ارتقای روابط ایران و جمهوری آذربایجان در همه ابعاد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  پنجشنبه 03 تير 1400
کد خبر : ۸۱۸۰۲۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
رئیس دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با بررسی روند اجرای توافقات دو کشور، بر تسریع در عملیاتی شدن پروژه‌های مشترک به‌ویژه در حوزه انرژی و حمل و نقل تأکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "محمود واعظی" در دیدار شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، اشتراکات تاریخی، فرهنگی و قومی را سرمایه مشترک و موتور محرکه و پیش برنده روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان توصیف کرد و گفت: امروز روابط دو کشور با اراده روسای جمهوری دو کشور در همه ابعاد به سطح راهبردی ارتقا یافته است.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران در همه شرایط حساس و در مقاطع مختلف در کنار دولت و ملت جمهوری آذربایجان بوده است و روابط مستحکمی بین دو کشور و دو ملت در تمامی حوزه‌ها برقرار است.

او تسریع در اجرا و عملیاتی شدن توافقاتی که بین روسای جمهور دو کشور به امضا رسیده را مورد تأکید قرار داد و گفت: ضرورت دارد با سرعت بیشتری فعالیت‌های خود را پیگیری کنیم تا در دو ماه باقی مانده این توافقات به نتیجه نهایی برسند.

واعظی بیان کرد: امروز شرایط مناسبی فراهم شده تا همچنین مقدمات اجرایی شدن پروژه‌هایی که به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا متوقف شده بود را فراهم سازیم و آنها را در راستای منافع ملت‌های خود فعال کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: باید ایده‌ها و همکاری‌هایی که در روابط دو کشور نقش ماندگار دارند را شناسایی و عملیاتی کنیم تا روابط دو ملت هر چه بیشتر به هم پیوند بخورد.

ضرورت استفاده از همه ظرفیت‌های تجاری ایران و جمهوری آذربایجان

شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این دیدار با بیان اینکه تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران در اولویت سیاست خارجی کشورش قرار دارد، بیان کرد: سطح روابط دو کشور در سال‌های اخیر در عالی‌ترین سطح قرار گرفته و در این زمینه اراده سیاسی روسای جمهور دو کشور بسیار موثر بوده است.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان گفت: ظرفیت‌های بسیار بالایی برای همکاری‌های بیشتر دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل، صنعت، کشاورزی و گردشگری وجود دارد و مصمم هستیم این ظرفیت‌ها را فعال کنیم همچنانکه به رغم موانعی که کرونا در مناسبات تجاری کشور‌ها ایجاد کرد، اما در همین ایام ۲۷ درصد بر حجم مبادلات تجاری دو کشور افزوده شد و حتی یک روز هم ترانزیت کالا بین ما متوقف نشد.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °