اقتصاد باز، حمایت از صنایع پیشران و بهبود فضای کسب و کار
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 04 تير 1400
کد خبر : ۸۱۷۸۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۹
اولویت‌های اقتصادی از نظر کارشناسان:
دبیرکل مجمع ملی کارآفرینان گفت: اگر خواهان اقتصاد با ثبات هستیم و اگر می‌خواهیم افزایش اشتغال و اشتغال پایدار داشته باشیم باید روی صنایع پیشران سرمایه گذاری کنیم و از این پیشران‌های بزرگ اقتصاد حمایت کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 غزنوی دبیرکل مجمع ملی کارآفرینان در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب افزود: در همین مدتی که هم تحریم بودیم و هم شرایط کرونا پیش آمد دیدیم که همین صنایع پیشران هم افزایش تولید داشتند هم افزایش اشتغال.

او گفت: به واسطه همین صنایع پیشران در برخی از استان‌ها نرخ بیکاری از ۱۴ درصد به ۹.۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

غزنوی گفت: رشد ۷۸ درصدی صنایع لوازم خانگی اشتغال ۵۰ هزار نفری را داشته است.

دبیرکل مجمع ملی کارآفرینان گفت: اگر بتوانیم روی صنایع پیشران مثل صنعت ساختمان یا لوازم خانگی سرمایه گذاری کنیم ده‌ها صنعت وابسته دیگر ما راه می‌افتد و به سمت صنعتی شدن پیش می‌رویم و نرخ اشتغال پایدار ما بالا خواهد رفت.

او با بیان این که ۷۵ درصد ارزش افزوده ما توسط همین صنایع پیشران حاصل می‌شود گفت: اولویت دولت آینده باید اول تعیین تکلیف فعالیت‌های سوداگرانه و مخل تولید باشد و دوم اصلاح نظام بانکی و پولی کشور و اگر قرار است که مالیات بر عایدی سرمایه گرفته شود باید به مسئله تورم هم توجه شود.

غزنوی گفت: ما هیچ راهی جز رفتن به سمت صنعتی شدن و سرمایه گذاری در صنایع پیشران نداریم.

خانم عزیزخانی کارشناس اشتغال نیز گفت: کاهش نرخ بیکاری در دوران تحریم و کرونا به واسطه تولید شغل نبوده بلکه به واسطه خروج جمعیت فعال از بازر کار بوده است، ما افزایش شدید جمعیت غیر فعال داشته ایم .

عزیزخانی با بیان این که باید بین بنگاه‌های خرد و کوچک و بنگاه‌های بزرگ زنجیره ارزش برقرار باشد گفت: در این مدت اگر اشتغالی به وجود آمده، شغل‌های ناپایدار و کوچک و به صورت خوداشتغالی بوده است.

او گفت: باید نوع نگرش به اشتغالزایی تغییر کند، دیدگاه‌های پوپولیستی در قوانین مثل قوانین بودجه باید اصلاح شود، نگرش باید نگرش توسعه‌ای باشد که ما را به اشتغال پایدار برساند.

عزیزخانی گفت: ۷۰ درصد اشتغالزایی برای افراد زیر دیپلم بوده، اما مشکل اساسی ما اشتغال تحصیلکردگان است.

او گفت: اولویت باید اصلاح قانون کار، بهبود فضای کسب و کار، اتخاذ سیاست‌های فعال مثل مهارت اموزی و خدمات کاریابی و اصلاح ساختار دستمزد‌ها باشد.

عیسی زاده دیگر کارشناس اشتغال هم گفت: در دوره کوتاه تحریم‌ها و کرونا شرایط برای رشد برخی صنایع و افزایش اشتغالزایی آن‌ها فراهم شده، اما این برای کوتاه مدت است و اگر شرایط عادی شود و رقیب با کالا‌های با کیفیت وارد شود وضع ممکن است تغییر کند.

این کارشناس گفت: من معتقدم به شدت باید در رویکرد ما تغییر جدی ایجاد شود باید به شدت برویم به سمت صادرات و پیوستن به اقتصاد دنیا.

عیسی زاده گفت: ما باید حتما اقتصاد را باز کنیم البته با هشیاری، شرکت‌ها و تکنولوژی و سرمایه وارد شود و فضای کسب و کار را توسعه و بهبود ببخشیم.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °