احتمال اعزام ۲ هزار زائر ایرانی به حج‌تمتع
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 26 خرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۰۳۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۳
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر از قطعی شدن برگزاری مراسم حج امسال و اعزام احتمالی ۲ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 "سید علی مرعشی" در خصوص مراسم حج در سال ۱۴۰۰ گفت: دولت عربستان دستورالعملی به منظور برگزاری مراسم حج امسال اعلام کرده که طبق آن ۶۰ هزار زائر در حج تمتع امسال می‌توانند شرکت کنند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر افزود: از این تعداد، ۱۵ هزار نفر، زوار داخلی آن کشور هستند و سایر کشور‌ها می‌توانند مجموعا ۴۵ هزار زائر اعزام کنند.

او بیان کرد: با توجه به سهمیه هر کشور در سال‌های گذشته و نسبتی که وجود داشت، احتمالا حدود ۱۵۰۰ نفر سهمیه به ایران تخصیص داده می‌شود که با توجه به نزدیک شدن روابط سیاسی، احتمال افزایش این سهمیه به ۲ هزار نفر وجود دارد.

مرعشی ادامه داد: در این مراسم فقط زائرین ۱۸ تا ۶۰ سال می‌توانند شرکت کنند و زائر بیمار نیز مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: شرکت کنندگان در مراسم حج، حتما باید واکسینه شده و از دُز دوم دریافتی آنها ۱۴ روز گذشته باشد.

او اضافه کرد: زائران حتما ۷۲ ساعت قبل از پرواز باید تست «پی سی آر» داده باشند و جواب آن منفی باشد.

مرعشی گفت: فضایی که برای زائران در نظر گرفته شده، در منا و عرفات، پنج متر فاصله ایمنی دارد و در هتل‌ها به ازای هر نفر ۲متر فاصله در نظر گرفته شده است. مجموعه‌های غذاخوری به طور کامل تعطیل است و وعده‌های غذایی به صورت بسته‌های بهداشتی در اختیار زائران قرار می‌گیرد.

او افزود: اتوبوس‌ها در مراسم حج با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند و نرم افزاری با عنوان «توکلنا» طراحی شده که یک نرم افزار بهداشتی بوده و زائران باید در آن ثبت‌نام کنند تا بتوانند وارد مسجدالنبی و مسجدالحرام شوند و در نماز‌ها شرکت کنند. در این نرم افزار زائران باید روز و ساعت را تعیین کنند، زیرا پس از تکمیل ظرفیت، کسی نمی‌تواند وارد این اماکن شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: خروج از هتل‌ها برای گردش و سیاحت در شهر ممنوع است و زائران فقط توسط اتوبوس به مراکز زیارتی انتقال داده می‌شوند که حضور در مراکز زیارتی با نظارت راهنما‌هایی که به زبان‌های مختلف مسلط هستند، انجام می‌شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °