واکسیناسیون ۱۴ میلیون ایرانی تا پایان تیر
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۶۷۹
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹
رئیس جمهور گفت: تمام افرادی که آسیب پذیر هستند یعنی بیش از ۱۴ میلیون نفر تا پایان تیرماه واکسیناسیون می‌شوند و مرگ و میر به طور فزاینده‌ای کاهش پیدا می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

حسن روحانی، رئیس جمهور امروز پنجشنبه در مراسم افتتاح شصت و نهمین طرح‌های های ملی گردشگری که به صورت ویدئوکنفرانسی در حال برگزاری است، بر استفاده از فضای سد‌ها برای توسعه گردشگری و افزایش ظرفیت گردشگران داخلی و خارجی تاکید کرد.

وی در ادامه افزود: دنیای گردشگری بسیار وسیع‏، وسیع‌تر و متنوع‌تر از آن چیزی است که در گذشته وجود داشته و فضای بسیاری را می‌توانیم به بخش گردشگری تبدیل کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به وجود بهره برداری از سد‌ها در کشور گفت: بهره برداری از سد‌ها در کشور و دریاچه‌های پشت سر آن‌ها محلی است که سرمایه گذاران می‌توانند با رعایت اصول محیط زیستی در آن مناطق به توسعه گردشگری کمک کنند.

روحانی در ادامه به بخش کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه هم سرمایه گذاران می‌توانند با توجه به جاذبه خوبی که به لحاظ زیبایی و تنوع وجود دارد، برای توسعه این بخش تلاش کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر این که استان لرستان یکی از استان‌های پرجاذبه و ارزشمند در کشور به شمار می‌رود گفت: در فرهنگ مردم این استان، هنر‌های متنوعی وجود دارد از جمله مانند کوچ عشایر، گردشگری و تنوع فراوان و انواع هنر‌ها که می‌تواند بر جاذبه این استان برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی بیافزاید.

گردشگری اقتصادی پر رونق برای کشور است

رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر رشد و توسعه کشور باید همچنان ادامه یابد گفت: گردشگری یک اقتصاد بسیار پررونق و منبعی تجدید پذیر برای کشور است.

روحانی با اشاره به اینکه طرح‌ها و پروژه‌های فراوانی در نقاط مختلف کشور برای افتتاح در هفته‌ها و ماه‌های آینده آماده بهره برداری است افزود: دولت بعدی هم می‌تواند برنامه افتتاح پروژه‌های ملی در هر هفته را ادامه دهد و مسیر رشد و توسعه کشور باید ادامه یابد.

روحانی تصریح کرد: در اوایل خرداد ماه هستیم، امیدواریم خرداد ماه برای تاریخ و مردم کشور ما مژده‌ها و بشارت‌ها به ارمغان بیاورد. در این هفته‌ها شاید ناچار هستیم روز‌های دوشنبه را نیز در کنار پنجشنبه‌ها برای افتتاح پروژه‌ها اضافه کنیم تا پایان دولت بتوانیم آن‌ها طرح‌های باقیمانده را به بهره‌برداری برسانیم.

رئیس جمهور گفت: تمام مسیر رشد و توسعه کشور در یک مقطع هشت ساله در اختیار دولت تدبیر و امید بود و یکی از افتخارات ما در بخش گردشگری است که به آن افتخار می‌کنیم، در این دولت با تلاش‌ها و اقدامات حقوقی انجام شده دو هزار و ۷۲۳ اثر تاریخی ایران که سال‌ها در کشور‌های دیگر بود، بازگردانده شده است.

روحانی افزود: در این هشت سال تلاش بزرگی شد برای اینکه روستا‌ها تبدیل به فضای گردشگری شود، زمانی که از گردشگری می‌گفتیم مانند گردشگری تاریخی استان‌هایی مانند تبریز، اصفهان و یا شیراز مد نظر قرار می‌گرفت و زمانی که می‌گفتیم گردشگری مذهبی، زیارتگاه‌ها به تعداد معدودی محدود شده بود.
رئیس جمهور اضافه کرد: گردشگری یک اقتصاد است و اقتصادی پر رونق برای کشور به شمار می‌رود و به عنوان یک منبع تجدید پذیر است مانند چاه نفت نمی‌باشد که ۱۰۰ تا ۱۲۰ سال از آن استفاده و سپس به پایان برسد.

وی ادامه داد: آثاری مانند تخت جمشید سالیان سال است که وجود دارد، برخی از آثاری که در استان اصفهان به طور نمونه وجود دارد متعلق به سالیان گذشته است، این منابع ارزشمند ثروت آفرین تجدید پذیر هستند و با یک مرمت باز برای سالیان آینده باقی خواهند ماند، ما باید آثاری را که خلق ثروت و اشتغال می‌کند و در کنار آن هویت ایرانی و اسلامیت را به جهانیان نشان می‌دهد، حفظ کنیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه به طور مثال تخت جمشید نشان می‌دهد یک هویت ایرانی در اصفهان در سالیان گذشته چگونه بوده است؟ افزود: این نشان دهنده آن است که تمدن ما چگونه بوده است، اما امروز این تنوع بخشی به بخش گردشگری و بسیار ارزشمند است و تنها آثار تاریخی و فرهنگی ما نیست که جاذبه دارد، البته آثار تاریخی جای خود را دارد، اما ما می‌توانیم در جا‌های دیگر را تبدیل به جاذبه گردشگری و بوم گردی کنیم.

روحانی اضافه کرد: ما برای روستا‌ها بسیار در این دولت تلاش کردیم و اگر ذره‌ای انصاف وجود داشته باشد می‌بینند که به چه تعداد روستا‌هایی گازرسانی و آبرسانی شده و ارتباطات، مدارس و جاده ایجاد شده است، و یا موضوع گردشگری و جاذبه‌های بسیار خوبی برای مردم استان‌ها و حتی استان‌های مجاور و حتی خارج از کشور که گردشگران خارجی خارجی را جذب کنند، ایجاد شده است.

رئیس جمهور همچنین گفت: در دو سال اخیر موضوع ویروس خطرناک کرونا بر همه دنیا تأثیر گذاشته است، در مسیر گردشگری ۱۰۰ میلیون اشتغال را در دنیا تحت تاثیر قرار داده یا تعطیل کرده و یا صدمه بسیار بزرگی وارد کرده است، در ایران نیز یک و نیم میلیون شغل ما را کرونا تحت تاثیر قرار داده است.

واکسیناسیون ۱۴ میلیون ایرانی تا پایان تیرماه

روحانی افزود: بخش حمل و نقل و گردشگری در دوران کرونا در اواخر سال ۹۸ و حین ۹۹ خیلی خسارت دیدند و ما دیدیم که نمی‌شود مردم از آن فضا استفاده کنند و در عید سال ۱۴۰۰ هم که فضا یک مقدار بهتر بود، باز هم شرایط مساعد نبود.

رئیس جمهور ادامه داد: خیلی امیدوارم که عید سال آتی یعنی ۱۴۰۱ ان شاء الله اگر بتوانیم واکسیناسیون را با همین سرعت که ادامه می‌دهیم پیش ببریم، قبل از پایان سال واکسیناسیون با این برنامه ریزی که انجام داده ایم، پایان می‌یابد، اگر بتوانیم واکسیناسیون را تکمیل کنیم در آن صورت مردم با یک مقدار احتیاط و رعایت دستورالعمل‌ها می‌توانند شرایط بهتری داشته باشند، البته ما هنوز هم نمی‌توانیم بگوییم که به شرایط قبل برگشته ایم، اما با این شرایط (بعد از واکسیناسیون) آثار این همه سرمایه گذاری را ان شاء الله خواهیم دید.

روحانی افزود: آماری که آقای مونسان رئیس سازمان گردشگری دادند، بسیار شعف انگیز است که تخت‌های استراحت مردم را در بخش‌های مختلف به بیش از دو برابر افزایش داده اند، طبق گزارشی که دادند ۲۱۹ هزار تخت به ۴۶۵ هزار تخت افزایش پیدا کرده که کار عظیم و بزرگی در این زمینه انجام شده است.

رئیس جمهور گفت: هتل‌هایی که در این مدت ساخته شده حدود ۴۶۱ هتل افتتاح شده است و ۶۷۰ هتل نیز در دست ساخت است.

روحانی افزود: در واقع ۱۶۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در دست احداث است و مردم فکر نکنند که کار دولت یازدهم و دوازدهم همان‌هایی که ما افتتاح می‌کنیم، بلکه بیش از آن‌ها در دست انجام است.

رئیس جمهور ادامه داد: در بخش ایجاد برق و نیروگاه که این روز‌ها مردم به خاطر مشکلات آن گرفتار شده اند، ۲۰ هزار مگاوات برق در این هشت سال افتتاح شده و ۱۹ هزار و ۷۰۰ مگاوات برق نیز در دست احداث داریم، یکی از نیروگاه‌هایی که ما اکنون می‌سازیم، هزار و ۴۰۰ مگاوات است.

روحانی گفت: این گونه نیست که ما بگوییم سرمایه گذاری‌ها همان‌هایی است که ما در دولت افتتاح کردیم و تمام شد، بلکه افتتاح‌هایی بوده که در دولت قبل سرمایه گذاری آن شروع شده بود و هزاران طرح و پروژه نیز اکنون وجود دارد که سرمایه گذاری شده ۲۰ درصد، ۳۰ درصد، ۵۰ درصد و یا ۷۰ درصد پیش روی دارد و بقیه آن در دولت بعدی تکمیل و افتتاح می‌شود.

رئیس جمهور افزود: این که ۱۶۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در دست احداث و ساخت هست، نشان می‌دهد که در این زمینه تلاش بزرگی انجام می‌شود.

وی گفت: آثار این زحمات در بخش گردشگری و میراث فرهنگی و حتی صنایع دستی نیز تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است، به هر حال وقتی سفر کم می‌شود فروش صنایع دستی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، ان شاء الله آثار این زحمات در سال‌های آینده دیده خواهد شد و سرمایه گذاران در این زمینه پیشمان نخواهند شد و ما شرایط بهتری را برای سال آینده پیش بینی می‌کنیم.

روحانی افزود: تمام تلاش دولت ما این است که پایان این دولت، پایان تحریم و پایان مشکلات فراوان کرونا باشد، البته کرونا تمام نمی‌شود، اما تمام افرادی که آسیب پذیر هستند یعنی بیش از ۱۴ میلیون نفر ان شاء الله تا پایان تیرماه واکسیناسیون می‌شوند و مرگ و میر به طور فزاینده‌ای کاهش پیدا می‌کند.

رئیس جمهور ادامه داد: بعد از این که ما این تعداد را واکسینه کردیم مرگ و میر به زیر صد نفر (شصت هفتاد نفر) می‌رود و ان شاء الله کمتر نیز می‌شود و آمار‌ها چندصدنفری نخواهد بود.
وی گفت: بنابراین در کرونا، یک مهاری را تا پایان این دولت به وجود می‌آوریم و مردم یک مقدار خیالشان راحت‌تر می‌شود.

روحانی افزود: در زمینه تحریم نیز کار بسیار بزرگی در این دولت انجام شده است که البته می‌شد تحریم کلا تمام شده باشد، اما با همفکری و اجماع و همه با هم یک کاری را انجام بدهیم با تمام این احوال بخش‌های اصلی تحریم از نظر من در توافق پایان یافته است البته باید توافق کامل شود و وقتی کامل شد اجرا کنیم.

وی ادامه داد: البته این تصمیم خود ماست و درست هم هست، ما تصمیم گرفتیم همه چیز تمام شود و بعد اجرا شروع شود وگرنه اگر می‌خواستیم بخش بخش شروع کنیم یعنی تحریم نفت را برداریم و یا تحریم بانک را برداریم و بقیه آن به تدریج انجام شود، این‌ها در اول سال (۱۴۰۰) و یا پایان سال قبل نیز امکان پذیر بود، ان شاء الله امیدواریم شرایط بسیار بهتری را مردم در ماه‌های آینده و سال‌های آینده تجربه کنند.

رئیس جمهور گفت: دولت در سخت‌ترین شرایط تاریخی یعنی جنگ اقتصادی و ویروس بی نظیر در یک قرن گذشته مواجه بوده، اما در عین حال مردم یاری کردند و به صحنه آمدند و کمک کردند و با فداکاری و صبوری مردم ان شاء الله بهش زودی روز‌های سخت را پشت سر می‌گذاریم و روز‌های بهتری در انتظار مردم عزیز سرزمین خواهد بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °