از موج چهارم کرونا عبور کردیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۸۲۹
تاریخ انتشار : شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸
رئیس جمهور گفت: از موج چهارم کرونا عبور کردیم و روند ابتلا و فوتی‌ها کاهشی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 آقای روحانی امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به عبور از موج چهارم کرونا، رعایت بیشتر دستور العمل‌های بهداشتی را برای مقابله بیشتر با کرونا خواستار شد و گفت: به یاری خدا هم از لحاظ ابتلا و هم از لحاظ فوتی‌های کرونا روند، روند کاهشی است.
 آقای روحانی افزود: طی هفته گذشته و ماقبل آن روند، روند کاهشی در کشور بوده که البته تذکرات لازم به دو سه استان جنوبی برای رعایت بیشتر دستور العمل‌ها داده شد و شرایط آن‌ها هنوز شرایط مناسبی نیست.
 رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد: چند استانی که شرایط قرمز را دارند، بتوانند ظرف هفته جاری از موج چهارم عبور کنند، زمانی که ما به روز انتخابات می‌رسیم دیگر در سراسر کشور منطقه قرمز نداشته باشیم حتی امیدواریم که مناطق نارنجی ما به حداقل ممکن کاهش پیدا کند و مناطق ما به مناطق زرد تبدیل شود.
آقای روحانی با اشاره به اینکه طی ۱۶ ماه گذشته تلاش بر این بود که مردم امکانات بهداشتی لازم را در اختیار داشته باشند، دستورالعمل‌ها را مراعات کنند و وارد پیک‌های جدید نشویم، گفت: این که امسال وارد پیک چهارم شدیم دلیل آن متاسیون این ویروس بود.
 رئیس جمهور افزود: اگر این ویروس موتاسیون نداشت و ویروس انگلیسی از مرز‌های عراق وارد کشور نمی‌شد، بسیار بعید بود که ما امروز شاهد موج چهارم باشیم که البته ما از موج چهارم در حال عبور هستیم.
 آقای روحانی گفت: در همه استان‌ها از پیک عبور کردیم و روند به گونه‌ای است که در پیک چهارم زمانی که به اوج رسیدیم، روند سریع حالت کاهشی پیدا کرد و اگر زاویه این موج به سمت بالا بود مشکلات زیادی برای کشور بوجود می‌آمد.
 رئیس جمهور افزود: گزارشات موجود به ما می‌گوید که مراعات مردم در کل کشور به حدود ۶۷ درصد رسیده است و این رقم قابل قبولی برای مراعات پروتکل‌ها نیست.
 آقای روحانی گفت: همیشه از مردم خواهش شده که مراعات آن‌ها بالای ۸۰ درصد و حدود ۹۰ درصد باشد تا بتوانیم سریعتر از این بیماری عبور کنیم.
 
