کشت نشاء برنج در ۳۵۰ هزار هکتار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 30 مهر 1400
کد خبر : ۸۱۷۸۷۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۳
مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از نشاء برنج در ۳۵۰ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان و مازندران خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «فرامک عزیزکریمی»گفت: عملیات نشاکاری برنج تاکنون در سطح حدود ۳۵۰ هزار هکتار معادل ۸۰ درصد از شالیزار‌های استان‌های گیلان و مازندران انجام شده است.
 
وی افزود: با وجود افزایش نسبی قیمت برنج و اقتصادی شدن کشت این محصول، به دلیل خشکسالی شدید و کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، سطح کشت برنج حدود ۶۵۰ هزار تا ۷۰۰ هزار هکتار پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: به‌دلیل کاهش بارش، بخش‌هایی از شالیزار‌های استان‌های گیلان و مازندران با تنش مواجه خواهند شد، ضمن آن که پیش بینی می‌کنیم سطح کشت برنج در سایر استان‌ها حدود ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد.

وی با بیان این که اکنون ۱۰ رقم برنج در استان‌های گیلان و مازندران کشت می‌شود، گفت: بیشترین فراوانی کشت در ارقام محلی متعلق به ارقام محلی صدری هاشمی و طارم و در ارقام پرمحصول مربوط به ارقام فجر و شیرودی است.

عزیزکریمی ادامه‌داد: در سال‌های اخیر ارقام پرمحصول و اصلاح شده زیادی مانند «روشن»، «گیلانه»، «گیلار»، «تیسا» و «کیان» متناسب با شرایط آب و هوایی و با عملکرد کمی و کیفی مناسب به جامعه کشاورزان معرفی شده و در حال توسعه است.

وی سطح کشت ارقام پر محصول در سال گذشته را ۳۲۲ هزار هکتار معادل ۴۰ درصد و ارقام محلی را ۴۸۱ هزار هکتار معادل ۶۰ درصد عنوان کرد.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی‌کرد: با توجه به ارتقای قیمت ارقام پرمحصول، سهم این ارقام در اراضی زیر کشت افزایش یابد.

این مقام مسئول درباره تغییر کاربری اراضی شالیزاری نیز گفت: به دلیل بارندگی‌های مناسب در سال‌های ۹۸ و ۹۹ سطح برنج‌کاری کشور با بیش از ۸۰۰ هزار هکتار نسبت به میانگین بلندمدت، نزدیک به ۳۰ درصد افزایش داشت و با نظارت‌های جدی انجام شده در سطح زیر کشت کاهشی نداشتیم.

وی با اشاره به عملکرد تولید شلتوک در شالیزار‌های کشور نیز گفت: در برداشت سال ۹۹ متوسط عملکرد تولید شلتوک در کشور حدود پنج هزار کیلوگرم در هکتار بوده است.

عزیزکریمی، رکورد عملکرد تولید شلتوک برای ارقام محلی در مزارع پیشرو در سال ۹۹ را ۶ هزار کیلوگرم در هکتار و برای ارقام پرمحصول ۱۰ هزار کیلوگرم در هکتار عنوان کرد.

براساس آمار فائو، ایران از لحاظ تولید و سطح زیر کشت رتبه بیست و هشتم تولید برنج جهان را دارا است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷.۵۹°    ۱۲.۹۹°