انتقاد مسکو از اقدامات خصمانه‌ غرب
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  جمعه 15 مرداد 1400
کد خبر : ۸۱۸۰۴۶
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۷
وزیر امور خارجه روسیه از مداخله غرب در امور داخلی روسیه و متحدان آن انتقاد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در آغاز کنفرانسی درباره روابط روسیه و اتحادیه اروپا اعلام کرد: کشور‌های غربی بیزاری و نفرت خود را نشان داده اند و همچنان به دخالت آشکار در امور داخلی روسیه و شرکای راهبردی آن ادامه می‌دهند.
وی همچنین گفت روسیه از این موضوع متعجب شده است که چرا اتحادیه اروپا موضعی منفعل اتخاذ کرده است در حالی که آمریکا در حال نابود کردن روند کنترل تسلیحاتی است.
وی افزود: "در مجموع، شاهد مداخله کامل در امور داخلی روسیه و متحدانش هستیم. ظاهرا، این موضوع نشان می‌دهد سیستم مبتنی بر قوانین، که غرب می‌خواهد به طور فزاینده به آن اعتماد کند باید به چه شکل باشد در حالی که غرب از هنجار‌های جهانی مرتبط با حقوق بین الملل خارج می‌شود. "
دیپلمات ارشد روسیه تأکید کرد: "در حال حاضر در جهان غرب ذهنیت" به احتمال زیاد "همچنان در همه شرایط اعمال می‌شود. "
وزیر امور خارجه روسیه گفت مسکو چشم خود را به روی اقدامات جدید خصمانه‌ای که در بروکسل تعیین می‌شوند، نخواهد بست.
این دیپلمات عالی رتبه تأکید کرد روسیه آماده تعامل صادقانه با اتحادیه اروپا در یک سطح برابر است.
لاوروف گفت: "این بدان معنا نیست که ما چشمان خود را بر روی اقدامات جدید غیر دوستانه، یا تلاش برای گفتگو کردن از موضع قدرت، یا دخالت در امور داخلی مان نخواهیم بست. چنین مراحلی در حال آماده سازی قرار دارند و آن‌ها آشکارا درباره این موضوع صحبت می‌کنند,، اما قطعا واکنشی به این مسائل نشان داده خواهد شد. "
وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد معماران "این سیاست فاسد" باید به بررسی این موضوع بپردازند که آیا این خط مشی در راستای منافع اروپایی‌ها قرار دارد یا خیر. وی گفت: روابط بین الملل اکنون در مرحله تحول دشوار و متناقضی قرار دارد.
لاوروف تصریح کرد: "از نظر اروپایی ها، همه این مسائل و ارائه تعریفی از منافع راهبری شان از جمله آگاهی از مزایای رقابتی طبیعی متعلق به قاره اوراسیا که در حال توسعه است، یک چالش دلهره آور محسوب می‌شود است. اگر اروپا چنین کاری انجام دهد، می‌توان از روند همزیستی مبتنی بر درگیری‌های کنونی به سوی یک همزیستی مبتنی بر رقابت و در عین حال عاری از درگیری، و سپس، شاید به سوی یک اقدام جدی تر، حرکت کرد. "
وزیر امور خارجه روسیه گفت وضعیت روابط بین روسیه و اتحادیه اروپا نگران کننده است، زیرا اختلاف نظر‌ها در اروپا در حال تشدید شدن است. "
او گفت: "وضعیت نسبتا نگران کننده‌ای وجود دارد. قاره اروپا که بین ما مشترک است، با بحران بی سابقه‌ای در زمینه اعتماد مواجه است. اختلاف نظر‌ها مجددا در اروپا در حال ظهور است. آن‌ها به سوی شرق حرکت می‌کنند و عمیق‌تر می‌شوند. "
او بر این باور است چشم انداز روسیه و اتحادیه اروپا برای یک دستور کار مشترک کاملا محدود است.
لاوروف گفت: "نقش سازمان‌های پان اروپایی، در وهله نخست، سازمان همکاری اروپا و شورای اروپا در حال کاهش یافتن است. ساز و کار‌های همکاری سازمان یافته، حتی قرارداد‌های سازمان یافته با اتحادیه اروپا و ناتو از بین رفته است. "
او یادآوری کرد اخیرا روسیه و اتحادیه اروپا بر روی پروژه‌های بلند پروازانه همانند ایجاد چهار فضای همکاری پان اروپایی با یکدیگر همکاری می‌کردند.
وی گفت: "در سال ۲۰۱۰ ما برای ایجاد کمیته سیاست خارجی و امنیتی روسیه و اتحادیه اروپا آماده بودیم، اما در نهایت اتحادیه اروپا از توافقنامه میسبرگ Meseberg عقب نشینی کرد. "
وی تأکید کرد همین اتفاق برای توافق نامه تقریبا نهایی شده در زمینه همکاری‌ها برای حل و فصل بحران‌ها نیز رخ داد. روسیه و اتحادیه اروپا به معنای واقعی کلمه تنها یک گام تا معرفی رژیم عدم صدور روادید فاصله داشتند با این حال, "اتحادیه اروپا پیش شرط‌های بیشتری را ارائه کرد. "
لاوروف تأکید کرد همه این ابتکار عمل‌ها مدت‌ها قبل از آغاز بحران اوکراین در سال ۲۰۱۴ وجود داشته اند, "زمانی که اتحادیه اروپا تصمیم گرفت از طرفی حمایت کند که به روشی غیرقانونی به قدرت رسیده است. "
وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد: "هر شش ماه نشست‌های روسیه و اتحادیه اروپا و هر سال یکبار، جلسات مشترک دولت روسیه و کمیسیون اروپا برگزار می‌شد. قالب‌های مختلفی همانند شورای شراکت دائمی روسیه و اتحادیه اروپا و ۱۷ مورد گفتگو درباره موضوعات مختلف از حقوق بشر گرفته تا انرژی و نوآوری‌ها وجود داشت. اکنون این ساختار همکاری متقابل به سبب ابتکار عمل اتحادیه اروپا متوقف شده است. "
برچسب ها: لاوروف ، مسکو ، غرب ، اروپا ، انتقاد
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱.۵۹°    ۲۶.۹۹°