ممنوعیت سفر‌های استانی از ۱۲ تا ۱۷ خرداد
 
رئیس جمهور گفت: طبق تصمیم امروز ستاد ملی مقابله با کرونا، در نیمه خرداد از روز چهارشنبه (۱۲ خرداد) تا دوشنبه (۱۷ خرداد) سفر‌های بین استانی ممنوع است.
 آقای روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به شیوع موج چهارم کرونا در کشور افزود: این موج مشکلات فراوانی در استان‌های مختلف کشور به وجود آورد، اما تلاش مدافعان سلامت و یاران شان در سراسر کشور منجر شد تا سریع‌تر از این پیک عبور کنیم.
 رئیس جمهور اضافه کرد: موتاسیون‌های دیگری هم وجود دارد، اخیرا نوع هندی این ویروس در برخی از مناطق کشور مردم را مبتلا کرده است لذا باید تلاش کنیم که این موتاسیون جدید به یکی دو استان جنوبی منحصر شود و به نقاط شمالی و مرکزی کشور سرایت نکند.
 وی به تعطیلات نیمه خرداد ماه اشاره کرد و گفت: از مردم خواهش می‌کنیم تا سفر‌های بین استانی انجام ندهند و این چند روز را هم تحمل کنند تا ما به خوبی از خرداد ماه و ایام انتخابات عبور کنیم.
 رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفتیم تا از روز چهارشنبه تا دوشنبه سفر‌های بین استانی ممنوع شود.
آقای روحانی گفت: قبلا خیلی نگران ایام تبلیغات کاندیدا‌های انتخابات بودیم، اما پس از مشخص شدن نامزد‌ها مقداری از این نگرانی‌ها کاهش یافته است، شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود، اما در عین حال باید دستورالعمل‌های بهداشتی مراعات شود و صدا و سیما نیز کمک خواهد کرد تا تبلیغات عمدتا از طریق رسانه ملی و فضای مجازی انجام گیرد.
 رئیس جمهور روند واکسیناسیون در کشور را بسیار خوب دانست و افزود: کار بسیار خوب و دقیقی آغاز شده است، تلاش شد تا واکسن مورد نیاز را از کشور‌های مختلف و کواکس تهیه کنیم؛ بیش از ۵ میلیون واکسن در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته که از این تعداد بیش از ۳ میلیون دوز تزریق شده و بقیه نیز در حال تزریق است.
 آقای روحانی گفت: تلاش ما تهیه هرچه سریع‌تر واکسن بود، اما در عین حال بخش خصوصی نیز خواستار آزادی عملکرد برای واردات واکسن به کشور بودند در عین حال عده‌ای برای واکسیناسیون کارگران خود درخواست تهیه واکسن از خارج داشتند، ما اجازه دادیم تا بخش خصوصی نیز در صورت اخذ صلاحیت از وزارت بهداشت اقدام به تهیه واکسن کند، اما متاسفانه تاکنون خیلی موفق نبوده اند و نشان داده شد که آن قدر که در کشور‌های مختلف تبلیغ می‌شد، واکسن فراوان نیست که هر کسی از هر جایی بتواند آن را تهیه کند.
 رئیس جمهور افزود: شرکت‌های تولیدکننده واکسن نیز مقید هستند تا مکاتباتی با وزارت بهداشت رسمی کشور‌ها داشته باشند، البته اجازه وارد کردن واکسن به بخش خصوصی داده شده است ولی عملا خیلی موفق نبوده اند، وزارت بهداشت و بخش خصوصی تلاش خود را برای خرید واکسن انجام می‌دهند، ما هر چقدر که بتوانیم از خارج از کشور واکسن خریداری کرده و در اختیار مردم قرار می‌دهیم.
 آقای روحانی گفت: واکسیناسیون در کشور طبق برنامه و مجانی انجام می‌گیرد، مردم نباید پولی برای واکسن پرداخت کنند.
 وی خاطرنشان کرد: امیدواریم از اواخر خرداد واکسن داخلی به بازار وارد شود و واکسیناسیون انجام گیرد، دست ما باز خواهد بود و شرایط بهتری در تیرماه خواهیم داشت.
 
حل مشکل معیشت و برگزاری انتخابات؛ اولویت اصلی دولت
 
 رئیس جمهور گفت: در هفته‌های پایانی دولت تمام، تلاش خود را برای حل مشکل معیشتی مردم و برگزاری خوب انتخابات خواهیم کرد.
 آقای روحانی افزود: از طرفی هم باید کرونا را مهار کنیم و طرح‌های زیر زمینی را جلو ببریم و در مذاکرات برجامی به نتایج خوبی برسیم.
 آقای روحانی تصریح کرد: در بحث کرونا کشور مشکلات زیادی را پیدا کرد در این ۱۶ ماهی که گذشت، کسب و کار‌های زیادی آسیب دیدند و حدود یک و نیم میلیون نفر بیکار شدند.
 رئیس جمهور گفت: در این ایام درآمد‌های مردم کاهش پیدا کرد و در اوایل امسال در فروردین سه هفته پشت سر هم، کسب و کار‌ها تعطیل بود و این فشار زیادی را به مردم وارد کرد و امیدواریم شاهد موج دیگری از کرونا نباشیم تا مردم بتوانند به کسب و کار خود ادامه دهند.
 آقای روحانی در خصوص ضرر‌های آموزشی کرونا هم افزود: در این بخش، فرزندان ما آسیب زیادی دیدند، در تمام مقاطع چه در دبستان چه دبیرستان و چه در دانشگاه، از لحاظ آموزشی از اواخر سال ۹۸ و کل سال ۹۹ و تا امروز که حدود دو سال شده، آموزش ما دچار مشکل شده است.
 رئیس جمهور گفت: باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا از اول مهر ماه مدارس باز شود و مخصوصاً دبستانی‌ها و پایه‌های اول، دوم و سوم که باید حتما سر کلاس باشند و مدرسه را حفظ کنند و نظم، نظام و آموزش مدرسه درک کنند به مدرسه بروند.
 آقای روحانی افزود: فضای مجازی برای پایه‌های اول، دوم و سوم دبستان بسیار سخت و تقریباً برای تمام رده‌ها سخت است، چرا که فضای مجازی جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت، در دانشگاه کمی راحت‌تر است، اما در دانشگاه هم جا‌هایی باید عملی باشد مثل بخش‌های پزشکی و پیراپزشکی که درس هایشان عملیاتی است باید حضور داشته باشند.
 رئیس جمهور گفت: اولویت ما در سال تحصیلی آینده در تمام مدارس و دانشگاه‌ها تحصیل حضوری است و در حال بر نامه ریزی هستیم تا در هفته‌ها و ماه‌های آینده به بهترین نحو این کار را انجام دهیم.
 آقای روحانی ادامه داد: امروز ما می‌دانیم که از لحاظ اقتصادی و کسب و کار صدمه بزرگی کرونا به ما زده و از نظر علمی و آموزشی هم ضربه بزرگی خورده ایم.
 رئیس جمهور افزود: کرونا به مراکز دینی و مساجد ما هم ضربه بزرگی زد، چرا که این مکان‌ها از نظر روحی برای ما بسیار لازم بودند و حضور در اماکن مذهبی و دینی را نمی‌شود از طریق فضای مجازی دنبال کرد، چرا که اصلا دلچسب نیست و آن شکل، چهره و شرایط خاص و آن عطر آن مجالس را منتقل نمی‌کند.
 آقای روحانی گفت: همه تلاش ما این است که در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ در همه بخش‌های فرهنگی، کسب و کار و آموزش شاهد یک تحول جدید باشیم و ان شاءالله بچه‌ها به خوبی بتوانند در مدارس تحصیل کنند.
 
  احتمال آغاز واکسیناسیون عمومی از اول مرداد
 
 رئیس جمهور گفت: در صورت تامین واکسن مورد نیاز کشور، تا اول مرداد واکسیناسیون افراد دارای بیماری زمینه‌ای به اتمام می‌رسد و از همان روز واکسیناسیون عمومی را آغاز می‌کنیم.
 آقای روحانی انجام واکسیناسیون در کشور را دارای نظمی خاص دانست و افزود: واکسیناسیون از افراد سالمند بالای ۸۰ سال آغاز شد و اکنون نیز واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال تقریبا رو به اتمام است و پس از آن ۶۵ سال و ۶۰ سال به بالا واکسن خواهند زد.
 رئیس جمهور ادامه داد: با اتمام واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال، ما از لحاظ کاهش آمار مرگ و میر اطمینان خواهیم یافت و شرایط از امروز خیلی بهتر خواهد بود.
 آقای روحانی تصریح کرد: برای واکسیناسیون افراد با بیماری‌های زمینه‌ای و خاص حدود ۱۴ - ۱۵ میلیون واکسن نیاز داریم در حالی که ما اکنون ۵ میلیون واکسن در اختیار داریم لذا باید ۱۰ میلیون واکسیناسیون دیگر نیز انجام گیرد تا کار به ثمر برسد لذا انشاء الله این کار تا پایان خرداد و اوایل تیر انجام خواهد گرفت و ما با واکسن داخلی و خارجی مسیر را ادامه خواهیم داد.
 رئیس جمهور گفت: امیدواریم واکسیناسیون عمومی مردم را تا آخر تابستان آغاز کنیم، اگر از واکسیناسیون افراد پرخطر عبور و واکسیناسیون عمومی را آغاز کنیم و در عین حال نیز واکسن در اختیار داشته باشیم؛ با توجه به توان کشور در واکسیناسیون که می‌تواند طی ۲۴ ساعت ۵۰۰ هزار نفر را واکسینه کند، می‌توانیم ظرف سه الی چهار ماه واکسیناسیون را در کشور به پایان برسانیم.
 وی افزود: در صورت تامین واکسن مورد نیاز، تا اول مرداد واکسیناسیون افراد پرخطر و دارای بیماری زمینه‌ای در کشور به اتمام می‌رسد و از مرداد می‌توانیم طی چهار ماه واکسیناسیون عمومی را انجام دهیم و تا آذرماه انشاء‌الله همه مردم واکسینه شوند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °