پلیس امنیت اقتصادی در مسیر امنیت اقتصادی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 09 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۹۱۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸
فرمانده نیروی انتظامی گفت: یکی از موضوع‌های مهم و دغدغه‌های اصلی مردم مسایل اقتصادی است و پلیس امنیت اقتصادی به ساماندهی این مسایل کمک می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سردار حسین اشتری در همایش روسای پلیس امنیت اقتصادی کشور با گرامیداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و همچنین ۱۵ خرداد سرآغاز مبارزه با ظلم و استقرار حکومت اسلامی، افزود: یکی از تحولاتی که در نیروی انتظامی صورت گرفت راه اندازی پلیس امنیت اقتصادی بود که خوشبختانه در مدت فعالیت کوتاه خود اثار خوبی داشته است و هر سال پیشرفت‌های بیشتری را در این حوزه شاهد هستیم.

وی گفت: امروز یکی از موضوع‌های اساسی مردم موضوع‌های اقتصادی است و نظرسنجی و افکارسنجی که در باره انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته است، مردم گلایه از موضوع اقتصادی دارند و توقعی که از رئیس جمهور آینده دارند این است که موضوع‌های اقتصادی را حل کند و گشایش اقتصادی در همه حوزه‌ها صورت گیرد.

سردار اشتری افزود: دغدغه اصلی مردم در حوزه اقتصادی و نابسامانی و مشکلات در این حوزه است که بخشی از آن مربوط به تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی ظالمانه است و بخشی از آن ناکارآمدی مسئولان و سوء استفاده برخی افراد که به دنبال منافع شخصی هستند.
 
وی گفت: مردم خواهان سامان دادن به وضعیت اقتصادی هستند که پلیس امنیت اقتصادی می‌تواند نقش موثری در ساماندهی اقتصادی داشته باشد.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری اشاره داشتند شعار امسال تولید و رفع موانع تولید است که این برگرفته از نیاز مردم است و اولویت اصلی ما محقق شدن شعار امسال است که اگر این موضوع انجام شود بخشی از مشکلات حل خواهد شد.

سردار اشتری گفت: همگی ما وظیفه داریم وضع اقتصادی را ساماندهی کنیم و پیگیر این موضوع باشیم.

وی افزود: یکی از نیاز‌ها برای اینکه این وضع را ساماندهی کنیم اشراف اطلاعاتی به موضوع‌های اقتصادی است.

سردار اشتری گفت: پس اشراف اطلاعاتی و تمرکز اقدامات برای ریشه یابی مشکلات؛ تاثیرگذار خواهد بود.

فرمانده ناجا افزود: اگر وظیفه خودمان را به خوبی انجام دهیم باید اشراف اطلاعاتی خوبی داشته باشیم که برخی از اطلاعات را از کارشناسان خبره و بخشی از اطلاعات را از فضای مجازی و بخشی از اطلاعات را به دلیل حضور خودمان در کف بازار به دست خواهیم آورد.

وی گفت: همچنین باید از قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی و دولت مطلع باشیم و بدانیم در حوزه‌های اجرایی، قانونگذاری و قضایی چه مسایلی در جریان است.

سردار اشتری افزود: یکی از موضوع‌هایی که باید پلیس امنیت اقتصادی پیگیر آن باشد مطالبه گری است، مطالبه گری از دستگاه‌های اقتصادی که باید به صورت کارشناسی، عالمانه و دقیق ورود پیدا کرد و سهم دستگاه‌ها در حوزه مسایل اقتصادی مشخص شود. وی گفت: در حوزه‌های مقننه، مجریه و قضاییه باید ببینیم چه کار‌هایی انجام شده و چه کار‌هایی بر زمین مانده است؟

سردار اشتری افزود: اگر نسخه شفافی از مشکلات را به دستگاه‌های اقتصادی ارایه بدهیم، کمک بزرگی در حل مسایل اقتصادی خواهیم کرد.

وی گفت: اگر در برخی مواقع اقداماتی را خلاف قانون دیدیم باید در مرحله اول تذکر و در مرحله بعد تشکیل پرونده و موضوع را به مراجع قضایی اطلاع دهیم.

برخی گمرک‌ها با پلیس همکاری نمی‌کنند

فرمانده نیروی انتظامی گفت: متاسفانه در برخی از گمرک‌ها که استقرار داریم همکاری و کمک نمی‌کنند که اگر این روال ادامه پیدا کند، خارج می‌شویم.

سردار حسین اشتری در همایش روسای پلیس امنیت اقتصادی سراسر کشور افزود: باید در سطح راهبردی موضوع‌های اقتصادی را دنبال و رصد و آسیب شناسی کنیم هم در سطح راهبردی، هم عملیاتی و هم در سطح کلان و خرد باید رصد و موانع را شناسایی کنیم و اگر بتوانیم خودمان موانع را رفع می‌کنیم و در جا‌هایی هم که نمی‌توانیم باید کمک بگیریم.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: امروزه اگر نگرانی در بحث مباحث اقتصادی داریم باید بررسی کنیم که اگر به عملکرد یک وزارتخانه یا دستگاهی بر می‌گردد به سراغ آن برویم همانطور که برخورد با قاچاق کالا نیز از وظایف پلیس است و باید در این حوزه فعالیت کنیم.

وی گفت: در موضوع استقرار پلیس در گمرک و مبادی رسمی نیز حتما باید این روند را تقویت کنیم و در آن جا‌هایی که پلیس گمرک راه اندازی شده است در مرحله نخست آن‌ها را تقویت کنیم و عمق ببخشیم و در آن جا‌هایی که ماموریت داریم آن جا‌ها را عمق ببخشیم و بعد حضور پلیس در گمرک‌های دیگر را توسعه بدهیم.

سردار اشتری افزود: باید امکانات لازم را برای کنترل سیستمی و چه فیزیکی در اختیار ما قرار دهند، اما متاسفانه برخی جا‌ها در گمرک‌ها که ما استقرار داریم همکاری و کمک نمی‌کنند و ابزار لازم را در اختیار ما قرار نمی‌دهند.

وی گفت: ما باید در هر کجا که در این حوزه مشکلی وجود دارد باید ورود کنیم و در واقع یکی از وظایف پلیس همین است که در مبادی ورودی و خروجی کالا حضور داشته باشد و تصمیم گیر و تصمیم ساز باشد.

سردار اشتری ادامه داد: اینکه به صورت رسمی نیز حضور داشته باشیم، اما امکانات و ابزار مورد نیاز در اختیار نداشته باشد، درست نیست و باید به پلیس کمک کنند و امکانات در اختیار پلیس قرار دهند چرا که ما به کمک آن‌ها می‌رویم و در این خصوص مصوبه داریم و در هرکجا که کوتاهی کردند باید از طریق مسئولان مربوطه موضوع را پیگیری کنیم.

فرمانده انتظامی تهران گفت: با هیچ دستگاهی بر سر اجرای ماموریت‌های خود تعارف نداریم و باید کمک کنیم چرا که حضور پلیس به نفع اقتصاد کشور است و جلوگیری از قاچاق کالا نیز ضروری است بنابراین ابزار و امکانات لازم و زیرساخت‌ها و سامانه ها‌ی مورد نیاز را در این خصوص در اختیار ما قرار دهند.

وی گفت: یکی از راه‌های جلوگیری از قاچاق، حضور پلیس در گمرک است که باید حمایت و تقویت شود و مسئولان گمرک باید برای تقویت بیشتر حضور پلیس در گمرک کمک کنند.
 
برخورد با پرونده‌های درشت الویت دارد

فرمانده ناجا گفت: در بحث مبارزه با قاچاق کالا برخورد با پرونده‌های درشت و سرشبکه‌ها و سرباند‌ها اولویت دارند.

سردار اشتری افزود: در بحث مبارزه با قاچاق تاکید ما بر پرونده‌های درشت است ضمن این که باید با کالای قاچاق چه جز چه کلان برخورد صورت گیرد، اما آن چه مهم است و اولویت اصلی ماست سرشبکه‌ها و سرباندهاست.

وی ادامه داد: آن‌هایی که تخلف کلان می‌کنند باید در اولویت قرار گیرند و با پرونده‌های کلان بیشتر برخورد شود.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: تمرکز پلیس باید در پرونده‌های کلان و برخورد با سرچشمه‌های قاچاق باشد و باند‌ها و شبکه‌های مافیایی در اولویت برخورد قرار گیرند و شناسایی شوند و با قدرت با قدرت با آن‌ها برخورد شود.

سردار اشتری ادامه داد: ما باید مانع کسانی شویم که با قاچاق کالا به تولید ضربه می‌زنند و اقتصاد ما را فلج می‌کنند و همچنین جلوی خروج کالا‌ها را بگیریم که این کالا‌ها نباید از کشور خارج شوند که از جمله آن دام و احشام و ... است که در داخل به آن نیاز داریم و از خروج این کالا‌ها جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: عملکرد همکاران در مرز‌ها خوب بوده و هرکجا مشاهده شد با اشراف اطلاعاتی با آن برخورد شود و جلوی قاچاق کالا‌های مورد نیاز گرفته شود.

فرمانده نیروی انتظامی افزود: با اقدامات خوب پلیس از خروج کالا‌های مورد نیاز جلوگیری شود.

سردار اشتری در ادامه به ورود کالا‌های ملوانی و ته لنجی اشاره کرد و گفت: در این کالا‌ها نیز باید تعیین تکلیف صورت گیرد که آیا همه این کالا‌هایی که وارد می‌کنند مجاز هستند یا خیر و مطابق قانون عمل شود و نباید پلیس با مسائل خرد درگیر و سرگرم شود.

وی ادامه داد: اکنون بخش قابل توجهی از کالا‌های قاچاق که وارد کشور می‌شود همین کالا‌های ته لنجی هستند و باید با برنامه ریزی از ورود این کالا‌ها جلوگیری به عمل آید و از این فرآیند فسادزا باید جلوگیری شود.

سردار اشتری ادامه داد: در یک جا‌هایی ورود این کالا‌ها را رها می‌کنند و پلیس باید در سراسر کشور دنبال آن باشد و برخورد کند.

وی گفت: مسئولان مربوطه موظفند این فرآیند‌ها را مراقبت کنند و وقت پلیس و دستگاه قضایی با این مباحث گرفته نشود.

سردار اشتری به ایجاد امنیت در بازار پولی و سرمایه‌ای اشاره کرد و افزود: باید در این حوزه نیز کار کارشناسی کنیم و امنیت را در بازار پولی و سرمایه‌ای فراهم کنیم امنیت را افزایش دهیم که یکی از وظایف پلیس است و با فسادی که در این فرآیند‌ها وجود دارد برخورد کنیم تا دچار آسیب نشویم.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: براساس قانون حتما باید با کسانی که باعث ناآرامی در حوزه اقتصادی می‌شوند ورود کنیم کما اینکه تاکنون این کار را کرده ایم و باز هم این کار را خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در حوزه بهداشت و درمان نیز که مردم در این روز‌ها درگیر آن هستند با اقلام بهداشتی و دارویی احتکار شده برخورد می‌شود. متاسفانه اقلام بهداشتی تولید شده به دست یک سری افراد سودجو می‌افتد که باید آن‌ها را شناسایی و برخورد کنیم تا در این حوزه نیز تخلفات کاهش پیدا کند.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °