بهره برداری از ۳ طرح بزرگ آبی در آذربایجان‌ شرقی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 24 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۰۲۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
آبگیری سدهای"قیزقلعه‌سی" و "گردیان"
سه طرح بزرگ آبی در آذربایجان‌شرقی با اعتبار ۹۴۰ میلیارد تومان در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
صبح امروز دوشنبه در سفر "رضا اردکانیان" به استان آذربایجان‌شرقی، سد‌های "قیزقلعه‌سی" و "گردیان" آبگیری و ۳۳۶۰ هکتار از اراضی شبکه پایاب این استان با اعتبار ۹۴۰ میلیارد تومان در نهمین هفته از پویش هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.

سد تنظیمی- انحرافی قیزقلعه‌سی، اولین پروژه افتتاح شده از زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور بوده که با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است. این سد از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی به منظور انحراف آب به کانال پایاب خداآفرین احداث شده و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می‌کند.

همچنین، دو نیروگاه ۲۰ مگاواتی به منظور تولید انرژی برای دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان روی این سد احداث شده و بهره‌برداری از شبکه پایاب سد قیزقلعه‌سی، موجب آبیاری ۷۴ هزار هکتار در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل می‌شود.

با دستور وزیر نیرو در این سفر سد مخزنی گردیان نیز آبگیری شد. این سد با مخزنی به حجم ۱۰ میلیون متر مکعب، برای آبیاری ۲۲۰۰ هکتار از اراضی دیمی شهرستان جلفا احداث شده است.

این گزارش حاکی است، سومین و آخرین پروژه افتتاح شده، شبکه پایاب یکانات به مساحت ۳۳۶۰ هکتار است که توسط ایستگاه‌های پمپاژ از طریق رودخانه ارس، در شهرستان مرند سیراب خواهد شد.

امروز همچنین، پس از افتتاحیه‌های هفته نهم پویش، با حضور وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس جشن گرفته شد.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °