رایزنی ظریف با رئیس جمهور ارمنستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 24 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۶۲۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه که به منظور دیدار با مقامات جمهوری ارمنستان در ایروان به سرمی‌برد، عصر امروز با «آرمن سرکیسیان» رییس‌جمهوری ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ظریف پیش از این دیدار با «نیکول پاشینیان» کفیل نخست‌وزیر و «آرا آیوازیان» کفیل وزارت امور خارجه ارمنستان دیدار و گفتگو کرده بود.
امنیت منطقه قفقاز، مساله امنیت ملی ایران است

وزیر امور خارجه کشورمان سفر به ایروان را فرصت مناسبی برای گفتگو درباره شرایط ویژه منطقه توصیف کرد و با اشاره به سفر هفته جاری وزیر راه و شهرسازی کشورمان به ارمنستان، ابراز امیدواری کرد اجرای توافقات انجام شده در این سفر به گسترش روابط دو کشور کمک کند.
ظریف قفقاز را منطقه‌ای حیاتی و حفظ امنیت و آرامش آن را مسأله امنیت ملی ایران دانست و با اشاره به سیاست اصولی ایران در قبال بحران قره‌باغ از دهه نود میلادی، بر احترام به تمامیت ارضی، رعایت حقوق همه مردم منطقه و حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان به تلاش‌های ایران در ماه‌های اخیر برای کمک به حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات اشاره کرد و با ابراز نگرانی کشورمان از تنش و تشنج اخیر، بر ضرورت خویشتنداری همه طرف‌ها و احترام به تمامیت ارضی یکدیگر و تلاش برای حل اختلاف از طریق گفتگو تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از هر تنشی در منطقه رنج می‌برد، بر تلاش برای کمک به نزدیک شدن دیدگاه‌های دو کشور تاکید کرد و ضرورت احترام به مرز‌های بین‌المللی، تمامیت ارضی کشور‌ها و عدم تغییر مرز‌ها بعنوان یک خط قرمز از سوی کشورمان را مورد تصریح قرار داد.

دکتر ظریف ابراز امیدواری کرد اختلافات در منطقه و بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان به سمت کاهش تنش جریان یافته و کشور‌های منطقه به سوی ثبات و افزایش ارتباطات مفید برای مردم منطقه حرکت کنند.

آقای آیوازیان کفیل وزارت امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با اشاره به دستور کار همکاری‌های فیمابین، بر اهمیت گفتگو‌های منظم رهبران دو کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد که روابط دو جانبه در حوزه‌های مختلف گسترش یابد.

وی با اشاره به اختلاف مرزی ارمنستان و آذربایجان در هفته‌های اخیر، این حوادث را با ثبات و آرامش منطقه ناهمخوان دانست.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °