فردا روز انتخابات ریاست جمهوری سوریه است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 06 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۵۸۴
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۱
دومین انتخابات ریاست جمهوری سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون، قرار است فردا چهارشنبه (پنجم خرداد ماه ۱۴۰۰) برگزار شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
   مردم سوریه ساکن داخل و خارج از محدوده جغرافیایی این کشور این بار برای انتخاب رییس جمهور جدید کشورشان از میان نامزد‌های تایید صلاحیت شده که یکی از آن‌ها از جمله مخالفان دولت است، پای صندوق‌های رای می‌روند.

سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی با توطئه‌ای بزرگ در سطحی بسیار گسترده مواجه شد؛ قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با سوار شدن بر امواجی که در منطقه به راه افتاده بود، قصد داشتند این کشور را از مسیر اصلی و از ریل مقاومت خارج کنند، اما این کشور پس از گذشت ۱۰ سال به برکت پایداری مردم و سران و ارتش این کشور و حمایت‌های محور مقاومت، همچنان با قدرت پابرجاست و قرار است بزودی دومین انتخابات ریاست جمهوری را از زمان شروع بحران برگزار کند.

قرار است مردم این کشور عربی واقع در کرانه شرقی دریای مدیترانه و همسایه با فلسطین، چهارشنبه پای صندوق‌های رای بروند و رییس جمهوری جدید خود را در یک فرایند دموکراتیک انتخاب و بار دیگر به جهانیان ثابت کنند که تعیین سرنوشتشان تنها حق آنان است و طرف‌های خارجی باید به اراده آنان احترام بگذارند.
 


مدت زمان ریاست جمهوری
بر اساس قانون اساسی جدید سوریه که از سال ۲۰۱۲ اجرایی شده است، طول دوره ریاست جمهوری در این کشور ۷ سال است و تنها یک بار این دوره قابل تمدید است، اما به بشار اسد رییس جمهوری کنونی که از سال ۲۰۰۰ قدرت را در این کشور در دست دارد، بر اساس ماده ۵۵ این قانون، استثنائا حق نامزدی یک دوره دیگر داده شده است.


"بشار اسد" رییس جمهوری کنونی، "عبدالله عبدالله" و "محمود مرعی" (نامزد مخالفان دولت ساکن داخل سوریه) سه نامزد تایید صلاحیت شده در این انتخابات هستند که بر اساس قانون، تبلیغات انتخاباتی خود را از ۱۶ می (۲۶ اردیبهشت 1400) آغاز کرده و تا ۲۴ این ماه (سوم خرداد) مجاز به ادامه تبلیغات هستند.

انتخابات دو مرحله‌ای
تبلیغات انتخاباتی نامزد‌ها از ۱۶ ماه می‌آغاز شده وتا ۲۴ این ماه ادامه دارد. روز سه شنبه این هفته سکوت انتخاباتی شروع می‌شود.

با توجه به اینکه شمار قابل توجهی از سوری‌ها در خارج از این کشور بسر می‌برند، مقام‌های سوریه تصمیم گرفتند این انتخابات در دو مرحله برگزار شود، مرحله نخست برای سوری‌های خارج نشین و مرحله دوم برای سوری‌های ساکن داخل این کشور. انتخابات برای سوری‌های ساکن خارج ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت) برگزار شد، اما در داخل این کشور ۶ روز بعد یعنی در ۲۶ می (پنجم خرداد) برگزار می‌شود.

ترکیه و آلمان مانع برگزاری انتخابات در خاک خود شدند و این انتخابات در عربستان و ایتالیا به دلیل بسته بودن سفارت سوریه و در قطر نیز به دلیل نبود نمایندگی دیپلماتیک سوری در آن برگزار نشد.

شبکه المیادین اعلام کرد در لبنان گروهی از سوری‌ها که در حال روانه شدن به سمت صندوق‌های رای بودند، مورد حمله برخی گروه‌ها قرار گرفتند و این در حالی بود که شماری از شهروندان سوری ساکن این کشور راهپیمایی خودرویی راه انداخته و تصاویر بشار اسد را با خود حمل می‌کردند.

در خصوص سوری‌های ساکن خارج باید گفت، تنها کسانی که بصورت قانونی و طبیعی از این کشور خارج شده اند، حق شرکت در این انتخابات را دارند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °