پیشنهاد وزیر نفت به دولت بعد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  سه‌شنبه 12 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۰۳۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹
وزیر نفت گفت: به‌راحتی می‌توانیم تولید نفت کشور را به روزانه ۶.۵ میلیون بشکه برسانیم، اما این چیزی است که برخی آن را نمی‌خواهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
آقای بیژن زنگنه، در آیین امضای تفاهم‌نامه انجام مطالعات توسعه میدان آزادگان و آغاز عملیات اجرایی طرح نگهداشت تولید گاز میدان‌های هما، وراوی و تابناک افزود: ما در شرایطی هستیم که برای حفظ و نگهداشت تولید باید اقدام‌هایی را انجام دهیم، همسو با این موضوع به‌زودی قراردادی برای کنگان امضا می‌شود.

وی اضافه کرد: برای حفظ و نگهداشت تولید در میدان گازی پارس جنوبی به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار نیاز است.
زنگنه با اشاره به اینکه دوستان انتظار دارند که پس از پایان طرح همه نیرو‌های شاغل در طرح حفظ شوند، در حالی که این اصرار سبب می‌شود سرمایه‌گذاری متوقف شود گفت: ما برای نگهداشتن کارگران باید جریان سرمایه‌گذاری در کشور را زنده نگه‌داریم.

وزیر نفت تاکید کرد: کاری که برای میدان نفتی آزادگان با امضای تفاهم‌نامه امروز انجام می‌شود فراتر از یک مطالعه است و باید برای این طرح حدود ۴.۵ میلیارد دلار پیشنهاد تامین مالی ارائه شود.
زنگنه با آرزو‌های خود در دوران وزارتش هم نقبی زد و گفت: یکی از ارزو‌هایی که داشتم این بود شرکت پیمانکار عمومی (GC) در نفت فعال شود که اکنون چند شرکت فعال در این زمینه داریم.

وی اضافه کرد؛ دیگر آرزویم شرکت‌های اکتشاف و تولید بود که برای به ثمر رسیدن آن بسیار سختی کشیدم و می‌گفتند این شرکت‌ها گرگ‌زاده هستند و، چون با شرکت‌های خارجی کارمی کنند در نهایت آن‌ها هم مثل خارجی‌ها می‌شوند، اما این شرکت‌ها سرانجام شکل گرفتند.

وزیر نفت با اشاره به دیگر آرزوی خود گفت: سومین آرزویم فعال شدن شرکت‌های ایرانی در معاملات نفت و فرآورده‌های نفتی بود که فعال شدند؛ امیدواریم پس از تحریم هم بمانند.
وزیر نفت تصریح کرد: با وجود تحریم‌های مالی، کار‌های بزرگ در صنعت نفت در این سال‌ها انجام شده است و ظرفیت میدان‌های غرب کارون از ۷۰ هزار به ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است.

زنگنه با بیان اینکه اهداف برنامه ششم توسعه متناسب با شرایط تحریم تنظیم نشده است افزود: اگر تحریم نبود ما چند برابر این می‌توانستیم کار کنیم؛ بنابراین افتخار‌های خودمان را بزرگ بدانیم و نگویم هیچ کاری نکردیم!

این عضو دولت دوازدهم گفت: ضریب بازیافت ۵.۵ درصد به‌هیج وجه مناسب نیست باید به ضریب بازیافت میدان‌های نفتی بپردازیم و امیدوارم ظرف زمان تعیین شده مطالعه میدان آزادگان به پایان برسد.
زنگنه تاکید کرد: به‌راحتی می‌توانیم تولید نفت کشور را به روزانه ۶.۵ میلیون بشکه برسانیم. این چیزی است که برخی آن را نمی‌خواهند.

وی افزود: توصیه من این است که هر دولتی می‌خواهد بیاید اولویت نخست خود را افزایش تولید نفت و رساندن آن به مجموع تولید روزانه ۶.۵ میلیون بشکه قرار دهد.

وزیر نفت با بیان اینکه نفت فقط قدرت اقتصادی نیست و قدرت امنیتی و سیاسی را بالا می‌برد گفت: من دیگر در صنعت نفت و در کار دولتی نخواهم بود، اما تاکید می‌کنم باید ظرفیت تولید نفت را بالا ببریم، زیرا محدودیت بین‌المللی برای ما مشکل‌ساز می‌شود.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °