بهبود فضای کسب و کار محور‌ حمایت از تولید
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۸۸۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۹
معاون طرح و برنامه وزیر صمت گفت: یکی از محور‌های حمایت از تولید بهبود فضای کسب و کار است که در دوسال گذشته بر روی آن تمرکز شده است و نتایج خوبی هم داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 سعید زرندی در برنامه زنده گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر درباره جزئیات بسته ستاد اقتصادی دولت برای حمایت از تولید گفت: در یک نظر سنجی درباره مهمترین مانع برای تولید از تولیدکنندگان سئوال کردیم، از بین ۹۵۵ نفر ۵۱۱ نفر عدم ثبات اقتصاد کلان را دغدغه اول خود می‌دانستند، ۳۳۷ نفر تورم بالا را موضوع مهمی می‌دانستند، ۳۰۳ نفر نبود نقدینگی مناسب را مانع اصلی عنوان کردند، ۲۷۱ نفر تحریم‌ها را مشکل اصلی می‌دانستند، جذاب بودن سایر بازار‌ها و ارز دو نرخی موانع اصلی بود.
وی با اشاره به اینکه سئوال دوم نظر سنجی درباره این موضوع بود که کدام دستگاه نیاز به اصلاح دارد، گفت: در پاسخ به این سئوال ۶۲۳ نفر گفته بودند سازمان نظام مالیاتی، ۶۱۵ نفر ساختار بانک‌ها را نیازمند اصلاح می‌دانستند و سازمان تامین اجتماعی، سازمان غذا و دارو، محیط زیست و گمرک هم در سطوح بعدی دستگاه‌هایی که نیاز به اصلاح دارند قرار گرفتند.
زرندی افزود: سئوال سوم این بود که کدام فرآیند وزارت صمت نیاز به اصلاح بیشتری دارد که ۳۴۹ نفر موضوع اول را زیرساخت شهرک‌های صنعتی، ۳۴۷ نفر صدور مجوز‌های صنعتی و ایجاد موانع برای واردات، سهمیه بندی محصولات و ایجاد موانع صادراتی هم از جمله موضوعاتی بود که تولیدکنندگان معتقد بودند این فرآیند‌ها در وزارت صمت نیاز به اصلاح دارد.
وی با اشاره به سئوال بعدی گفت: اگر وزارت صمت بخواهد کاری را شروع کند از کجا باید آغاز کند که ۵۰۶ نفر گفتند مقررات زدایی را در اولویت اول خود بگذارید، ارائه مشوق‌های سرمایه گذاری موضوع بعدی بود، جداسازی بخش تولید از بخش بازرگانی، تفویض اختیار به تشکلها، اصلاح ساختار وزارت صمت و ارائه اولویت‌های سرمایه گذاری هم از دیگر موضوعاتی بود که در این نظر سنجی به آن اشاره شده بود.
معاون طرح و برنامه وزیر صمت افزود: سئوال بعدی هم این بود که برای پشتیبانی مردم از تولید کدام راه را توصیه می‌کنید که واگذاری امور تولید به مردم، تشویق سرمایه گذاری خرد و خرید کالای ایرانی از پاسخ‌های تولیدکنندگان به این نظر سنجی بود.
وی تصریح کرد: سعی کردیم یک نظام برنامه محور را در وزارت صمت جلو ببریم که در خیلی از حوزه‌ها جواب گرفتیم و در حوزه‌های دیگر هم که ایرادی وجود داشت به این علت بود که خارج از اختیارات ما بود.
به گفته زرندی یکی از محور‌های حمایت از تولید بهبود فضای کسب و کار است که در دوسال گذشته بر روی آن تمرکز شده است و نتایج خوبی هم داشته است.
وی با بیان اینکه در بخش داخلی وزارت صمت ۲۰ مانع تولید وجود دارد که برای رفع آن اقدام شده است، گفت: مشکلات تولید درهم تنیده با سازمان‌های دیگر است و ساختار اداری کشور باید بازطراحی شود.
 
قطعی برق به تولیدکنندگان آسیب‌های زیادی وارد کرده است

سید عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت در ادامه این برنامه بصورت تصویری حضور یافت و گفت:
مطالبی که آقای زرندی گفتند کاملا درست است، اما سئوال این است که چه زمانی قرار است این برنامه‌ها عملیاتی شود؟ آنهم در پایان کار دولت دوازدهم!
وی تاکید کرد: فکر نمی‌کنم در یکی دوماه آینده که از عمر دولت فعلی باقیمانده فرصتی برای انجام این کار‌ها پیش بیاید.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت افزود: مثلا اگر موضوع مالیاتی موضوع مهمی برای تولیدکنندگان است چه اقدامی برای آن صورت گرفته است و یا چه اقداماتی قرار است برای آن انجام شود.
وی با بیان اینکه در این چند روز اخیر قطعی برق به تولیدکنندگان آسیب‌های زیادی وارد کرده است، گفت: بی انضباطی در قطعی برق خود یکی از مشکلات است که می‌تواند برنامه‌های شما و همکارانتان در این مدتی که تدارک دیده بودید را بهم بریزد.
سهل آبادی افزود: گرانی قیمت‌های حامل‌های انرژی مثل گاز مشکلاتی برای تولیدکنندگان ایجاد کرده که قابل توصیف نیست.
وی تصریح کرد: نتیجه اقدامات انجام شده باید در رفع موانع تولید تاثیر مثبت داشته باشد.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه برای حل مشکلات تولید در شهرک‌های صنعتی هیچ اقدامی انجام نشده است، گفت: امسال ۳۰۰ درصد افزایش بهره مالکانه اعمال شده است.
وی افزود: اولویت را در رفع موانع تولید از ذاخل وزارت صمت قرار دهید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °