هادی العامری: تضعیف الحشد به معنی تضعیف اعتبار نظام است
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 02 تير 1400
کد خبر : ۸۱۷۷۶۱
تاریخ انتشار : جمعه ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
رهبر ائتلاف سیاسی – پارلمانی «الفتح» با انتشار بیانیه‌ای درخصوص شیطنت‌ها علیه الحشد الشعبی تاکید کرد که تضعیف الحشد الشعبی به معنی تضعیف اعتبار نظام سیاسی حاکم بر عراق است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
  "هادی العامری" امروز (جمعه) با انتشار بیانیه‌ای گفت: «الحشد الشعبی با خون‌های پاک خود، به نظام سیاسی در کشور اعتبار بخشید و کسانی که تحت هر بهانه‌ای درصد درهم شکستن اعتبار الحشد تحت هر هستند، می‌خواهند اعتبار نظام سیاسی در کشور را تضعیف کنند.»
 
در این بیانیه است: «کسانی که با روش‌های نابهنجار و به دور از تدابیر قانونی و اصولی و بر مبنای اجتهاد شخصی دست به بازداشت افراد می‌زنند، در واقع می‌خواهند دستگاه قضایی را دور بزنند و قائل به استقلال قوا که قانون اساسی بر آن تصریح کرده، نیستند.»

به گفته وی، دستگاه قضایی و امنیتی در یک نفر محدود نمی‌شود بلکه پاره‌ای رفتار‌های اشتباه در بازداشت‌ها بدون حکم قضایی و روند‌هایی که در برگیرنده شیوه‌های شکنجه‌ای است، هرگز قابل قبول نیستند.

رهبر ائتلاف سیاسی – پارلمانی الفتح تاکید کرده است که این رفتارها، بازگشت به دیکتاتوری است و امیدواریم، خدمتگزاری به ملت عراق اساس کار و مبنای وحدت نظر همه باشد.

دفتر ریاست جمهوری عراق چهارشنبه شب گذشته بعد از نشست چهار جانبه «برهم صالح» رییس جمهوری، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیری، «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان و «فائق زیدان» رییس دستگاه قضایی عراق در بیانیه‌ای گفته بود: «تحولات اخیر که عراق شاهد آن بوده به طور منفی بر تلاش‌های ملی برای تحقق امنیت و ثبات و حفظ اعتبار نظام و حاکمیت آن و بسترسازی برای برگزاری انتخابات عادلانه و منصفانه اثر می‌گذارد.»

به نوشته بیانیه ریاست جمهوری عراق، در این نشست حاضران بر ضرورت احترام گذاشتن به تصمیات صادره از دستگاه قضایی و احترام به اقدامات نهاد‌های دولتی در بازپرسی قانونی تاکید کردند.

رییس فراکسیون «صادقون» (عصائب اهل الحق) در پارلمان عراق نیز گفته است: «در خصوص بیانیه دفتر ریاست جمهوری در ارتباط با حفظ اعتبار نظام کشور، باید گفت که حفظ اعتبار نظام از احترام حاکمیت و پایان دادن به نیرو‌های اشغالگر بر خاک و آسمان عراق نشات می‌گیرد و اینکه تصمیمات حاکمیتی آزادانه و مرتبط با اراده خارجی نباشد.»
«عدنان الفیحان الدلیمی» در توئیتی افزوده است: اعتبار نظام به احترام به نهاد‌های نظام و قوانین جاری و حمایت از آن‌ها و نه تردید در گرایش هایش و تضعیف صلاحیت هایش مرتبط است.

به گفته وی، اعتبار نظام مرهون اعتبار یک نهاد و بالعکس نیست، زیرا اعتبار نهاد‌های دولتی و نظام به هم مرتبط است و کسانی که برای اینگونه تقارن‌ها ترویج می‌کنند اگر به ریشه‌های آن دقت شود می‌بینید که دارای سیاست‌ها و طرح‌های خارجی هستند.
 
گروه‌های جهادی کتائب حزب الله عراق، جنبش اسلامی النجباء و کتائب امام علی (ع) با انتشار بیانیه و توئیت‌هایی نسبت به بیانیه دیروز دفتر ریاست جمهوری عراق واکنش نشان داده اند.

«ابوعلی العسکری» سخنگوی نظامی کتائب حزب الله در توئیتی به انتشار آیه ۱۰۲ سوریه نساء بسنده کرده که خداوند پیامبر اسلام (ص) را بر آمادگی نظامی در همه شرایط حتی در هنگام اقامه نماز جماعت توصیه کرده است.

با وجود پایان پرونده بازداشت «قاسم مصلح» فرمانده عملیات الانبار در الحشد الشعبی، اما هنوز تبعات آن در صحنه سیاسی عراق با قوت جریان دارد و واکنش‌ها به این موضوع هنوز فروکش نکرده است.

براساس گزارش ها، یک نیروی مشترک آمریکایی و عراقی بواسطه عملیات هلی برن روز چهارشنبه گذشته قاسم مصلح را بدون حکم قضایی در بغداد بازداشت کردند که با واکنش گروه‌های مقاومت و الحشد الشعبی مواجه و در نتیجه با مداخله ریش سفیدان سیاسی و دولت عراق، مصلح تحویل فرماندهی الحشد الشعبی شد.
برچسب ها: حشد الشعبی ، عراق
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °