیاست سرکوب نرخ ارز از سوی دولت‌ها باعث شده شرکت‌های سود آوری نداشته باشند.

این کارشناس اقتصادی افزود: نرخ سود را متاثر از دیگر متغیر‌ها در بازار سرمایه است. در جایی که نرخ سود بدرستی محاسبه نشود بلافاصله این موضوع اثر خود را در عدم رشد بازار سرمایه خواهد گذاشت.

دکتر "بهروز خدا رحمی" دیگر کارشناس بازار سرمایه در برنامه ۱۸:۳۰ گفت: دولت‌ها علاوه بر بیان سیاست گذاری‌های بلند مدت درباره بازار سرمایه نباید در بازار سرمایه دخالت کنند.
خدارحمی افزود: دولت‌ها تلاش کنند از قیمت گذاری‌های متناقضی که بازار سرمایه را دچار سردرگمی می‌کند فاصله بگیرند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹.۵۹°    ۲۵.۹۹°