اذعان رسمی آلمان به نسل کشی در نامیبیا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 08 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۸۱۳
تاریخ انتشار : شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۴
نماینده رسمی دولت آلمان در گفتگو بر سر فاجعه نسل کشی نامیبیا در آغاز قرن بیستم، سرانجام به نقش خود اذعان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 به نقل از خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آلمان گفت: دولت آلمان، ضمن اذعان رسمی به نسل کشی در نامیبیا، از قربانیان این فاجعه بیش از یک میلیارد یورو، حمایت توسعه‌ای می‌کند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقابل ساختمان وزارتخارجه آلمان در برلین در جمع خبرنگاران با انتشار بیانیه‌ای در مورد اذعان به نسل کشی دوران استعماری آلمان در کشور نامیبیا که منجر به کشتار قریب یکصد هزار نفر در این کشور شد، گفت: موفق شدیم با نامیبیا در مورد تاریک‌ترین بخش از تاریخچه مشترک مناسبتمان به نتیجه برسیم.

با گذشت پنج سال، سرانجام نماینده رسمی دولت آلمان در گفتگو بر سر فاجعه نسل کشی نامیبیا، «روپرشت پولنتس» و «زِد نِگاویرو»، طرف نامیبیایی اش بنا به خواست دولت‌ها و پارلمان‌های دو کشور با حضور نمایندگانی از دو قوم «ناما» و «هیریرو» که در این نسل کشی، حامیانشان به دست نیرو‌های آلمان استعماری، قتل عام شدند، توانستند مذاکرات خود را جمع بندی کنند. هدف ما این بود و هست که به یک راه حل مشترک در دستیابی به یک صلح واقعی در بزرگداشت قربانیان برسیم.

وی افزود: این یعنی آنکه ما وقایع دوران استعماری آلمان در نامیبیای جدید و به ویژه جنایات بی رحمانه سال‌های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ میلادی را بدون مساله طلب بخشش از طرف دولت آلمان خطاب کنیم. اما اکنون این وقایع را به طور رسمی، همانی می‌نامیم که در چشم انداز امروز به آن «نسل کشی» می‌گویند. در پرتو مسئولیت تاریخی و اخلاقی آلمان، ما نامیبیا و بازماندگان خانواده‌های قربانیان را با یک برنامه بازسازی و توسعه واقعی به میزان یک میلیارد و یکصد میلیون یورو مورد حمایت قرار می‌دهیم. در اجرای این حمایت، اقوامی که در این کشور، تحت نسل کشی قرار گرفتند، نقشی تعیین کننده خواهند داشت. البته هیچ ادعای حقوقی از این جبران خسارت، قابل استنتاج نیست و برای این مصالحه هم نمی‌توان حکمی صادر کرد. پیداست که دوران استعمارگری آلمان برای مدت‌ها به روابط دو کشور آسیب رسانده است. در نتیجه نمی‌توان پایان چیزی را اعلام کرد. با این حال رسمیت یافتن این قصور و درخواست ما برای جبران خسارات وارده، گامی مهم در ترمیم آثار برجا مانده از این جنایت و شکل دهی اشتراکی به آینده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °