همتی وارد دومین گام شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 15 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۷۹۵۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۹
عبدالناصر همتی برای ضبط برنامه رادیویی «دومین گام» به استودیو رادیو رفت
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
برنامه «دومین گام» از تولیدات رادیو اقتصاد است که چهارشنبه ۱۲ خرداد به همتی اختصاص یافته است. این برنامه ساعت ۹ صبح پخش می‌شود.

همتی در مصاحبه پس از پایان ضبط این برنامه درباره ارزش پول ملی گفت: تورم مزمن علت کاهش ارزش پول ملی است. اگر نتوانیم تورم را کنترل کنیم نرخ ارز را هم نمی‌توانیم ثابت نگه داریم. سعی می‌کنم در دوره ۴ ساله اول دامنه تورم را بین ۸ تا ۱۲ درصد برسانم.
 
 
تا تصمیم دولت و ابلاغ رسمی، من همچنان رئیس بانک مرکزی هستم

عبدالناصر همتی در گفت وگویی در خصوص جابجایی خود اظهار داشت: من قائم‌مقام را خودم جایگزین کردم. طبق قانون بانک مرکزی در مواقع غیبت و معذوریت، رییس کل بانک مرکزی می‌تواند تمام اختیاراتش را به قائم مقامش بدهد که خود قائم مقام هم حکم رئیس جمهوری را دارد.

وی اضافه کرد: من به استناد این ماده قانونی برای مدتی که رقابت‌های انتخاباتی هست و فرصت کمتری دارم به مسائل بانک برسم، اختیارات خود را به آقای دکتر کمیجانی را به عنوان قائم مقام خودم تفویض کردم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: آقای رئیس جمهور گفته بودند که من نظرم این است رئیس کل جدیدی بگذارم من هم گفتم اختیار رییس‌جمهور محترم هست و می‌توانند این تصمیم را بگیرند، ولی من ضرورتی به استعفا از مسئولیت نمی‌بینم برای اینکه رییس محترم قوه قضائیه هم در رقابت‌های انتخاباتی هستند و از مسئولیتشان استعفا ندادند و من فکر نمی‌کنم ضرورتی داشته باشد.

همتی خاطر نشان کرد: قائم‌مقام با اختیارات رییس کل کارش را انجام می‌دهد، ولی اگر تصمیم دیگری رییس جمهور دارند، صاحب اختیار هستند و من هم از آن استقبال می‌کنم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکی از دلایل تورم را شوک‌های ناشی از تحریم عنوان کرد وگفت: بستری که باعث شده این شوک‌ها ارزش پول ملی ما را کاهش دهد تورم مزمنی است که ما در چند دهه گذشته در کشور داریم.

همتی اظهار کرد: در طول سه دهه گذشته میانگین رشد تورم ما حدود ۲۰ درصد بوده است. در بعضی سال‌ها ۳۵ درصد و در بعضی سال‌ها ۱۵ درصد، ولی میانگین همین رقم۲۰ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه اگر نتوانیم تورم را کنترل کنیم، نمی‌توانیم قیمت اسمی نرخ ارز را ثابت نگه داریم افزود: همه مردم ارزش پول را با نرخ اسمی آن مقایسه می‌کنند. برنامه من این است که بتوانیم تورم را در دوره ۴ ساله به یک دامنه بین ۸ تا ۱۲ درصد برسانیم. به تدریج بعد از ۴ سال این رقم پایدار و تک رقمی شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰.۵۹°    ۲۴.۹۹°